Gezi Olayları Belgeseli – #sendeoku

Taksim Gezi olaylarına katılan, haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek veren sanatçı, bankacı, işadamları ve medya ile yurtdışı destekçilerini delilleriyle birlikte sergilemeye başlıyoruz. Unutulmaması gerekenleri unutmamak için bu sayfayı oluşturuyor, tarihe not düşüyoruz.

http://kontrgerilla.com/yazilar/gezi_belgeseli.asp

24.06.2013 11:20 2013 Abdullah Harun / kontrgerilla.com – Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. ‘Çapulcu’ olduklarını açıkça belirtenler.. ‘Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?’ diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..

Sanatçı, bankacı, işadamı ve medya gibi yurtiçi ve dışı destekçileriyle birlikte Taksim olaylarının ardından yer alan kesimlerin tümü belgeleriyle birlikte bu sayfada yer alacaktır. Seçimlerden fayda ummayan bu güçlerin yalan haberleri, açıklama ve tweet’leri tarihe birer ibret vesikası olarak geçecek.

Taksim Gezi olayları ile Türkiye’de çok net bir kırılma yaşandı. Herkesin yüzündeki maske düştü. Kimin kim olduğu daha önce hiç olmadığı kadar açığa çıktı. Unutulmaması gerekenleri unutmamak için bu sayfayı oluşturuyor, tarihe not düşüyoruz. ‘Gezi Belgeseli’ olarak sürekli güncellenecek olan bu sayfaya ziyaretçilerimizin bilgi desteği ile katkı sunmasını bekliyoruz. Video, fotoğraf, haber, tweet ve açıklamalar gibi belgesel niteliği olan ve bu sayfaya konulabilecek her tür yazılı ve görsel bilgiyi aharun@gmx.net adresine göndermenizi rica ediyoruz.

OLAYLAR 27 MAYIS’TA BAŞLADI

Taksim Gezi Parkı protestoları, 27 Mayıs 2013 tarihinde İstanbul’da başlayan ve diğer illere de yayılan AK Parti iktidarı karşıtı protestolardır. Taksim Gezi Parkı’nın Taksim Yayalaştırma Projesi kapsamında 28 Mayıs 2013 günü bir duvarının yıkılmaya başlanması ve bazı ağaçların kesilmesi, bu haberin sosyal medya üzerinden Topçu Kışlası inşaatına başlandığı şeklinde yayılması sonucu bazı aktivistlerin oturma eylemi yapmaya başlaması ve polisin eyleme orantısız müdahalesi sonucu geniş bir protestoya dönüşmüştür. Taksim civarında protesto ve oturma eylemi ile başlayan olaylar hızla hükümet karşıtı gösterilere dönüşmüş ve başta Ankara, İzmir gibi büyük şehirler olmak üzere Türkiye’nin diğer illerine de yayılmıştır.

Olaylara daha çok sosyal medya üzerinden organize olan protestocular yerel medyanın bu olaylara karşı kayıtsız kaldığını savunmuşlardır. 1 Haziran günü Taksim’de bazı canlı yayın araçları ateşe verilmiş ve araçların üzerine sloganlar yazılmıştır.

Türk Tabipleri Birliği’nin 7 Haziran’da yaptığı açıklamaya göre olaylar esnasında tazyikli su, kısa mesafeli biber gazı atışları ve plastik kurşunlardan dolayı 43’ü ağır 4177 kişi yaralanmıştır. 3 Haziran günü, Mehmet Ayvalıtaş göstericilerin otoyol kapatma eylemi yaptığı sırada bir aracın ezmesi sonucu, Abdullah Cömert protestolar sırasında ağır darbeler sonucu hayatını kaybetmiştir. 6 Haziran 2013’te göstericilere müdahale sırasında bir köprüden (kimi kaynaklara göre bir kişinin itmesi sonucu) düşerek ağır yaralanan komiser Mustafa Sarı hayatını kaybetti. 1 Haziran günü Ankara’daki eylemde polisin ateş açması sonrası ağır yaralanan Ethem Sarısülük 14 gün sonra hayatını kaybetti. Otopsisi sırasında kafatasında mermi çekirdeği bulundu.

Gezi Parkı olaylarının ilerleyen günlerinde protestoların yanısıra, polisle çatışma, kamu malına zarar, yol kapatma, kundaklama gibi eylemler de olması piyasalarda tedirginliğe sebep oldu. Olayların siyaset, turizm, ekonomi ve bölge esnafına etkileri oldu.

İçişleri Bakanlığı’nın 23 Haziran’da yaptığı açıklamaya göre Bayburt ve Bingöl hariç 79 ilde düzenlenen eylemlere toplam 2.5 milyon kişi katıldı.

GEZİ HAREKETLİLİĞİ 2012 HAZİRAN AYINDA BAŞLADI

Taksim Gezi Parkı’nda bazı ağaçların kesilerek Taksim Yayalaştırma Projesine karşı harekete geçilmesi aslında yeni değil. İlk protestolardan birisi 6 Haziran 2012 tarihinde gerçekleşti. O gün Gezi Parkı’nda toplanan Taksim Dayanışması grubu üyeleri bir basın açıklaması yaparak dağıldılar.

4 Ekim 2012 tarihinde Gezi Parkı’nın yıkılması için ilk çalışmalar başladı. Kışla inşaatı projesi kapsamında parkın meydana ve Cumhuriyet Caddesi’ne bakan kısımlarında yer alan dükkan sahiplerine sözleşmelerinin yenilenmeyeceği, bundan böyle kiralarını işgaliye olarak vereceklerine dair tebligat yapıldı. Proje kapsamında parktaki ağaçların proje müellifi mimar Halil Onur’un şirketi tarafından işaretlenmesi de bu dönemde başladı.

2012 yılının Kasım ayında, başta Taksim Dayanışması grubu üyeleri olmak üzere birçok kişi ve kuruluş Gezi Parkı’nın betonlaşmasına karşı Taksim’de nöbet tutacaklarını açıkladı.

2 Mart 2013 tarihinde Taksim Dayanışması grubu üyeleri parkın yıkımına karşı Taksim metro istasyonu çıkışında imza kampanyası düzenlemeye başladı.

14 Nisan 2013 tarihinde bu alanın kışlaya dönüştürülmesini protesto amaçlı Taksim Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği tarafından 1. Taksim Gezi Parkı Festivali düzenlendi.

SEÇİMLERDEN FAYDA UMMAYAN GÜÇLER OLAYLARA MÜDAHİL OLDU

27 Mayıs 2013, Gezi olaylarının başladığı tarih oldu. İlginçtir, o gün başlayan birkaç haftalık süreçte 27 Mayıs 1960 darbesi öncesini hatırlatan gelişmeler yaşandı. Halkın oylarıyla işbaşına gelmiş olan bir hükümet tıpkı 27 Mayıs darbesi öncesinde olduğu gibi sokak hareketleriyle baskı altına alınmak ve devrilmek istendi. Göstericiler ordunun müdahale etmesi beklentisine girdi. Örneğin Rize’deki olaylara katılan Türk Gençlik Birliği (TGB), Rize Jandarma İl Alay Komutanlığının telefonlarını twitter’dan duyurdu. Göstericilerin telefon ederek jandarmayı yardıma çağırmaları istendi.

Olayların başlama nedeni Taksim Gezi Parkı’nın yıkılmasına çalışılması idi. Yani bir çevre duyarlılığı söz konusuydu. Ancak ilk polis müdahalesinin ardından olayların inanılmaz bir hızla dakikalar içinde çok sayıda şehre yayılması, olayların çevre duyarlılığını aştığını gösterdi. Güvenlik güçlerinin tespit ettiği haberleşme trafiği düşündürücüydü. Zello sistemi adı verilen internet tabanlı cep telefonu görüşmeleri, aynı anda çok sayıda ilde patlak veren olayların anlık gelişmediğini, planlı şekilde bir güç tarafından yönlendirildiğini gösterdi. O konuşmalardan bir bölümü şu şekildeydi:

“Çayyolu çok sakin ne oluyoruz?.. Son durum nedir Kızılay’da?.. Görüşmeleri saklı tutun, araya girenleri kanal liderine bildirin o kişiyi çıkarsın.. Frekansa girenler var, deşifre oldu, Zello’dan başka frekansa geçin.. Telefonla konuşmayın.. Zello şifresini yüzyüze grup liderlerine ulaştırın o sizi bilgilendirir..”

Olayların hızla yayılmasında sadece yurtiçinde tespit edilen bu görüşme trafiği değil, sosyal medya ve bazı yerel medya gibi bazı yabancı medyanın da etkisi oldu. Yüzbinlerce twit atılarak kitleler olaylara katılmaya davet edildi. Yalan haberler sadece sosyal medya tarafından değil, merkez medya olarak bilinen yerel ve yabancı tv-gazeteler tarafından dahi flaş haber olarak sunuldu. Muhabirlerin olayları büyütme ve kışkırtma, hatta polise aktif direnme gayreti canlı yayınlarda şaşkınlıkla izlendi.

Olayların başlama nedeni bir çevre duyarlılığı gibi görünse de asıl etkenin hükümetin devrilmesi olduğu çarpıcı delillerle ortaya çıktı. Olaylara aktif destek veren katılımcılar bu niyetlerini açıkça dile getirmekten çekinmediler. Sanatçı Memet Alabora’nın kitleleri olaylara katılmaya çağırdığı “Mesele Gezi Parkı değil arkadaş, sen hala anlamadın mı” twiti olayların çevre duyarlılığı olmadığını ispatlayan bir simge haline geldi. Garanti Bankası’nın en üst yetkilisi açıkça protestoculardan yana tavır aldı. ‘Ben de çapulcuyum’ diyerek onlara destek verdi. Banka çalışanlarının mesai bitiminde Taksim’deki gösterilere katıldığını açıkladı. Garanti Bankası gibi bir çok kurum, kuruluş ve sanatçı da açıkça protestoculardan yana tavır aldı. Taksim’deki olaylara aktif katıldı.

Olayların asıl nedenin AK Parti’nin izlediği politikalar olduğu anlaşıldı. 2011 yılından itibaren, çeşitli yerli ve yabancı kurum, kuruluş, basın-yayın organı ve siyasetçiler tarafından Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki iktidar partisi Adalet ve Kalkınma Partisinin; ifade, basın ve internet kullanımı, alkol tüketimi, kürtaj, televizyon ve toplanma özgürlükleri üzerindeki baskılarının arttığı konusunda endişeler dile getirildi. Hükümetin Suriye’deki iç savaşa karşı tutumu dahi protestocular tarafından bahane olarak gösterildi.

Gezi’den aylar önce Hatay’da hükümet karşıtı bazı protesto gösterileri düzenlenmişti. Hükümetin Suriye politikasını şiddetle eleştiren göstericiler, Hatay halkına Suriye’deki savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan mültecilere evlerini kiralamama çağrısı yapacak kadar ileri gidebilmişlerdi. Bu faaliyetlere öncülük eden bir mezhebe mensup kitleler, Taksim gezi olaylarında ön saflarda rol aldı. Polisle şiddetle çatışan kesimler bu gruplardan meydana geliyordu.

AK Parti’nin dış politikasından rahatsızlık duyan Suriye ve İran gibi ülkelerin yanında ABD ve Avrupa ülkeleri de Gezi olaylarında açık tutum aldı. Claudia Roth gibi Avrupalı parlamenterler Gezi olaylarına Taksim’de bizzat katılacak kadar ileri gittiler. Kendi ülke medyasında dahi bunu eleştiren oldu. Aynı durumda Avrupa ülkelerinde yapılacak gösterilere bir Türk parlamenterin katılmasının skandal olacağı hatırlatıldı. Ancak durum değişmedi. Avrupa Parlamentosu Türkiye’yi kınayan bir karar aldı. Gezi’ye yapılan polis müdahalesinden birkaç gün sonra İngiltere’de benzer bir polis müdahalesi yaşandı. Ancak Gezi olaylarını çarpıtan yerli ve yabancı bazı medya organlarının bu haberlere hiç yer vermemesi dikkati çekti.

Protestocular, olayları tüm halk kesimine yaymak için tencere-tava çalma eylemini de aynı günlerde başlattılar. 28 Şubat sürecini anımsatan eylem, kaosun sokak sokak neredeyse tüm evlere kadar yayılmasına, tencere tava çalanlarla gürültüden rahatsız olan vatandaşların birbiri ile kavga etme durumuna gelmesine neden oldu. O günlerde ilginç bir gelişme daha oldu. 28 Şubat iddianamesi mahkemece kabul edildi. Ve bu olay Gezi olaylarının ardındaki güçlerin kamuoyu tarafından daha iyi anlaşılmasına yol açtı. Gezi olaylarını aktarırken abartıya ve yalan habere kaçmaktan kaçınmayan medya gruplarının, 28 Şubat davasının açılmasına ise neredeyse hiç yer vermediği görüldü. ABD televizyon kanalı CNN, Gezi olaylarına tepki gösteren AK Parti mitinglerini hükümet karşıtı gösterecek kadar çılgınlaştı. CNN internet sitesi de 28 Şubat iddianamesinin kabulünü ‘mecburen kabul’ diyerek verdi. Mahkemenin iddianameyi sanki zorla kabul ettiği mesajını vermeye kalktı. CNN’nin yalan haberciliği Gezi’nin simgelerinden biri haline geldi.

Bunlar unutulacak olaylar değil.. Ama yine de unutulabilir. ‘İnsan’ kelimesi ‘nesiye’ fiilinden türeyen arapça bir kelimedir. ‘İnsan’, ‘çok unutan’ demektir. İşte bu nedenle olaylar ve ardındakiler unutulmasın diye bu sayfada tarihe not düşmek istedik. Olayların ardında yer alanlardan tespit edilebilenler bu sayfada sergilenmeye çalışılacaktır.


İşte Gezi olaylarına destek verenler:

24.06.2013 11:20 Gezi olaylarına destek veren isimlerden bazıları şu şekilde:

-Duman adlı müzik grubu protestolara destek için “Eyvallah” adında bir şarkı besteledi.
-Demir Sert, 31 Mayıs sabah 5 te Gezi Parkı’nda yaşadıklarını anlattığı “Bu Gaz Bi Harika Dostum” isimli -şarkıyla Gezi Parkı Direnişi’ne müzisyen olarak ta destek verdi.
-Boğaziçi Caz Korosu Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘çapulcu’ söylemini “Çapulcu Musun Vay Vay” adındaki şarkı ile eleştirdi.
-Kardeş Türküler, Başbakanın sözlerinden ilhamla “Tencere tava hep aynı hava” şarkısını besteledi.
-Oğuzhan Uğur, “Bu halka ayıp edildiğini” vurgulayarak, Çapulcu ve Ayyaş söylemini eleştiren Birinci Vazife adında bir şarkı yaptı.
-Marsis, Gezi Parkı olaylarında başbakanın tutumunu “Oy Oy Recebum” adlı şarkıyla eleştirdi.
-Müzisyen Fazıl Say, olaylara sahne aldığı konserde tencere çalarak destek verdi.
-Boyner Grubu adına Ümit Boyner, Herry markasının sahibi Selami Sarı, Silk & Cashmere markasının kurucusu ve CEO’su Ayşen Zamanpur gibi perakende grupları Taksim Meydanı’nda bir AVM inşa edilmesi durumunda burada yer almayacaklarını açıkladılar.

Protestoları destekleyen diğer isimler:

Can Bonomo, Demet Evgar, Ayşegül Aldinç, Gonca Vuslateri, Zülal Kalkandelen, Gürsel Tekin, Memet Ali Alabora, Okan Bayülgen ve Şebnem Sönmez, Devrim Evin, Halit Ergenç ve eşi Bergüzar Korel, Cem Yılmaz ve Gülse Birsel protestolara destek verdiğini dile getirdi. Şebnem Ferah, Tarkan ve Sezen Aksu açıklamalar yaptı.

Futbolculardan Didier Drogba, Manuel Fernandes, Gökhan Gönül, Selçuk İnan, Salih Uçan, Burak Yılmaz, Juan Pablo Pino, Wesley Sneijder, Colin Kazım Richards, Yekta Kurtuluş, Dany Nounkeu, Sercan Yıldırım, Recep Niyaz, Felipe Melo, Ersan Gülüm, TomasUjfalusi ve Pascal Nouma eylemi desteklediklerini sosyal medya aracılığıyla belirttiler.

Mehmet Okur, Işıl Alben, Carlos Arroyo, Deron Williams, Jaka Lakovic, Josh Shipp, İbrahim Kutluay, İlkan Karaman, Jamon Gordon, Angel McCoughtry, Doğuş Balbay, Ufuk Sarıca, Cappie Pondexter, Eda Erdem ve Sinan Güler gibi basketbolcular da sosyal medyada konuyla ilgili görüşlerini paylaşmıştır.

Mehmet Ali Alabora, Ahmet Şık, Nasuh Mahruki, Okan Bayülgen, Erdal Beşikçioğlu, Halit Ergen, Bergüzar Korel, Can Bonomo, Cem Adrian, Fazıl Say, Sezen Aksu, Levent Üzümcü, Nejat İşler, Duman, Hayko Cepkin gibi ünlü kişilerde sosyal medya üzerinden veya protestoların bazılarına katılarak desteklerini vermişlerdir.

Diplomatik tepkiler

31 Mayıs 2013’te ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki de, Taksim Gezi Parkı’ndaki olaylarla ilgili kaygılı olduklarını açıkladı. 1 Haziran 2013’te ise Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Laura Lucas tarafından yapılan açıklamada barışçıl halk gösterilerinin demokratik ifadenin bir parçası olduğu belirtilip “kamu otoritelerinin sorumlu ve itidalli davranmalarını bekliyoruz” dendi.

Avrupa Komisyonu orantısız güç kullanılmasını kınayan iki açıklama yaptı. Avrupa Parlamentosu, 13 Haziran 2013 tarihinde, İstanbul Gezi Parkı protestolarında polisin aşırı güç kullanmasını kınayan bir karar tasarını onayladı. Kararda, barışçıl protestoculara karşı sert yöntemlere başvurulmaması istendi ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a birleştirici ve uzlaşmacı bir tavır sergileme çağrısı yapıldı. Parlamentonun kararında şiddetten sorumlu polis memurlarının yargı önüne çıkarılması, gözaltındaki barışçıl protestocuların salıverilmesi ve kurbanlara tazminat ödenmesi istendi. Kararda, mevcut hükümetin demokratik yollarla seçilmiş bir hükümet olduğu da vurgulandı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel protestoları değerlendirirken, hukuk devleti anlayışının, güvenlik makamlarının her zaman orantılı ve uygun hareket etmesini gerektirdiğini belirterek, tarafları itidale çağırdı. Aynı saatlerde Almanya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da vatandaşlara, “Türkiye’de gösterilerin yapıldığı yerlerden ve kalabalık gruplardan uzak durun” uyarısı yapıldı.

Hollanda Dışişleri Bakanı Frans Timmermans, polisin göstericilere karşı kullandığı orantısız gücü üzüntüyle karşıladığını belirterek eylemcilerin ifade özgürlüğü ve medya hakkındaki kaygılarının dile getirmesini desteklediğini açıkladı.

Vladimir Putin’in sözcüsü Dmitriy Peskov, “Rusya Devlet Başkanı orada meydana gelen olayları biliyor, ama Türkiye’deki hadiselerle ilgili açıklama yapmayacak” dedi.

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Kristiyan Vigenin, “Komşu dost Türkiye’de şiddetten dolayı endişeliyiz” dedi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopulos, çok iyi tanıdığı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı lider olarak elde ettiği gücü bugün sevk ve idareye davet ettiğini belirtti.

Suriye Enformasyon Bakanı Umran El Zubi, olayların sorumlusu olarak Recep Tayyip Erdoğan’ı ilan ederek, diktatör rejimi sebebiyle istifa çağrısında bulundu.

Uluslararası Af Örgütü 31 Mayıs 2013 günü yayınladığı basın bildirisinde olayları protesto etti. Bu açıklamada polislerin aşırı ve gereksiz güç kullanmasının soruşturulması ve sorumlu emniyet görevlilerinin yargılanması çağrısı yapıldı.

Resmi olmayan diplomatik tepkiler

Sloven sosyolog Slavoj Zizek, DSİP üyesi Bülent Somay aracılığıyla bir mesaj yollayarak, Taksim’de Gezi Parkı’nın yıkımına karşı çıkan ve polis terörüne direnenlere destek verdiğini bildirdi.
ABD’li dilbilimci ve siyasi eleştirmen Noam Chomsky yaşanan olaylar için “Türkiye tarihi için en utanç verici anlar” yorumunu yaptı.
ABD’li müzisyen Madonna, Instagram hesabından olaylar için “Türkiye’de Şiddeti Durdurun! Bir SEVGİ Devrimi Başlatın! Hoşgörü-İnsan Onuru ve Saygı!” notunu düştü. Ayrıca İngiliz oyuncu Tilda Swinton, ABD’li müzisyen Moby ve Avustralyalı model Miranda Kerr de protestolara olan desteklerini iletti.
İngiliz rock grubu Pink Floyd’un eski üyesi müzisyen Roger Waters, facebook hesabı üzerinden protestolara olan desteğini bildirdi.
ABD’li folk şarkıcısı Joan Baez, Virginia’da verdiği bir konser esnasında Türkiye’de yaşanan protestolara olan desteğini bildirdi.
Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Group, hükümete halkın tepkisine kulak vermezseniz notunuzu düşürürüz uyarısında bulundu.
1 Haziran 2013 günü Şikago, San Diego ve New York’ta Türkiye’deki gösterileri destek amacıyla protesto gösterileri düzenlendi.
Ukranyalı feminist grup FEMEN yayınladığı bir videoda Türk kadınlarını haklarını savunması için protesto eylemine çağırdı.
Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da 1 Haziran günü birçok Türk ve Bulgar öğrenci protesto eylemleri düzenledi.
Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da binin üzerindeki Türk protestocu ve sempatizanları Beursplein’de iki gün arka arkaya protesto eylemleri düzenledi.
Belçika’nın başkenti Brüksel’de 1 Haziran 2013 tarihinde yüzün üzerinde Türk protesto eylemleri düzenledi.
Almanya’nın Berlin şehrinde yaklaşık 3000, Hamburg, Münih ve Stuttgart şehirlerinde 1500’er kişi Türkiye’deki protestolara destek yürüyüşü yaptı.
Fransa’nın başkenti Paris’te 31 Mayıs akşamı Türk büyükelçiliği ve Eiffel Kulesi önündeki Champs de Mars meydanında eylemler düzenlenirken, 1 Haziran 2013 günü yüzlerce kişi Gezi eylemini destek için Esplanade du Trocadéro’da bir araya geldi.
İsrail’in Tel Aviv şehrinde 2 Haziran 2013 günü Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik Binası önünde protesto gösterisi düzenledi.
Japonya’nın başkenti Tokyo’da 2 Haziran 2013 günü Yoyogi Parki’nda toplanan 100’den fazla kişi Türkiye’deki eylemlere destek verdi.
Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Türk vatandaşları, ellerinde Atatürk posterleriyle Türkiye’deki olayları protesto etti. (Kaynak)


TGB: Gücümüz az, asker gelsin!

İddianamelerde Ergenekon Gençlik Birliği olarak nitelenen Türk Gençlik Birliği TGB, Rize Jandarma İl Alay komutanının telefonunu yayınladı ve göstericilerin telefon ederek askerleri göreve çağırmasını istedi.

06.06.2013 12:31 Türkiye Gençlik Birliği alay komutanının telefonunu yayınlayıp askeri göreve çağırdı. Taksim Gezi Parkı eylemlerini provoke eden yüzlerce kişi attıkları tweetleri silmeye başladı. Ancak İşçi Partisi ve gençlik oluşumu TGB’liler hala provokatif tweetlerle halkı tahrik etmeye devam ediyor. TGB dün akşam Rize’de meydana gelen olaylar üzerine attığı tweette Rize İl Alay Komutanlığı’nın telefonunu vererek “Herkes arasın göreve çağırsın” dedi. (Kaynak)


Gülen’den Gezi değerlendirmesi

Fethullah Gülen, Gezi Parkı olayları ile ilgili her kesimi eleştirerek sağduyu çağrısı yaptı. Gülen, yabancı basının Türkiye’yi eleştirmesine de dikkat çekerek ‘Basın kıyamet kopmuş gibi Türkiye’yi yansıtıyor, Suriye’de kıyamet kopuyor umurlarında değil, canlı bombalar patlıyor umurlarında değil’ dedi.

06.06.2013 14:03 Fethullah Gülen Gezi Parkı olayları ile ilgili olarak her kesimi eleştirerek sağduyu çağrısı yaptı. Gülen, yabancı basının Türkiye’yi eleştirmesine de dikkat çekerek “Basın kıyamet kopmuş gibi Türkiye’yi yansıtıyor, Suriye’de kıyamet kopuyor umurlarında değil, canlı bombalar patlıyor umurlarında değil” dedi.

Fethullah Gülen salı günkü sohbetinde Taksim Gezi Parkı protestoları ve sonrasında gelişen hadiseler ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.Herkul.org’da yayınlanan sohbetten bir kısım şöyle…

“(…) Beri tarafta da birileri… Niye vuruyorlar? Niye öldürüyorlar? Niye zayiata sebebiyet veriyorlar? Ne günahı var o masum insanların ki camlarını kırıyorlar; molotof kokteyli atıyorlar yurtlara, pansiyonlara, evlere, okullara, üniversitelere, hatta banka şubelerine!.. Öyle bir mantıksızlık, gayr-i insanîlik alıp gidiyor.

MASUM İNSANLARIN İSTEKLERİ GÖRMEZDEN GELİNİYOR

Şimdi “Bütün bütün böyle.. bir hak arama meselesi hiç yoktur!” derseniz, oradaki bazı masum insanları, masum istekleri de görmezlikten gelirsiniz. Bir kere başta, biz onları ihmal etmişiz. Onlar bizim ihmalimizin meydana getirdiği nesillerdir. Saniyen; bazı makul istekleri vardır onların.

AĞAÇ DERKEN KENDİLERİ YEŞİLİ ÖLDÜRDÜLER

Hakikaten “Bir park.. ağaçları sökülmemeli; insanların gezisine müsait hal, o durum, o tablo korunmalı!” diyebilirler, öyle değerlendirebilirler. “Ekosistem” diyebilirler, “Yeşili öldürüyorsunuz!” diyebilirler. Fakat sonra bunu yaparken, orada denge korunamayabilir. Bu defa kendileri yeşili öldürürler. Kendileri genel ahengi bozarlar, ekosistem diye bir şey ortada bırakmazlar. Böyle bir başka mevzudaki duyarsızlık, az meseleyi anlayamama, başka tarafta farklı bir tefrite sebebiyet verir veya farklı bir ifrata sebebiyet verir, hafizanallah.

İSTİSMAR ETMEK İSTEYENLER VAR

Fakat, bir yönüyle bizim bir zayıf yanımızı, bazı masum insanların belki zayıf yanları sanılan masum isteklerini istismar etmek isteyen dışta ve içte bir sürü, böyle kulaklarıyla genel havayı almaya çalışanlar da var.

Hani bazı mahluklar, kulaklarıyla havayı almaya çalışırlar, kıpırdatırlar kulaklarını, sesleri duymaya çalışırlar. Onlar, böyle bir şeyi duyunca (istismar ederler.)

SURİYE’DE KIYAMET KOPUYOR UMURLARINDA DEĞİL

Şimdi dünyada bütün medya Türkiye’nin aleyhinde; burada da öyle, başka yerde de öyle, Avrupa’da da öyle. Sanki kıyamet kopmuş gibi bir halleri var. Suriye’de kıyamet kopuyor umurlarında değil.

Irak’ta kıyamet kopuyor umurlarında değil. Daha dünyanın değişik yerlerinde canlı bombalar umurlarında değil. Fakat Türkiye bölgede muvazene unsuru olma durumunda bir devlet.. belli kazanımları olan bir devlet.. belli yere gelmiş bir devlet. İşte bir taraftan o masum istekler.. o masum isteklerin içte bazı kimseler tarafından istismar edilmesi, belli ideolojilere kurban edilmesi o masum isteklerin.. başkalarının da bu meseleyi kendi hesaplarına derinlemesine değerlendirmeleri.. bizim gafletimiz, bizim cehaletimiz, bizim görmezliğimiz; başkalarının uyûn-u sâhire şeklinde, hiç uyumayan gözler şeklinde bizi bir kere daha kündeye getirme adına zemin oluşturma gayretleri. Olan, o oldu.

Bu tablo.. bunu Sahib-i Şeriat haber vermiş. İnsanlar kendi ruh ve mana köklerinden koparılınca böyle olacak, haber vermiş onu. Meseleye bu zaviyeden yaklaşınca zannediyorum, biz de bakış zaviyemizi bir kere daha gözden geçirmemiz lazım. Acaba kabahat bu meselelere karşı umursamazlık içinde bakan, her şeyi hafife alan, “şuydu, buydu” deyip geçiştirende mi?

KABAHAT KİMDE

Yoksa sokakları bir yönüyle harp meydanlarına çeviren insanlarda mı? Ya da bütün bunların kabahati, sistemde mi? Bizim iyi nesiller yetiştiremeyişimizde mi? Onlara yürekten sahip çıkamayışımızda mı? O zaman sistemin gözden geçirilmesi lazım. Bizim, düşüncelerimizi bir daha gözden geçirmemiz lazım.

Hidayette olup olmadığımızı, doğru yolda olup olmadığımızı kontrol etmedik. Başıboş nesiller yetişti; ne doğru ne yanlış onu bilmeyen nesiller yetişti. Biz umursamazlık içinde baktık. Çok defa onları hafife aldık. “Bir avuç” dedik onlara.. ve onlar da azgın, esirmiş insanlar gibi sağa sola saldırdılar.” (Kaynak)


Cemaat de Gezi’de mi?

Taksim Gezi olayları üzerinden Başbakan Erdoğan’ı devirme hareketinin arkasında Fethullah Gülen cemaati de var mı?.. Fethullah Gülen, 5 gün önceki bir vaazında olaylarla ilgili net ve makul açıklamalar yapıyordu. O açıklamalara bakıldığında cemaatin olayların arkasında olduğunu söylemek zor. Cemaat yetkilileri de bu görüşte. Ancak cemaate bağlı medyanın yayın politikası farklı konuşuyor. Kafa karıştıran bulgular var. Gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak, Zaman yazarı Şahin Alpay’ın bir yazısından yola çıkarak bu iddiayı ve Gezi olaylarının arka planını analiz ediyor.

09.06.2013 11:36 Abdurrahman Dilipak (Yeni Akit): Şahin Alpay’dan evirip çevirmeden.. Şahin Alpay sözünü evirip çevirmiyor, buna sosyolojik kılıflar falan bulmaya çalışmıyor bazı “abi”lerin yaptığı gibi. Söyleyeceğini açıkça söylüyor: “Başbakan değişmeli”. Bundan benim anladığım şu, “Ya Başbakan kendini değiştirmeli ya da Başbakan değiştirilmeli”.. Aynı netlikle söyleyen bir kişi daha var: Zaman Kahire temsilcisi Cumali Önal, Mısır’da muhalif El-Vatan gazetesine verdiği mülakatta, Başbakan Erdoğan’ı mutlak itaat isteyen “diktatör” olarak tanımladı.. Ona göre, “Taksim olayları, diktatör “Erdoğan’a karşı bir intifadadır.”

Kimilerine göre Erdoğan’ın hastahaneye yatırılması ve herhalde sonra da orada icabına bakılması gerekir.. Birtakım kardeşler bu tarlayı epey sürdüler. Bu sözler birilerinin ağzında sakız oldu günlerdir..

Evet, Erdoğan’ı değiştirmek istiyorsanız, buyrun değiştirin.. Bunun yolu, sandıktan geçiyor.. Ya da AK Parti delegelerine söyleyin, kurucu genel başkanlarını partiden uzaklaştırsınlar.. O da olmuyorsa, AK Parti grubuna diyin ki, “Bu adama güvenoyu vermeyin”

Kim dinlerse sizi.. Peki sonra, sonra ne olacak, ne yapacaksınız?. Korkuları şu, eğer rollerini iyi oynayamazlarsa, Baykal’ın başına gelen, onların da başına gelir. Ama rollerini bu şekilde oynamaya devam ederlerse, bindikleri dalı kesmiş olurlar. Erdoğan sonrası onların hali nice olur, onu kimse bilemez.

Size siyasi bir dedikodudan söz edeyim. Önce MHP Gezi Parkına niye destek vermedi. Verse TKP-İP ile aynı mekanda bir araya gelecekti. Bu hem kendi aralarında bir çatışmaya sebeb olabilirdi ve hem de MHP bu işten zararlı çıkabilirdi. Dışarıda kalarak devlete sahip çıkmış oldular.. Erdoğan’ı karşılamaya gelenler arasında bazı MHP’liler de vardı.. Erdoğan’a yapılan hakaretleri Türkiye Cumhuriyeti Başbakanına yapılan hakaret olarak görüyorlar. Polise saldırı, hatta Başbakanlığa saldırı, cami olayı, Müslümanlara yönelik galiz ifadeler de onları öfkelendirmişti.. (Kaynak)


Sofuoğlu destek, Memet alabora

MotoGP’de dünya şampiyonu olan motosiklet yarışçımız Kenan Sofuoğlu, Gezi eylemcilerine tepki gösterdi. Sofuoğlu, Portekiz’in Portimao Pisti’nde çıktığı yarış öncesi start çizgisinde beklerken motosikletinin önüne ‘Başbakanım Seninleyiz’ yazan Erdoğan fotoğrafı koydu. Diğer taraftan Gezi olaylarının hızla büyümesinde rol alan ve attığı tweetle simge haline gelen sanatçı Memet Ali Alabora tepki ve tehditler aldığını, yanlış anlaşıldığını iddia etti.

10.06.2013 16:29 Taksim Gezi olaylarına ve eylemcilerine bir tepki de şampiyon motorsikletçiden geldi. Dünya motor rallisi MotoGP’de dünya şampiyonu olan motorsiklet yarışçımız Kenan Sofuoğlu, Gezi eylemcilerine tepkisini, Portekiz’in Portimao Pisti’nde çıktığı yarış öncesi start çizgisinde beklerken motosikletinin önüne ‘Başbakanım Seninleyiz’ yazan Erdoğan fotoğrafı ile gösterdi.

1984 yılında Sakarya doğumlu Türk motosiklet yarışçısı Kenan Sofuoğlu, üç kez dünya şampiyonu olmuştur. 2007 yılında Supersport Dünya Şampiyonluğu’nda sezonun bitimine 3 yarış kala şampiyon oldu. 2010 Yılı Dünya Supersport Şampiyonası’nda sezonun 13. ayağı olan ve Fransa’da Paris’in kuzeyinde bulunan Magny Cors Pisti’nde koşulan yarışta Kenan Sofuoğlu 2. sırada yer almasına rağmen Dünya Şampiyonu olmayı başardı. Sofuoğlu, yarışın ardından boynunda Türk bayrağı ile zafer turu atmasının ardından Osmanlı kavuğu giydi. 2012 yılında da Supersport Dünya Şampiyonluğu’nda sezonun bitimine 1 yarış kala şampiyon oldu.

-Alabora günler sonra konuştu: Yanlış anlaşıldım!-

Diğer taraftan Gezi olaylarının hızla büyümesinde rol alan ve attığı tweetle simge haline gelen sanatçı Memet Ali Alabora tepki ve tehditler aldığını, yanlış anlaşıldığını iddia etti. Günler sonra bir basın toplantısı düzenleyen Alabora “Mesele sadece Gezi Parkı değil arkadaş, sen hala anlamadın mı? Hadi gel. #direngeziparkı” tweeti hakkında konuştu. İşte Mehmet Ali Alabora’nın açıklamaları:

“Olayların en başına dönmek ve Gezi Parkı’ndaki ağaç nöbetine nasıl katıldığımı anlatmak isterim. 27 Mayıs Pazartesi gecesi Twitter’da Gezi Parkı’nda ani ve habersiz bir yıkım yapıldığı haberini alınca ben de elimden geldiğince haberi Twitter’dan yaymaya çalıştım. 28 Mayıs öğleninde, ağaç nöbeti tutanlara yapılan biber gazlı sert müdahalenin ardından, gece Gezi Parkı’na gittim ve oradan tweet atarak Park’tan haberler vermeye, fotoğraflar paylaşmaya başladım. O gece Park’ta 500 kişi civarında bir kalabalık vardı. Park’ta kalmadım ve eve döndüm. Ertesi akşam yani, 29 Mayıs Çarşamba akşamı tekrar Park’a gittim. Park’taki kalabalık 1000 kişinin üzerine çıkmıştı, halaylar çekiliyor, şarkılar söyleniyordu. Bir festival havası vardı. O gece de orada kalmadım ve gece yarısından sonra ayrıldım. 30 Mayıs Perşembe sabahı çadırlara yapılan müdahale haberini aldım ve sabah 07:30’da tekrar Park’a gittim. Kısa bir süre sonra geri döndüm. 30 Mayıs Perşembe akşamı tekrar Park’a gittim. Yaklaşık 10.000 kişi olduğunu tahmin ettiğim bir kalabalık vardı, bir gece önceki festival havası daha da büyüyerek devam ediyordu. Gezi Parkı’nda ağaçları korumak için başlatılmış olan nöbet, sabah yapılan ağır polis müdahalesinin de etkisiyle, katılanların farklı fikirlerini de dile getirdikleri bir hale dönüşmüştü. O gece saat 21:45’te, daha sonra beni hedef haline getirmek için kullanılan şu tweeti attım: “Mesele sadece Gezi Parkı değil arkadaş, sen hala anlamadın mı? Hadi gel. #direngeziparkı”

Bu tweet’im kullanılarak sürekli hedef haline getirildim, getirilmeye de devam ediyorum. Hedef gösterilmemden itibaren bu tweet’e bağlı olarak tehdit mesajları alıyorum. Bu tweet’te ne demek istediğimi sizlerle paylaşmak isterim. Ben Gezi Parkı’na 28 Mayıs’ta ağaçları ve İstanbul Kültürü’nü korumak için gittim. Üst üste uygulanan şiddet sonucunda mesele, ifade özgürlüğüne karşı uygulanan şiddeti protesto etmek haline dönüştü. Devamında da oraya gelenler, kendilerini ifade edemediklerini düşündükleri diğer meselelerde kendilerini ifade etmeye başladılar. Bu benim için de geçerliydi. Benim için mesele Gezi Parkı kadar Emek Sineması’nın yok edilişi, Şehir Tiyatroları’ndaki yönetmelik değişikliği, Devlet Tiyatroları’nın kapanmak üzere oluşu, Kadıköy’deki Kuşdili Çayırı, Haydarpaşa Garı gibi birçok meselenin ifade edilmesi haline geldi. Mesele “sadece” Gezi Parkı değil derken, bunu kast ediyordum. O gece yaşanan ve tamamıyla barışçıl demokratik bir atmosferde geçen protestonun sabahında polis sabah saat 05:00’te öncekilerden çok daha ağır bir müdahale gerçekleştirdi. Ondan sonra olayların nasıl geliştiğini hepiniz çok iyi biliyorsunuz.” (Kaynak)


Çapulculara boykot yayılıyor

Taksim Gezi Parkı olaylarına destek verip ‘Çapulcuyum’ diyen şirketlere ve bankalara vatandaştan yoğun tepki var. Sosyal medyada örgütlenen vatandaşlar banka kartlarını iade edip bir çok şirketi boykot ediyor. Protesto edilen şirketlerden öne çıkanlar Yapıkredi, Garanti ve İş bankaları ile Boyner grubu şirketleri.. 24 TV Genel Yayın Yönetmeni ve Star Gazetesi yazarı Yiğit Bulut ise ‘Koç, Sabancı, Doğan, Doğuş, Boyner ve Eczacıbaşı şirketlerinden alışverişi kesme kararı aldım’ ifadelerini kullandı.

11.06.2013 17:10 Garanti Bankası Genel Müdür Ergün Özen’in Taksim eylemcilerini destekleyen “Ben de çapulcuyum” sözleri vatandaşları ayağa kaldırdı. Türkiye’nin dört bir yayından Garanti Bankası’nı boykot haberleri geliyor. Sosyal medya aracılığıyla örgütlenen gruplarda boykot çağrısı yapıyor. Boykot Garanti ile sınırlı kalmadı ve Gezi olaylarına destek verdiği ileri sürülen diğer şirketlere de sıçradı.

GARANTİ BANKASI: ÇAPULCUYUZ!

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, “Bu süreçte bazı müşteriler kartlarını kapattı, bazıları mevduatlarını çekti. Ancak bunlar sınırlı ölçüde kaldı. Yaklaşık 95 milyar liralık mevduat içinde toplam 35-40 milyon lira mevduat çıkışı, yaklaşık 8.5 milyon kart içinde de 1,500 adet kart iptali oldu. Bunları anlayışla karşılıyoruz” demişti. Özen, eylemcilerin banka çalışanlarını değil bankayı protesto ettiğini belirterek, “Ben de onlara ‘Bu bankayı çalışanlar yaratıyor. Çalışanlar da akşam iş çıkışında Gezi Parkı’na gidiyor ve protesto ediyor. Ben Gezi eyleminin yanındayım.” demişti. Ardından da medyaya ‘Ben de çapulcuyum’ şeklindeki sözleri yansımıştı. Garanti Bankası’na tepki olarak başlayan protestolarda onbinlerce kişi banka kartlarını iptal ettirirken bazı şirketlerin borsa değeri hisse kaybetmeye başladı.

PROTESTO EDİLEN ŞİRKETLERDEN ÖNE ÇIKANLAR

YAPIKREDİ BANKASI: Başbakan Erdoğan olayların çıktığı ilk günlerde yaptığı açıklamada Koç gurubunu hedef almıştı. Daha önce Koç Bank adı altında faaliyet gösteren Koç grubu, daha sonra Yapı Kredi Bankası’nı satın almış ve Koç Bank ile birleştirmişti. Koç Grubu halen Yapı Kredi Bankası adı altında faaliyetlerini sürdürüyor.

GARANTİ BANKASI: Doğuş Grubu’na ait Garanti Bankası’nın Genel Müdürü Ergun Özen, Gezi eylemlerinin başladığı günlerde ‘Gezi direnişine’ karşı olmadıklarını belirtmiş ve Başbakan Erdoğan’ın eylemcilerle ilgili sözlerine atıfta bulunarak, “Ben Gezi eyleminin yanındayım. Ben de çapulcuyum” diyerek gezi eylemcilerine destek vermişti. Garanti Bankası, bu sözler sonrasında eylemcilerin desteğini alırken, AK Parti ve eyleme destek vermeyen diğer kesimlerin tepkisini çekmişti. Bu nedenle Garanti Bankası’nın da Erdoğan’ın dünkü sözleriyle hedefe koyduğu bankalar arasında yer aldığı belirtiliyor.

İŞ BANKASI: İş Bankası da bilindiği gibi CHP’nin parti ortak olduğu banka. CHP en başından beri Gezi eylemlerine destek vermi ve hatta olayların büyümesinde kilit rol oynamıştı. İş Bankası’nın adı da çeşitli açıklamalarda faiz lobisinin lokomotif bankası olarak geçmişti.

BOYNER GRUBU: Boyner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner, bir haftasını dolduran Gezi Parkı direnişine destek vererek, “Ne sağcıyım ne solcu, çapulcuyum çapulcu” yazılı bir pankart açtı. Boyner’in, elinde taşıdığı pankartta, “Ne sağcıyım ne solcu, çapulcuyum çapulcu” yazıyordu. Boyner Holding bünyesinde Altınyıldız (kuruluş: 1952), prestij mağazacılığı Beymen (kuruluş: 1971), Türkiye’nin lider konumdaki çok katlı mağazacılık kuruluşu Boyner (kuruluş: 1981), Benetton, Divarese, Limon markalarının üretimi ve dağıtımını Türkiye ve bölge ülkelerde gerçekleştiren , aynı zamanda 2003 yılında T-Box ile Türkiye ve Dünya’yı tanıştıran Boğaziçi (kuruluş: 1986) bulunmaktadır. (Kaynak)


İşte Gezi Parkı’nın sponsorları

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sunulan rapora göre, sosyal medyadan yemeğe, ulaşımdan içeceğe kadar Gezi eylemlerinin organizasyonunda reklam ajansları, yabancı vakıflar, bir süpermarket zinciri ve bira firması rol aldı.

16.06.2013 09:55 Hükümet’e karşı direnişe dönüştürülen Gezi Parkı eyleminin arkasından yerli-yabancı büyük bir koalisyon çıktı. Eylemi fişekleyen para baronları küresel ittifak kurdu; reklam ajansları harekat başlattı. Sosyal medya kışkırttı, Türk medyasına reklam sopası gösterildi. ‘Eylemler devam etsin’ diye büyük firmalar kamyonlarla yiyecek-içecek taşıdı…

Dış mihrakların eli Gezi Parkı eylemlerine uzandı. Protestoların, para baronlarının tezgahı olduğu ortaya çıktı. Yapılan uluslararası koalisyonla Gezi Parkı kullanılarak Türkiye’yi istikrarsızlaştırma çalışmaları sürdürüldü. Meydanlarda gençlerle polisi karşı karşıya getiren psikolojik savaşta, firmaların yaptırım kararlarına ilk tepkiyi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan verdi. Erdoğan, 3 Haziran’da K.Afrika gezisi öncesinde “Reklamları iptal edenler bedelini ağır öder” diye uyardı.

Yüzde 90’ı yabancı olan bu firmalar, 4 büyük reklam ajansıyla çalışıyor. New York merkezli Omnicom Group ve İnterpublic Group, Londra merkezli WPP ile Paris merkezli Publicis Groupe. Bu 4 kuruluşun yıllık gelirleri 16 milyar dolara ulaşıyor. Gösterilerin kitlesel eyleme dönüşmesi için kamuoyu oluşturma çabasına girişen reklam ajansları, sosyal medyadan gençlere seslenerek dikkatlerini çekmeye çalıştı.

CREATiF ŞiRKETLER
Fırsatçı bazı reklam ajansı, sosyal medya ajansı, yayınevi, twitter ve blog yazarları, organize bir şekilde #direngeziparkı hastag’i ile toplumu kışkırtmaya başladı.

Yüzbinden fazla takipçisi olan Alemşah Öztürk, Mehmet Ali Alabora, Cem Batu, Ari Levi, Uğur Şeker, Yüce Zerey gibi sosyal medyada popüler isimler kışkırtıcı paylaşımlar yaptı. ElmaAltShift, MediaCat, Netfrog gibi yayın ve oluşumlar, bazı global ölçekli şirketlerin sosyal medya yöneticileri de bu faaliyetlere destek verdi. Bu şirketler çarpıcı sloganlar ve afişler üretip, gençleri Taksim’e çağırdı. Alametifarika’nın kurucusu Serdar Erener’in çalışanlarını bizzat yönlendirdiği iddia edildi.

McCann Ericson ajansının ise http://www.dunyaduysun.org/ adlı bir site yaparak Türkiye’nin yurt dışındaki imajına olumsuz etki edecek gelişmeleri abartarak aktardığı iddia edildi. Öykü ajans Necati Özkan, Vietnam gibi bazı ajanslar ve yöneticilerinin de benzer içerikte paylaşımları yaydıkları gözlendi. Sosyal Medya ajansları da Erdoğan’ı ” diktatör” gibi göstermek için 18 bin twit attırdı. 4129, Promoqube, Projecthouse, Plasenta, C Section, Rabarba, NetForg gibi bazı ajansların yöneticileri ve çalışanları aktif olarak sokak eylemlerini kışkırttı.

KAMYON DOLUSU
Hükümet’e karşı direnişe çevrilen eylemlerdeki koalisyon, bir rapor ile Başbakan Erdoğan’a sunuldu. Ayrıntıları AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu’nda da konuşuldu. Rapora göre; 8 Alman vakfı protestoların bitmemesi için eylemcilere kol kanat gerdi. Daha önce terör örgütlerine yardım yaptığı ifade edilen bu vakıflar eylemcilerin gıda sorunu yaşamaması için Taksim Meydanı’na sürekli yemek servisi yaptı. Migros’un kamyonları kişisel ihtiyaç maddelerini Taksim’e boşalttı. Alkollü içecekleri ise Anadolu Grubu (Efes Bira) karşıladı. Bu grup da kamyonlarla sevkıyat yaptı. (Kaynak)

Taksin Tahrir mi?.. Alman vakıfları Tahrir’de rol aldı mı?..


ABD’deki ilginç Gezi toplantısı

Gezi Parkı eylemlerinin, olaylar başlamadan aylar önce ABD’deki bir düşünce kuruluşunda tartışıldığı iddia ediliyor. Yahudi lobisi AIPAC’in desteğiyle faaliyetlerini sürdüren Amerikan Girişimcilik Enstitüsü’nde (AEI) geçtiğimiz Şubat ayında yapılan bir toplantıda ‘apolitik Türk gençliğini sokağa indirerek canlı tutmak’ için ‘İstanbul İsyanı’ senaryosu masaya yatırıldı. 6 Türk’ün de yer aldığı simülasyonda Taksim Meydanı’nı Tahrirleştirme senaryoları tartışıldı.

16.06.2013 21:10 Taksim Gezi olaylarının dış bağlantıları tartışılırken, Washington’daki en etkin İsrail kuruluşu American Enterprise Institute’nin, ABD’li ‘NeoCon’larla Şubat ayında olası bir ‘İstanbul İsyanı’nı masaya yatırdığı ortaya çıktı. 6 Türk’ün de yer aldığı simülasyonda Taksim Meydanı’nı Tahrirleştirme senaryoları tartışıldı.

Yeni Şafak’ın haberine göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘3 ay önceden bilgimiz vardı’ dediği Gezi Parkı eylemlerinin, olaylar başlamadan aylar önce ABD’deki bir düşünce kuruluşunda tartışıldığı ortaya çıktı. Yahudi lobisi AIPAC’in desteğiyle faaliyetlerini sürdüren Amerikan Girişimcilik Enstitüsü’nde (American Enterprise Institute, AEI) geçtiğimiz şubat ayında yapılan toplantıda ‘apolitik Türk gençliğini sokağa indirerek canlı tutmak’ için ‘İstanbul İsyanı’ senaryosu masaya yatırıldı. AK Parti Hükümeti’nin faaliyetleri ve Türkiye’nin son 10 yılının ele alındığı toplantının katılımcıları ise ‘Ortadoğu’ denildiğinde dünya çapında tanıdık isimler olan NeoCon’lar: Donald Rumsfeld, Paul Wolfowitz, Bernard Lewis, Elliot Abrams, Richard Perle, John Bolton, William Kristol ve Douglas Feith.

TAKSİM’İ TAHRİR YAPALIM

2007 yılında dönemin Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu’nun öldürülüp Taksim’de büyük bir bombanın patlatılması gibi senaryoların tartışıldığı Hudson Enstitüsü’ne de (Hudson Institute) danışmanlık yapan Amerikan yeni-muhafazakar lobisinin simge isimleri, şubat ayındaki oturumda Ortadoğu bölgesi politikalarını Türkiye ile Mısır ekseninde ele aldı. Amerikan Girişimcilik Entstitüsü’nün ev sahipliğindeki toplantıya Türkiye’den de 6 isim katılırken, oturumda adeta bugünlerde İstanbul’da meydana gelen olayların simülasyonu yapıldı. Masanın etrafındaki isimlerden biri, Taksim Meydanı’nı Tahrir’e çevirerek dünya kamuoyuna ‘Türk Baharı’ izleniminin verilebileceğini şu ifadelerle anlattı: ‘Dünyadaki her meydanın bir kimliği var. Taksim, 1 Mayıs olayları ile anılıyor. Halkın büyük gösteriler yapması Taksim’e bir kimlik kazandırır. O zaman Taksim de tıpkı bir Tahrir gibi kimlik kazanır…’

SOKAKLAR CANLI TUTULSUN

Amerika’daki İsrail lobisinin ev sahipliğinde yapılan toplantıda ‘İstanbul İsyanı’nın nasıl çıkarılabileceği tartışılırken, karanlık masadan yükselen sesler şu cümleler etrafında şekillendi: ‘Türk gençliği apolitik bir gençliktir. Hayatta hiçbir protestoya katılmamış olan gençler meydanlara inerse zaman içinde mecburen politikleşir. Sokaklar canlı tutulmalı. Arap ülkelerinde özgürlükler, demokrasi beklentisi ve sivil anayasa gibi konular toplumu sokağa dökerken Türkiye’de tam tersi siyasi gruplar, ulusal sol hareketler ilerici hedefler ortaya koyamayacakları için meydanı bir halk hareketine dönüştürmek çok zor olacaktır. Örgütler arasında birliği sağlamak şart. Bu olmazsa, ‘Arap Baharı’nın tersine, Türkiye’deki halk hareketi kendi içerisinde bir çatışmaya dönüşebilir. Özgürlük için meydana çıkan gençlerin örgütlü olmaması, meydanın başkalarına terk edilmesi sonucunu doğurur. Diğer yandan Türkiye’deki bir halk hareketinin hükümeti yıkabileceği düşünülmüyor. Arap ülkelerinin aksine, devlet AKP’nin elinde olsa bile sandık var, halk son sözü sandıkta söyleyebiliyor.’

Destek İsrail lobisinden

Washington’daki en güçlü lobi olarak gösterilen Amerika-İsrail Halkla İlişkiler Komitesi (AIPAC) İsrail’e yapılan ABD yardımlarında en büyük dilimi alan kurum. Türkiye İsrail ilişkilerinin sekteye uğramasıyla birlikte, AIPAC’in finanse ettiği Amerikan Girişimcilik Enstitüsü (American Enterprise Institute, AEI), Hudson Enstitüsü (Hudson Institute), Ortadoğu politikası için Washington Enstitüsü (Washington Institute for Near East Policy, WINEP) gibi yeni-muhafazakar Neo-Con politikaların geliştirildiği düşünce kuruluşları da yaptığı analizlerle Türkiye karşıtlığı oluşturmaya çalışıyor. İsrail lobisinin ‘entellektüel’ kuruluşları, özellikle Mavi Marmara baskınının ardından sözkonusu kırkırtıcı senaryolara hız verdi. Bu kuruluşlar, Amerikan derin devletinin temel unsurlarının içinde yer alan NSA, CIA, DIA, Pentagon ve FBI gibi kurumları, başta Suriye konusu olmak üzere, İsrail lehine yönlendirmeye çalışıyor. Muhtemel bir ‘İstanbul İsyanı’nın ele alındığı toplantıya katılan NeoCon’ların her biri, İsrail güdümündeki düşünce kuruluşlarına danışmanlık yaparak, katıldıkları her oturum için 40 ila 80 bin dolar arasında ücret alıyor. Geçtiğimiz günlerde yaşanan olayda, CNN televizyonunun canlı yayınında Başbakan Erdoğan’ın danışmanı İbrahim Kalın’a sansür uygulayan ‘savaş muhabiri’ Christiane Amanpour’un, AIPAC’te söz sahibi isimlerden Yahudi asıllı ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Eric J. Rubin’in eşi olması da dikkat çekiyor.

Gazete ilanına ilaç gibi yardım

Gezi Parkı eylemlerine destek olmak için Amerikan New York Times gazetesine verilen ilanın parasını büyük ölçüde Yahudi sermayeli Rafagen adlı ilaç firması karşıladı. Oltaç Ünsal, Murat Aktihanoglu ve Duygu Atacan tarafından ‘indiegogo.com’ isimli internet sitesi üzerinden başlatılan bağış kampanyasına 24 saat içinde 55 bin dolar bağış yapılırken, bugüne kadar 2 bin 653 kişinin yardım yaptığı organizasyonda toplamda 108 bin 371 dolarlık para birikti. Bu paranın 40 bin doları Rafagen firmasından geldi. New York Times’a Gezi Parkı ilanı için 55 bin dolar verilirken, geriye kalan 53 bin 371 doları üç kafadarın ne yaptığı, nereye harcadığı merak konusunu oldu.

100. yıl öncesi lobi ittifakı

Los Angeles ve San Francisco gibi, Ermeni nüfusun yoğun olduğu California eyaletinde lobi çalışmalarına dönük hareketlilik dikkat çekiyor. Zira Ermeni lobisi, büyük bir trajedinin başlangıç vuruşu olan tehcir kararının 100. yıldönümü yaklaşırken hummalı bir çalışma içinde. 1915’teki sürgün kararının 100. yıldönümü için son iki yıla giriliyor. Ermeni lobisi Yahudi lobileri ile son bir yıl içinde 51 toplantı gerçekleştirdi. Ermeni lobisi 2015 yılı için şimdiden fonlar üzerinden para toplamaya başladı.

Amerikan medyası gündemini unuttu

Taksim’e adeta kamp kurup Gezi Parkı eylemini ara vermeksizin saatlerce ekranlarına taşıyan CNN’in bu çabasının altından başka gerçekler çıktı. Sürekli tekrarlanan görüntüleri sanki Türkiye’de savaş çıkmış ya da kimyasal silah kullanılmış gibi izleyicilerine aktaran CNN, Gezi Parkı ile aynı döneme denk gelen bazı skandalları örtmeyi tercih etti. Reyhanlı’da 52 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı yalnızca altyazı geçerek duyuran CNN, Taksim Meydanı’nı ise saatlerce canlı yayında verip, Amerikan Dış İşleri Bakanlığı’nda görevli bir diplomatın fahişelerle para karşılığı birlikte olduğu ve bunun bakanlık tarafından örtülmeye çalışıldığı haberlerini izleyicilerden gizlemeye çalıştı. Gezi olaylarından bir gün önce ortaya çıkan skandalın üzerini Taksim’le kapatan CNN, Ulusal Güvenlik Dairesi NSA’nın bütün ABD’lileri izlediğini ortaya çıkaran Yahudi asıllı gence de haberlerinde hiç yer vermemesi dikkat çekti.

ABD KONSOLOSLUĞU’NDAN ŞAŞIRTAN TWİT

Gezi olaylarında ABD bağlantısı konusunda gün içerisinde bir başka haber daha gündem oldu. ABD Konsolosluğu’nun resmi Twitter hesabından paylaştığı bir Twit ortalığı karıştırdı.

Konsolosluk üzerinden #DİRENGEZİPARKI hesabının attığı “Divan Otel 5 Yıldızlı değil artık Ay Yıldızlı. Helal sana Ali Koç” twitinin Retweet edilmesi tepkilere neden oldu. Böyle bir mesajın ABD Konsolosluğu’nun resmi hesabından retweet olarak iletilmesi “neler oluyor?” sorusunu da akıllara getirdi.

İşte o Twit ve gelen tepkilerden bazıları:

Hüseyin Tarık Aydın – ‏huseyintarik

ABD İstanbul Konsolosluğu’nun twitter hesabı diplomatik kriz çıkardı, bakalım ne kadar süre sonra o RT’yi geri alacaklar @ABDIstanbul

Rasih Yılmaz – ‏rasihyilmaz

ABD İstanbul Konsolosluğu’nun resmi tweet hesabından Gezi eylemine destek vermesini yorumlayacak var mı?

Zeki Ademoğlu ‏- zeki_ademoglu

ABD konsolosluğu, protestoya desteğini böyle belli etti. Hala hesaplarında duruyor: @ABDistanbul pic.twitter.com/kKu10Efark

Erol Erdogan ‏- OrtakSoz

ABD İstanbul Konsolosluğu olarak neden böyle bir twiti RT ettiniz? @ABDIstanbul pic.twitter.com/Pa9E7YjVcx

Hilal Kaplan – ‏hilal_kaplan

ABD Konsolosluğu resmi adresi biraz önce RT etti:Divan Otel 5 Yıldızlı değil, artık Ay Yıldızlı bir oteldir!Helal sana Ali Koç” @ABDIstanbul

Mahmut Uluer – ‏MahmutUluer

ABD İstanbul Konsolosluğu resmi hesabından KOÇ lehine provokasyon yapıyorlar görün bunları! pic.twitter.com/by5HSq9Pai

ABD ELÇİLİĞİ: TWİTTER HESABIMIZ HACKLENDİ

17.06.2013 14:34 ABD İstanbul Başkonsolosluğu, resmi Twitter hesabında polisin Taksim’e yaptığı müdahale sırasında eylemcilerin sığınağı haline gelen Divan Oteli’ni öven ifadeler hakkında açıklama yaptı.

Konsolosluğun Twitter hesabından yapılan açıklamada “Kısa süre önce hesabımıza bilinmeyen kaynaklarca müdahalede bulunulmuştur. Şu andan itibaren tedbirlerimizi almış bulunmaktayız.” denildi. Önceki gece saat 01.00’de konsolosluğa ait ‘Abdistanbul’ hesabından DirenGeziParkı hesabına ait ‘Divan Otel artık 5 yıldızlı değil, ay yıldızlı. Helal sana Ali Koç’ ifadeleri ‘retweet’lenmişti. Tepkiler üzerine konsolosluk yetkilileri 04.00 sularında tweeti silerek açıklama yaptı. ABD Kahire Konsolosluğu da nisanda Mısır Devlet Başkanı Muhammed Mursi hakkında resmi hesabından attığı bir tweet sebebiyle zor durumda kalmış, sorumlu diplomatlar hakkında soruşturma başlatılmıştı.

ABD’Lİ CNN’DEN YUH DEDİRTEN SAPTIRMA!

17.06.2013 15:17 Gezi olaylarında ABD bağlantısı konusunda gün içerisinde üçüncü bir gelişme de ABD’li TV kanalı CNN’nin İstanbul Kazlıçeşme’deki AK Parti mitingine dair yaptığı haber oldu. CNN, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın dün Kazlıçeşmede yaptığı mitingde çekilen fotoğrafı ‘Hükümete karşı gösteri’ başlığıyla kullandı.

Gezi olayları sırasında Türkiye’den yaptığı 9 saat kesintisiz yayın sebebiyle eleştirilerin göbeğinde yer alan CNN International, bir tartışmalı habere daha imza attı. Türkiye’deki eylem görüntülerinden oluşan fotoğraf galerisi hazırlayan televizyon, internet sitesindeki galerinin kapak fotoğrafına çok tartışılacak bir resim koydu. Dün Başbakan Erdoğan’ın Kazlıçeşmede düzenlediği ve 1 milyonu aşkın kişinin katıldığı miting fotoğrafı ‘karşı gösteri’ olarak servis edildi. Resmin altında ise Erdoğan’a destek verenlerin mitinge katıldığı ifadesine yer verildi. Böylece en dikkat çeken yer olan başlıkta yalan ifadeyi veren CNN dikkat gerçek haberi ise dikkat çekmeyen ufak puntolu içerikte vermiş oldu.

İşte o haber:

ERDOĞAN’DAN TEPKİ: BBC, CNN HADİ BUNU DA GİZLE

Taksim’den saatlerce yaptığı yanlı yayınlarla büyük tepki toplayan CNN, Başbakan Erdoğan tarafından da sert bir şekilde eleştirilmişti. Bir milyonu geçtiği söylenen kalabalığa iki saate yakın konuşan Başbakan Erdoğan, konuşmasında “Türkiye fotoğrafı budur” diyerek ulusal ve uluslararası medyaya dürüst olma çağrısı yapmıştı:

“Uluslararası medya bunu da gizleyin. BBC, CNN, Reuters hadi bunu da gizle. Günlerdir yalan haberler ürettiniz. Türkiye’yi dünyaya farklı gösterdiniz. Yalanlarınızla başbaşa kaldınız.”

ERDOĞAN’DAN CNN’NİN HABERİNE TEPKİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yurt Dışı Danışma Kurulu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada CNN İnternational’ın haberine : ”Dün Kazlıçeşme’de 1 milyon insan vardı mitingimizde, ama CNN İnternational hükümete karşı protesto diyor. Herkes biliyor ki bu ülke anti-demokratik uygulamalar için orada toplandı. O mitinge gelenler vatanına, milletine, bayrağına sahip çıktı” sözleriyle tepki gösterdi.

KOD ADI: İSTANBUL.. MODERATÖR: RUBİN.. TARİH: 12 ŞUBAT 2013

19.06.2013 10:38 Yeni Şafak’ın 16 Haziran’da manşetten verdiği ‘Kod Adı: İstanbul İsyanı’ haberinin yeni ayrıntıları ortaya çıktı. Gezi Olayları’nın simülasyonunun yapıldığı söz konusu toplantı 12 Şubat’ta gerçekleşti, modaratörlüğünü de Türkiye aleyhtarı görüşleriyle tanınan Michael Rubin yaptı.Yeni Şafak’ın haberi dolayısıyla hareketli saatler yaşanan ABD Dışişleri’nde 1 saat 40 dakika süren bir toplantı yapıldı. Dışişleri Sözcü Jean Psaki yaptığı açıklamada toplantıyı es geçerek, ‘Türkiye’deki olaylardan sorumlu’ değiliz ifadeleriyle yetindi.

Yeni Şafak’ın 16 Haziran’da manşetten verdiği ‘Kod Adı: İstanbul İsyanı’ haberinin yeni ayrıntıları ortaya çıktı. Gezi Olayları’nın simülasyonunun yapıldığı söz konusu toplantı 12 Şubat’ta gerçekleşti, modaratörlüğünü de Türkiye aleyhtarı görüşleriyle tanınan Michael Rubin yaptı.

YAHUDİ LOBİSİNİN DESTEĞİYLE GERÇEKLEŞTİ

Yeni Şafak’ın pazar günü manşetten verdiği ve Gezi olaylarının ABD’de bir düşünce kuruluşu tarafından aylar önce ‘İstanbul İsyanı’ şeklinde simülasyonla gündeme geldiği haberi büyük yankı uyandırdı. Haber ABD Dışişleri’nde hareketli saatler yaşanmasına neden olurken, Yeni Şafak yeni bir ayrıntıya ulaştı. Buna göre, Yahudi lobisi AIPAC’in desteğiyle faaliyetlerini sürdüren Amerikan Girişimcilik Enstitüsü’nde (American Enterprise Institute, AEI) düzenlenen toplantıda ‘apolitik Türk gençliğini sokağa indirerek canlı tutmak’ için masaya yatırılan ‘İstanbul İsyanı’ senaryosu 12 Şubat’ta gerçekleştirildi. NeoCon’lar olarak bilinen ve Türk kamuoyunun da yakından tanıdığı Donald Rumsfeld, Paul Wolfowitz, Bernard Lewis, Elliot Abrams, Richard Perle, John Bolton, William Kristol ve Douglas Feith gibi isimlerin katıldığı toplantının moderatörlüğü’nü ise Türkiye aleyhtarı görüşleriyle bilinen Ortadoğu Uzmanı Michael Rubin yaptı.

ABD DIŞİŞLERİ SÖZCÜSÜ GEÇİŞTİRDİ

Yeni Şafak’ın haberi ABD Dışişleri’nde de yankı buldu. Alınan bilgiye göre Dışişleri Enformasyon bürosu haberle ilgili 1 saat 40 dakika süren bir toplantı yaptı. Haftalık bilgilendirme toplantısında da Dışişleri Sözcüsü Jean Psaki’ye haber soruldu. Soruyu Türkiye’de iç savaş varmış gibi yayın yapan, Başbakan Erdoğan’ın Kazlıçeşme mitingi görüntülerini ‘Erdoğan protestosu’ şeklinde yalan haber yayınlayan CNN’in muhabirinin yöneltmesi dikkat çekti. Psaki ise haberi gördüğünü belirterek, ‘ABD’deki gruplar ya da bireylerin Türkiye’deki protestolardan sorumlu olduğu ya da tırmandırdığı şeklindeki suçlamaları reddediyoruz’ sözleriyle soruyu geçiştirdi.Psaki’nin toplantıya ilişkin bilgi vermemesi de dikkat çekti.

STAJERLER YAPMIŞTIR KILIFI

Toplantıya ev sahipliği yapan Amerikan Girişimcilik Enstitüsü Halklar İlişkiler Direktörü Veronique Rodman ise ‘Stajyerlerimiz ve gençlerimizin katılımıyla düzenlenen oyun (strateji oyunu) serilerimiz vardır ancak resmi hiçbir şeyle bir bağlantısı yoktur.’ dedi ve bu toplantılarda Türkiye’nin konuşulup konuşulmadığından emin olmadığını söyledi. Haberde herşey birbirine karıştırıldığını iddia eden Rodman, ‘Sadece yılda bir, yöneticilerin düzenlediği özel toplantılar olur, onları onurlandırmak için’ dedi.

Gezi’ye destek vermeyen Obama’yı suçladı

Kod Adı: İstanbul İsyanı başlıklı toplantıda moderatörlük yapan Michael Rubin, Türkiye aleyhtarı ilanı yayınlayan New York Times’ın tartışma odasında 6 Haziran’da yapılan Türkiye simülasyonunda da ABD hükümetini Gezi Parkı olaylarına katılanlara yeterli desteği vermemekle suçladı. Rubin’in simülasyonda ‘ABD Türk hükümetinin eylemcilere yönelik tutumuna nasıl yaklaşmalı’ sorusuna verdiği cevapta; göz yaşartıcı bombaların Türkiye’nin birçok şehrinin yanında İstanbul’daki cami ve AVM’lerin üzerini kapladığını ileri sürdü, ayrıca eylemin otoriterleşmeye karşı ülke çapında bir devrim hareketine dönüştünü iddia etti.

Rubin, ‘Türk Baharı’ olarak adlandırdığı Gezi Eylemlerinin, Türkiye’ye ve Başbakan Erdoğan’a özel bir önem veren, Türk Başbakanı’nı ‘güven bağı’ kurabildiği birkaç lider arasında sayan ABD Başkanı Barack Obama’yı ise zor duruma düşürdüğünü savundu. Ağaçlar kesilecek iddiasıyla başlayan Gezi eylemlerinin şiddete dönüştüğünü görmeyen Rubin, Obama’nın Erdoğan’ın değil bu grupların yanında yer alması gerektiğini söyledi. (Kaynak)


Erdoğan: AP’yi tanımıyorum!

Başbakan Erdoğan, Gezi Parkı olayları ile ilgili skandal bir karar alan Avrupa Parlamentosu’nu (AP) tanımadığını açıkladı. Erdoğan, ‘Başkalarının özgürlük alanlarına saldıranlara siz destek çıkıyorsunuz. Bu kararı alanların oturduğu yer burası. Benim özgürlük alanıma saldırana sahip çıkana ben de karşıyım. Böyle bir AP’yi ben tanımıyorum. Sadece orada bir tabelan olur. Dürüst olacaksınız. Hakkı savunacaksınız.’ dedi.

17.06.2013 18:00 Başbakan Erdoğan, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından düzenlenen Yurtdışı Vatandaşlar Danışma Kurulu Toplantısı’na katıldı. Burada konuşma yapan Erdoğan, Taksim Gezi Parkı olayları ile ilgili Avrupa’nın tutumunu eleştirdi. Erdoğan, şunları söyledi: “Avrupa Birliği için de, işte şu anda son Avrupa Parlamentosu’nda alınan kararı biliyorsunuz. Bunlar şaşırmış ya. Bunlarda dürüstlük, ahde vefa diye bir şey yok. Sizin bizimle ilgili böyle bir karar alma yetkiniz var mı? Yunanistan’da neler oluyor, İngiltere, Fransa’da neler oluyor, Almanya’da neler oluyor? Bunlara karşı sessiz kalacaksın. Türkiye’de antidemokratik bir eylem yapılacak. İşgal var, kamu dairelerine, kamu binlarına, kamu araçlarına ve sivil araçlara karşı eylem yapılacak. Bununla ilgili kalkacaksın, koruma kollama görevini yapan güvenlik güçlerine karşı karar alma yönüne gideceksiniz. O zaman siz de antidemokratsınız. Sizin demokrasiye saygınız yok. Sizin bir defa özgürlük tanımınız farklı. Başkalarının özgürlük alanlarına saldıranlara siz destek çıkıyorsunuz. Bu kararı alanların oturduğu yer burası. Benim özgürlük alanıma saldırana sahip çıkana ben de karşıyım. Böyle bir AP’yi ben tanımıyorum. Sadece orada bir tabelan olur. Dürüst olacaksınız. Hakkı savunacaksınız.”

-Yurtdışındaki Türklere çağrı: Meydanı onlara bırakmayın-

Yurt dışındaki Türklere de seslenen Erdoğan, “Omurgalı olmaya mecburuz. Omurgalı olmayandan bir şey olmaz. Uysal koyun olmayacaksınız, zulmü alkışlamayacaksınız, zalimin yanında olmayacaksınız, mazlumun yanında olacaksınız; ama hakkı tutup kaldıracaksınız. Dışarıda bu yapılan çalışmalara karşı bu süreçte bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız. Afedersiniz bütün bu olayları yapanların yanında yer alan yurt dışındakilere karşı sizin tavrınız onlardan çok daha baskın olmalı. Ellerinde TC pasaportu, Türkiye vatandaşı olabilir, ama siz onlardan çok daha güçlü olarak o meydanlara çıkmalısınız. Kapalı spor salonlarıysa oralarda, statlarsa statlarda. Terör örgütü de bunları yapmadı mı? Yaptı. Meydanları onlara bırakacak olursanız oradaki yönetimlerin de onlara destek verdiğini görürsünüz. Buralardaki duruşunuz da çok önemli.” çağrısı yaptı.

-Türkiye’ye örgütlü saldırı yapılıyor-

Erdoğan, Türkiye’ye yönelik dezanformasyonun, karalama kampanyalarının, sanal saldırıların ne kadar örgütlü olduğunu gördüklerini dile getirerek, “Dün Kazlıçeşme’de bir miting yaptık. O miting alanında 1 milyonu aşkın insan vardı. CNN bakın ne geçiyor: Türkiye hükümetine karşı protesto mitingi diyor. Düşünebiliyor musunuz? CNN, ondan sonra utanmadan sıkılmadan karşı ataklar gelince bunu siliyor, ama orada miting alanı gösteriliyor. Hey Allah’ım ne büyüksün, şecaat arz ederken sirkatin söylüyor. Çünkü herkes biliyor ki gelenlerin hepsi bu ülkedeki antidemokratik uygulamalara karşı toplandılar. Bunlara karşı ayakta durabilmek için biz daha örgütlü olacağız, daha fazla dayanışma içinde olacağız.” sözlerini kaydetti. (Kaynak)


Bunu yapan bir Türk olamaz!

Avusturya’da inanılmaz bir olay meydana geldi. Avusturya Eyaletler Meclisi Yeşiller Partisi Milletvekili Sivaslı Efgani Dönmez, Gezi olayları nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a destek amacıyla önümüzdeki hafta yapılacak mitinge katılması beklenen Türk vatandaşları için Avusturya Meclisi’ne çağrı yaptı: ‘Bu 5 bin kişiye tek gidiş bileti verip, Avusturya’dan gönderelim. Arkalarından kimse ağlamaz.’

17.06.2013 18:15 Avusturya’da inanılmaz bir olay meydana geldi. Avusturya Eyaletler Meclisi Yeşiller Partisi Milletvekili Sivaslı bir Türk milletvekili Avusturya Meclisi’ne çağrı yaparak Avusturya’da gelecek hafta Başbakan Erdoğan’a destek için yapılacak mitinge katılacak Avusturya’daki Türk vatandaşlarının sınırdışı edilmesini istedi..

Taksim Gezi olaylarına ilişkin yurtdışında Başbakan Erdoğan’a ve hükümetine destek amacıyla yapılan gösteriler Avusturya’da yeni bir tartışma başlattı. Avusturya Eyaletler Meclisi Yeşiller Partisi Milletvekili Efgani Dönmez önümüzdeki hafta yapılacak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a destek mitingine katılması beklenenler için, “Bu 5 bin kişiye tek gidiş bileti verip, Avusturya’dan gönderelim. Arkalarından kimse ağlamaz.” ifadelerini kullandı.

-Diğer Avusturyalı politikacılara da çağrı yaptı-

Heute gazetesindeki haberin sosyal medya sayfasında yayınlanmasının ardından habere yorum yapan Efgani Dönmez’in ifadeleri Avusturya kamuoyunda tepki ile karşılandı. Konuya ilişkin aynı gazeteye konuşan Dönmez, “Bu konuda net bir sınır belirlemek istiyorum. Bu tavrı diğer Avusturyalı politikacılardan da bekliyorum. Uyum ve tolerans örtüsü altında Avusturya’nın demokrasi değerleri ile örtüşmeyen bir durumu kabul edemem.” dedi.

Sivaslı göçmen bir ailenin çocuğu olan Dönmez daha önce de Avusturya’da görev yapan din görevlileri için “İmamların bir eğitime sahip olması lazım. Anadolu’nun çobanları olamazlar.” ifadelerini kullanarak büyük tepki toplamıştı.

Avusturya’da yaşayan Türkler sosyal medyada açıklamalara büyük tepki gösterirken Yeşiller Partisi’nden henüz bir açıklama gelmedi. (Kaynak)


İşte çapulculara destek verenler

Taksim Gezi olaylarına açıklama ve attıkları twitlerle destek veren, ‘çapulcu’ olduklarını açıkça belirten, ‘Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?’ diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek veren sanatçı, bankacı ve işadamları ile yurtdışı destekçilerin listesi delilleriyle birlikte medyada yayınlanmaya başladı. Seçimlerden fayda ummayan bu güçlerin açıklama ve tweet’leri tarihe birer ibret vesikası olarak geçecek.

18.06.2013 11:52 Taksim Gezi olayları toplumda keskin bir ayrışmanın yaşanmasına neden oluyor. Olayların bir kaç ağacı koruma endişesini aştığı, amacın hükümeti devirme amacı taşıdığı konusunda hemen herkes aynı fikirde.

Gezi olayları aslında ilk de değil. Yakın aylarda peşpeşe benzer gelişmeler yaşanmıştı. 29 Ekim 2012 Cumhuriyet Bayramı törenleri, alternatif kutlama adı altında kitlesel olaylara dönüştürülmeye çalışıldı. Ardından 1 Mayıs 2013 Taksim İşçi Bayramı kutlamalarının, alandaki inşaat çalışmaları nedeniyle yasaklanması üzerine kitlesel olaylar çıkarıldı. Son örnek Silivri’deki Ergenekon duruşmasının basılması girişimi oldu. Hepsinde benzer özellikler bulunan bulunan bu kitlesel kışkırtmaların peşpeşe gelmesi, hazırlıkların önceden yapıldığını gösteriyor. Bu kışkırtmalara katılan kesimlerin tartışmasız ortak bir özelliği, ‘seçimlerden fayda ummayan güçler’ olması..

Oynadıkları TV ya da sinema filmlerinde istedikleri senaryoyu yazıp oynamaya, sanal dünyalarında devlet kurup yıkmaya alışmış olan bu kişiler gerçek dünyayı bir türlü algılayamıyor. Algı bozukluğu hırçın şekilde yakıp yıkmaya dönüşüyor. Seçtikleri lideri yetersiz deyip yatak sahnesiyle deviriyor, yerine başkasını umut diye getiriyorlar. O da çare olmayınca hırçınlaşıyorlar. Dağdaki çobanın oyunun onlarınkiyle eşit olmasını kabul edemiyor, Atatürk’ün ‘köylü milletin efendisidir’ sözünü görmemezlikten geliyorlar. Lenin’le Atatürk’ün fotoğrafını yanyana taşıyabiliyor, DHKP-C ile Özel Harpçilerini ortak operasyona sokabiliyorlar. Danıştay’ı basıp kemalist hakimleri öldürtüyor, kanlı bıçakları müslümanların kapısı önüne, başörtüsünü de tel örgülere bırakabiliyorlar.

‘Halk hücum etti vatandaş denize giremedi’ gibi tuhaf bir bakış açısına sahipler. Çırpındıkça daha da batıyorlar. Çırpındıkça, Halk sandığa hücum ediyor, vatandaş sandıktan çıkamıyor!..

Sandıktan çıkma umudu kalmayan bu güçler, hükümeti devirme çabalarına destek çağrıları yapan, iktidarı seçen halk kesimlerini çoban, bidon kafalı, göbeğini kaşıyan diyerek aşağılayan Taksim Gezi destekçileri giderek netleşiyor. Açıklama ve attıkları twitlerde ‘çapulcu’ olduklarını açıkça belirten, ortalığı yakıp yıkan ve hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye çalışan gruplara destek veren bankacı, işadamı ve sanatçıların listesi medyada yayınlanmaya başladı. Bu kişilerin açıklama ve tweet’leri tarihe birer ibret vesikası olarak geçecek.

Sessiz yığınları insan yerine koymayanlar.. Kendi halkına tepeden bakarak sanatçı geçinenler.. Doğaya hiç saygılı olmadıkları daha önce yapmış oldukları çevre katliamlarıyla kanıtlanan ancak Gezide bir kaç ağaç için çevreci kesilenler.. Ürünlerini satarken ya da mevduatlarını değerlendirmeleri için çağrı yaparken hiçbir ayrım yapmayan ancak onların seçtiği hükümete açıkça cephe alırken bankacı ve işadamı geçinenler.. ‘Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?’ diyerek asıl amaçlarını belli eden halktan kopuk kişi ve kuruluşlar.. İşte bu kesimleri delilleriyle birlikte deşifre eden çalışmalar bir bir ortaya çıkmaya başladı.

ERDOĞAN: KARŞILARINDA BİZİ BULACAKLAR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gezi Parkı protestolarında bazı sanatçı, gazeteci ve siyasetçilerin bu olaylar sırasında sorumsuzca davrandıklarını söylemiş ve “Bir bankanın genel müdürü çıkıp da bu vandalizmi organize edenlerin yanında olduğunu söylüyorsa onlar karşısında bizi bulacaklardır” ifadelerini kullanmıştı.

Yeni Akit gazetesi, Başbakan Erdoğan’ın da konuşmalarında sık sık işaret ettiği bu kesimi, Gezi olaylarına açık destek veren bankacı, işadamı ve sanatçıları araştırdı. Söz konusu kişilerin açıklamalarını ve tweet’lerini derledi.

Bir başka ayrıntı da, önümüzdeki günlerde çok sayıda tanınmış siyasetçi, sanatçı ve işadamının ifadesinin alınacak olması. Sosyal paylaşım sitelerinden bazı asılsız haberler ve fotoğraflar yayınlayan kişilerin IP numarasından tespit edilip, söz konusu kişilerin çağrılarak ifadelerinin alınacağı belirtiliyor.

İŞTE ÇAPULCULARA DESTEK VERENLER

İŞADAMLARI VE BANKACILAR!..

Boyner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner: Taksim Gezi Parkı’ndaki eylemlere katıldı ve “Ne Sağcıyım, Ne solcuyum, Çapulcuyum çapulcu…” dövizini taşıdı.

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen: Gezi Parkı provokatörlerinin bankasını hedef alması üzerine, “Ben Gezi eyleminin yanındayım. Ben de çapulcuyum” açıklamasında bulundu.

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere: Gezi Parkı olaylarını gazetecilere değerlendirdi ve Garanti Bankası çalışanları arasında da mesai sonrası eyleme katılım olduğunu söyledi ‘yatırım yapılabilir ülke’ olarak dikkat çeken Türkiye’nin olaylarla birlikte ‘sosyal ve siyasi istikrarından endişe duyulan bir ülke’ olarak izlemeye alındığını iddia etti.

İŞTE O SİYASİLER…

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Umut Oran: Sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki hesabından; “Halkına aralıksız 20 saattir kimyasal silah kullanan siyasetin tek bir adı vardır: FAŞİZM” mesajını paylaştı!
CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin: İftira ve yalanda haddi aştı, Ankara’da polis panzeri altında kalan genç bir kızın yaşamını yitirdiğini söyledi. Bu açıklaması, Cumhuriyet Gazetesi’nin resmi internet sitesinde yayınlandı.

İŞTE O SANATÇILAR…

Mehmet Ali Alabora: (EYLEMLERE KATILIYOR): Sosyal paylaşım sitesi twitter’da, “Mesele sadece Gezi Parkı değil arkadaş, sen hala anlamadın mı? Hadi gel. #direngeziparkı” iletisini paylaştı ve eylemlerinin gerçek amacını açıkladı.

Sezen Aksu: CHP’nin televizyonu Halk Tv’nin canlı yayınına katıldı ve ‘Gezi Parkı’ protestolarını değerlendirdi. Aksu; “Dünyadaki ilk gençlik devrimi bu… Olağanüstü bir söz söylediler ve olağanüstü bir dille söylediler oradaki insanlar ve sokağa çıkan insanlar…” iddiasında bulundu.

Gülben Ergen: Sosyal paylaşım sitesi twitter’da, “Mesele ağaçlar değil.. Ülke birikmiş tüm isyanlarını dışa vuruyor!” yazılı mesajı paylaştı.

Okan Bayülgen: (EYLEME KATILDI): Twitter’da, Bahçeşehir Üniversitesi’ndeki radyo programı iptal ettiğini duyurdu ve “Ne Medya adamıyım bugün, ne sanatçı! 17 yaşımda yediğim dayağı bir daha yerim gerekiyorsa polisten! Bahçeşehir Ünv.’den radyo programı iptal bu gece Taksim!” ifadelerini kullandı.

Beyazıt Öztürk: (EYLEME KATILDI)- Cuma akşamı ekranlara gelmesi gereken Beyaz Show, Taksim’deki olaylar nedeniyle yayınlanmadı. Stüdyoya gelen öğrenciler Gezi Parkı eylemlerine destek vermek için Kanal D binasından Taksim’e yürüdüler. Program sunucusu Beyazıt Öztürk de yürüyüşe katıldı.

Tarık Akan: Gezi Parkı eylemlerini tahrik eden Oda TV adlı internet sitesine açıklamada bulundu ve “Emniyetin böyle demokratik bir harekete karşı göstermiş olduğu tavır beni çok yıpratıyor, ciğerimi söküyor neredeyse. Ama öbür taraftan hiç tahmin etmediğim o gencecik Atatürkçü çocuklar, bundan sonra da sürekli o aydınlıkçı tavırlarını koyacaklar, işte Türkiye o zaman aydınlanacak ve ayaklarının üzerine daha sağlam basacak buna inanıyorum, buradan da umudum çok fazla…” dedi.

Zülfü Livaneli: (EYLEMLERE KATILIYOR): Gezi Parkı’nda provokatörlere destek verdi ve burada yaptığı açıklamada; “Buraya çapulculuk yapmak için geldik” dedi.

Kıvanç Tatlıtuğ: Twitter’dan; “Aklımız Taksim’de… Diren Gezi Parkı… Susmayın, kimse susmasın… Orantısız kullanılan güç, tek bir evladı bile yıldıramayacaktır” mesajını paylaştı.

Şevval Sam: (EYLEMLERE KATILIYOR): Gezi Parkı’ndaki eylemde konuştu ve “İnsan olmanın ne anlama geldiğini sorguluyorlardır. Türkiye halkı din, dil, ırk, cinsiyet, sınıf farkı gözetmeksizin kenetlendi. Bu süreç adına bu halktan gurur duyuyorum açıkçası, özellikle gençlerle gurur duyuyorum” dedi.

Pelin Batu: (EYLEMLERE KATILIYOR): Gezi Parkı’ndaki yapılan eylemde, “Biz biriz, onlar size siz on bin kişisiniz deseler de biz bir milyon kişiyiz deseler de biz biriz, direnmeye devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Olgun Şimşek: (EYLEMLERE KATILDI): Mart ayında Kaş’ta, yolda yürürken düşüp ayağını kırdı buna rağmen Taksim’deydi. Koltuk değnekleriyle geldiği alandan uzun süre ayrılmadı.

Ali Poyrazoğlu: Twitter’dan Gezi Parkı’ndaki gençlere davette bulundu ve “300 çapulcu misafirimdir. Onlara oyun bedava” dedi.

Erdal Beşikçioğlu: (EYLEMLERE KATILDI) Ankara’daki eyleme içki şişesiyle katıldı ve “Gençleri sokağa döken olayları, sanatçılar olarak yakından gözlemlemek istedik ve biz de gençlerin arasında bulunduk” dedi.

Ali Atay: (EYLEMLERE KATILIYOR)- TRT 1’in dizisi Leyla ile Mecnun dizisinin oyuncusu…

Nihat Doğan: Gezi Parkı eylemine katıldı ve twitter’dan, “Ağaçların onuru faşizmi yenmeye yetmeyebilir ama en azından safımız belli olsun. Bu gece ben de Gezi Parkı’nda olacağım” mesajını paylaştı.

Serkan Keskin: (EYLEMLERE KATILIYOR)- TRT 1’in sevilen dizisi Leyla ile Mecnun dizisinin oyuncusu…

Can Bonomo: Twitter’dan; “Tanımadığınız kişilerden medikal yardım talep etmeyin. Polisin göz altına bayıltarak aldığı konuşuluyor” mesajını paylaştı.

Haluk Bilginer: (EYLEMLERE KATILDI): Gezi Parkı’ndaki eyleme katıldı ve “Arada böyle gelip çapulculuk yapıyoruz. Düzelecek inşallah, bundan daha kötüsü olamaz” dedi.

Eyleme katılan diğer sanatçılar:

Yavuz Bingöl, Edip Akbayram, Volkan Konak, Kenan İmirzalıoğlu, Kıvanç Tatlıtuğ, Mehmet Aslantuğ, Bergüzel Korel, Halit Ergenç, Sertap Erener, Meltem Cumbul, Demet Akalın, Tuba Büyüküstün ve Onur Saylak…

İŞTE O GAZETECİLER

Hürriyet Gazetesi yazarı Ayşe Arman: Gezi Parkı’ndaki eylemleri destekledi ve Twitter’dan, “Bana dokunmayan yılan 1000 yıl yaşasın devri bitti… Yılan herkese dokunuyor. (…) Budur! Bıçak kemiğe dayandı. (…) Yaşananlar, Türkiye’de kesinlikle bi şeylerin başlangıcı” mesajlarını paylaştı.

Birgün Gazetesi yazarı Ece Temelkuran: Twitter’dan paylaştığı iletide yaşanan olayları dünya kamuoyuna duyurulması açısından takipçilerine iletilerini İngilizce yazmalarını önerdi ve “Arkadaşlar, lütfen elinizden geldiğince İngilizce yazın. Yabancı gazeteciler de olayları buradan takip ediyor. Anlamaları lazım detayları” ifadelerini kullandı.

Gazeteci Can Ataklı: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Bunların hedefi İstanbul Belediyesini almak” sözünü doğrularcasına, Twitter’dan “Öncelikle İstanbul Belediyesi AKP’den alınırsa gerisi çorap söküğü gibi gelir. Çünkü İstanbul’u kaybeden bir iktidarın kimyası bozulur” ifadelerini kullandı.

Sabah Gazetesi Yazarı Ayşe Özyılmazel: Gezi Parkı provokatörlerine destek verdi ve Twitter’dan, “Yeter artık! Yeter! Bize Allah’tan bahsetmeyin, Allahsızlar, vicdansızlar” mesajını yayınladı.

Milliyet Gazetesi yazarı Mehmet Tezkan: Köşe yazısında, Gezi Parkı eylemini, “Beyaz gencin başkaldırısı” olarak değerlendirdi.

Gazeteci Metin Uca: Twitter’dan, “‘Taksim baharı’ mı desem, ‘Gezi tahriri’ mi ama bu akşam Gezi Parkı’nı görmeden gelecek için umutsuzluk cümleleri söylenmemeli” iletisini paylaştı.

Habertürk Televizyonu sunucusu Balçiçek İlter: Twitter’dan, “Benim vekilim, oy verdiğim adam (Sırrı Süreyya Önder) #geziparkiicintaksime gitti mücadele ediyor. Peki sizin vekiliniz nerede ey İstanbullular” mesajını paylaştı ve BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder için oy verdiğini duyurdu.

Televizyoncu Ayşenur Yazıcı: Türk Silahlı Kuvvetleri’ni göreve çağırdı ve “TSK_Bilgi_Notu Sesimiz geliyor mu? Ben sizinle her zaman gurur duydum. Siz neden benimle değilsiniz?” mesajını paylaştı.

“DİVAN OTEL 5 YILDIZLI DEĞİL, ARTIK AY YILDIZLI BİR OTELDİR!”

ABD’nin İstanbul Konsolosluğu’nun resmi Twitter hesabından, “Divan Otel 5 yıldızlı değil, artık Ay Yıldızlı bir oteldir! Helal sana Ali Koç” tweet’i retweet’lendi. Konsolosluk resmi Twitter hesabının saldırıya uğradığı iddia edilerek, “Kısa süre önce hesabımıza bilinmeyen kaynaklarca müdahalede bulunulmuştur. Şu andan itibaren tedbirlerimizi almış bulunmaktayız” denildi. Gezi Parkı provokatörlerine kapılarını açan Divan Oteli’nin resmi Twitter hesabından da eylemcilere destek geldi ve #direngeziparkı adlı hosting açıldı.

AK PARTİ MİTİNGİ’NE KATILANLARA AĞIR HAKARET

İstanbul Barosu Eski Başkanı avukat Turgut Kazan’ın kızı Aslı Kazan Gilmore, önceki gün Kazlıçeşme’de yapılan ve bir milyonu aşkın kişinin katıldığı AK Parti mitingine katılanlara ağır hakaretlerde bulundu. Gilmore, miting öncesi Twitter hesabından “#1MilyonVicdansızYarınKazlıçeşmeye” başlıklı hostingi paylaştı. Gilmore, hakkında dava açılacağına yönelik mesajların ardından attığı tweeti sildi.

28 ŞUBAT’I ARATMAYAN DEVRİMCİ MEDYASI

Gezi olaylarına destek verenlere dair kısa bir liste de Yenişafak gazetesinde yer aldı. “Gezi’nin 28 Şubat’ı aratmayan devrimci medyası” başlıklı bugünü haberde, Türk medyasının 28 Şubat vebalini üstünde taşıyan kurum ve kalemleri, Gezi Parkı eylemlerinin bir anda seçilmiş hükümet karşıtlığı ve sivil darbe söylemlerine dönüşmesinde de ön plandaydı deniliyordu.

İki haftalık süreçte Türk halkına ve dünya kamuoyuna sunulan kaos havası, gazete, tv, internet siteleri ve sosyal medyanın büyük gücüyle büyük bir provokasyona dönüştü. Tıpkı 28 Şubat sürecinde olduğu gibi, kendini ekonomik sarsıntıya, kitleleri sokaklara dökmeye ve siyaseti yıpratmaya adayan kalemler vandallığı övüp, uluslararası medyanın yayınlarını ‘iç savaş çıkacak’ mesajına dönüştürdü.

Yakılan canlı yayın araçlarını, belediye otobüslerini fotoğraflayıp ‘ne varsa gençlerde var’ mesajları yayınlayan gazeteciler, kendilerine destek vermeyen meslektaşlarını ise dışlama seferberliğine koyuldu. Eylemlere destek veren sanatçı ve oyuncular göklere çıkarılıp, Gezi Parkı’ndan geri duranları ise yadırgandı.

Hürriyet Gazetesi yazarı Ayşe Arman, göstericiler tarafından yakılan NTV’nin canlı yayın aracını fotoğraflayıp ‘ne varsa gençlerde var’ diyerek adeta sevinç çığlıkları atıyordu.

Gösterileri Artı 1 TV’de Banu Güven’in programında değerlendiren gazeteciler ise yaşanılanların bir devrim olduğu kanısına vardı. Banu Güven, ‘Bu bir devrim’ dedi… Ece Temelkuran, ‘Evet, devrim’ diye tekrarladı. Banu Güven, “Devrime gidecek bir halk hareketi.’ Ece Temekuran coştukça coşuyordu: ‘Devrim diyebilir miyiz Banu? İçimde devrim demek geçiyor…’ Banu Güven, ‘Benim de içimden devrim demek geçiyor’ diyerek bu coşkuya coşku katıyordu. Özgür Mumcu, ‘Böyle giderse, birkaç belediye otobüsü daha yanar…’ dedi.

ERDOĞAN’A CNN TEHDİDİ

Birgün Gazetesi yazarı Ece Temelkuran Gezi eylemleri sürecinin en etkin gazeteci olarak dikkat çekti. Sokak olaylarının arka planını ve planlayıcılarını ortaya çıkaran gazete ve gazetecileri hedef gösteren Temelkuran CNN INT’in Taksim’den 10 saat boyunca yayın yapmasını Başbakan Erdoğan’a ‘iç savaş’ tehdidi olarak sundu. ‘Herkes CNN yayının ne demek olduğunu bilir. Başbakan şiddeti durdurmazsa ya da durduramadığını itiraf etmezse bu gidişin sonu iyi değildir.’ (Ece Temelkuran / Twitter / 12 / 06 / 2013)

MİLLİ İRADE KAZLIÇEŞME’DE, DİĞER İRADE ZAMAN’DA MI?

Zaman Gazetesi yazarı Şahin Alpay’ın eylemler sürecinde yaptığı bir yorum ise çok tartışıldı. Alpay, Erdoğan’ın değişmeye ikna olması gerektiğini yoksa sağlık durumunun Başbakanlık yapmaya uygun olmadığını yazdı. Alpay’ın yazısındaki ilgili bölüm şöyleydi: ‘Eğer Başbakan değişmeye ikna edilemezse, o zaman ben şahsen yaklaşık on bir yıldır sürdürdüğü yoğun çalışmalar sonunda ziyadesiyle yorulmuş olduğu ya da sağlık durumunun göreve devam etmesine izin vermediği sonucuna varacağım. O zaman çare bulma sorumluluğu halka düşecek.’ (Zaman / 06 / 06 / 2013)

‘Cemaat de Gezi’de mi?’ şüpheleri olaylar başladığından beri dile getirilmekteydi. Çünü cemaate bağlı yayın organlarının olaylarla ilgili haber politikası bu şüpheye yol açıyordu. Bu şüpheyi son olarak gazeteci yazar Abdurrahman Dilipak dile getirdi. Dilipak, Zaman yazarı Şahin Alpay’ın bir yazısından yola çıkıyordu. Alpay’ı bugünkü yazısının başlığı ise ‘Milli İrade Yüzde 50’den ibaret değil’ şeklinde. Alpay yazısında, Ankara Sincan ve İstabul Kazlıçeşme’de gerçekleşen ve ‘Milli İrade’ adı verilen AK Parti mitinglerine tepkisini yansıtıyor. Alpay’ın bu yazısı, cemaatin Gezi olaylarının ardında olduğu şeklindeki Dilipak’ın şüphesi ile o yazıda Alpay’la ilgili tespitlerini adeta tam oarak doğruluyor. 9 Haziran’da Yeni Akit’teki köşesinde bir yazı kaleme alan Dilipak, “Şahin Alpay’dan evirip çevirmeden” başlıklı yazısında Gezi olaylarının arka planını analiz ediyordu. Dilipak’ın yazısından bir bölümü şu şekildeydi:

“Şahin Alpay sözünü evirip çevirmiyor, buna sosyolojik kılıflar falan bulmaya çalışmıyor bazı “abi”lerin yaptığı gibi. Söyleyeceğini açıkça söylüyor: “Başbakan değişmeli”. Bundan benim anladığım şu, “Ya Başbakan kendini değiştirmeli ya da Başbakan değiştirilmeli”.. Aynı netlikle söyleyen bir kişi daha var: Zaman Kahire temsilcisi Cumali Önal, Mısır’da muhalif El-Vatan gazetesine verdiği mülakatta, Başbakan Erdoğan’ı mutlak itaat isteyen “diktatör” olarak tanımladı.. Ona göre, “Taksim olayları, diktatör “Erdoğan’a karşı bir intifadadır.” Kimilerine göre Erdoğan’ın hastahaneye yatırılması ve herhalde sonra da orada icabına bakılması gerekir.. Birtakım kardeşler bu tarlayı epey sürdüler. Bu sözler birilerinin ağzında sakız oldu günlerdir.. Evet, Erdoğan’ı değiştirmek istiyorsanız, buyrun değiştirin.. Bunun yolu, sandıktan geçiyor.. Ya da AK Parti delegelerine söyleyin, kurucu genel başkanlarını partiden uzaklaştırsınlar.. O da olmuyorsa, AK Parti grubuna diyin ki, “Bu adama güvenoyu vermeyin” Kim dinlerse sizi.. Peki sonra, sonra ne olacak, ne yapacaksınız?. Korkuları şu, eğer rollerini iyi oynayamazlarsa, Baykal’ın başına gelen, onların da başına gelir. Ama rollerini bu şekilde oynamaya devam ederlerse, bindikleri dalı kesmiş olurlar. Erdoğan sonrası onların hali nice olur, onu kimse bilemez.” (Kaynak)


Küresel güçler intikam alıyor

Hesap sorulan ülke sadece Türkiye değil. Toplumsal çalkantı sadece Türkiye’de olmayacak. Orta ölçekli ve hızla yükselen bütün ekonomik çevrelerde benzer kalkışmaları, isyanları göreceğiz. Türkiye’de Brezilya’da Meksika’da Endonezya’da Hindistan’da.. Belki BRIC ülkelerinde.. İzleyin, takip edin ekonomik kriz döneminde hızla öne çıkan, büyüyen, güç kazanan, özgüvene ulaşan ve merkez güçlere karşı meydan okumaya girişen bütün ülkelerde benzer senaryolar denenecek.. Yenişafak yazarı İbrahim Karagül ile Star yazarı Yiğit Bulut, Gezi olaylarının arka planını analiz ediyor.

19.06.2013 10:53 İbrahim Karagül (Yenişafak): Gözlerinizi açın, bu bir intikam savaşı.. Ağaç isyanı değil, park isyanı değil, iç politik isyan da değil. Demokrasi, özgürlük ayaklanması, hak-hukuk meselesi de değil.

Bir başka harita var önümüzde. Küresel ekonomik krizi hala anlamamış olanların, krizin ne tür güç kaymalarına yol açtığını göremeyenlerin, dünyanın efendileri çökerken zinde güçlerin öne çıkmasını algılayamayanların Türkiye’de olup bitenleri anlaması da mümkün değil.

Eski Dünya intikam alıyor. Yakın coğrafyayı parçalara ayıran imparatorluk güçleri intikam alıyor. Türkiye’yi yüz yıl Anadolu’ya hapsedenler intikam alıyor.

21. yüzyılı kaybedenler, kazananlardan intikam alıyor. Küresel ekonomiyi yönetirken bu gücü kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalanlar intikam alıyor. Meydan okuyan ülkelerden intikam alınıyor. Küresel ekonomiyi, kaynakları ve pazarları yönetenler merkezi kaybetmekle yüz yüze. Güç ellerinden kayıp gidiyor çünkü.

Ekonomik merkezi kaybedenler siyasi gücü de, küresel iktidarı da kaybedecekler, biliyorlar. Bu yüzden merkezin yeni taliplilerine savaş açtılar.

Yükselen, bağımsızlaşan, yönetilemez hale gelen ülkeleri sarsıyorlar, bütün zaaf alanlarını kaşıyorlar. Krizin faturasını onlara ödetmeye çalışıyorlar. Toplumsal ayrışmalarla o ülkeleri tekrar hizaya sokmaya, yönetilebilir hale getirmeye çalışıyorlar.

1750’den beri dünyayı yöneten bu güçler, 21. yüzyılın en büyük kaybedenleri oldu. Eriyorlar, içlerine çekiliyorlar. O tarihten bu yana esen rüzgar tersine döndü. Tarihin akışı değişti. Suyun yönü değişti. Atlantik ekseni çöktü. Çöküş devam edecek.

Bu güç kaymasının kazananlarını durdurmaya çalışıyorlar. Onları hırpalamaya, en azından kendi gerilemelerini yavaşlatmaya çalışıyorlar. Tarihin akışını zorlayarak yeniden kendi lehlerine çevirmeye çalışıyorlar.

Bunlar size saçma gelebilir. Türkiye’de, bu kavga-gürültü içinde, bu sığ atışmaların ortasında bunları düşünebilmek, anlamak mümkün görünmüyor.

Hesap sorulan ülke sadece Türkiye değil. Toplumsal çalkantı sadece Türkiye’de olmayacak. Orta ölçekli ve hızla yükselen bütün ekonomik çevrelerde benzer kalkışmaları, isyanları göreceğiz.

Türkiye’de göreceğiz, görüyoruz. Brezilya’da göreceğiz, görüyoruz. Meksika’da, Endonezya’da, Hindistan’da göreceğiz. Belki BRIC ülkelerinde göreceğiz.

İzleyin, takip edin ekonomik kriz döneminde hızla öne çıkan, büyüyen, güç kazanan, özgüvene ulaşan ve merkez güçlere karşı meydan okumaya girişen bütün ülkelerde benzer senaryolar denenecek.

Kitleler sokaklara akıtılacak, kaos davet edilecek, iktidarlar sarsılacak, güven zedelenecek, siyasi kaos ekonomik krizleri getirecek ve bu ülkeleri yüzyıllar sonraki meydan okumalarının önüne geçilecek.

Ekonomik ve siyasi bağımsızlaşmalarının önüne geçilecek. Küresel iktidardan pay almalarının, yeryüzünün güç merkezlerini değiştirmelerinin önüne geçilecek.

Bunları hayali şeyler mi sanıyorsunuz? Öyle düşünmeye devam edin. Kısır tartışmalarla, park-ağaç kavgalarıyla devam edin. Resmi görmeyin. Bunun aslında bir ekonomik savaş olduğunu anlamayın. Bunun bir Türkiye meselesi olduğuna inanmayın. Küresel finans çevreleriyle Türkiye’deki bağlantıları da size bir şey söylemesin. Süslü kelimelerle, çuvallar dolusu boş laflarla idare edin, ekranlarda atıp tutun.

Ama bekleyin… Meselenin sadece Türkiye ile sınırlı olmadığını, yükselen ekonomilere, özgürleşen ülkelere karşı büyük bir savaş olduğunu çok yakında göreceksiniz..

Benzer ifadeleri hala fantastik hayaller zannedin. Batı’nın gerilemesini, tarihin dönüşmesini, rüzgarın yönünü değiştirmesini, yeni ülkelerin ve toplumların sahneye çıkışını, gücüne erişilemez sanılan merkezlerin kendini toparlayamaz hale gelmesini hala görmeyin.

Çin’in 2030’da ABD’yi geçeceğine, Çin, Hindistan ve Brezilya gibi ülkelerin birinci lige çıkacağına, ABD ve Avrupa’nın Japonya ile birlikte gerileyeceğine inanmayın.

Türkiye, Meksika, İran, Güney Afrika, Endonezya, Mısır gibi ülkelerin dünya ekonomisini hareketlendireceği, bu ülkelerin siyasi ağırlığının ciddi oranda artacağı öngörülerini hiçe sayın.

On yıllık, yirmi yıllık, elli yıllık bütün öngörülerin hepsinde aynı tespitlerin olması bir rastlantı olabilir mi?

2006’dan beri yaşananların, yaşanacakların bize sunulduğu gibi finans krizi, emlak krizi olmadığını tartışıyoruz. Varolan düzen doğal sınırına dayandı, ömrünü tamamladı, bir adım öteye gidecek durumda değil. İnsanoğlu ya bu düzeni ortaklaşa değiştirecek ya da hırslarına yenilip her şeyi batıracak. İkinci ihtimalde trajediler var, kaos var.

ABD başkenti, Avrupa başkentleri, merkez şehirler, bankalar, finans baronları korku içinde. Kitlesel, yaygın ve nerede duracağı asla kestirilemeyen bir dip dalga geliyor ve hiçbir silah, askeri güç, siyasi ikna yöntemleri bu dalganın büyümesini, yayılmasını, varolan sistemi tepetaklak götürmesini önleyebilecek gibi değil.

Türkiye, Avrupa’dan uzaklaşıp kendi coğrafyasına odaklandı, Avrupa’dan daha etkili bir güç haline geldi. Avrupa Birliği Afrika’yı Çin’e kaptırdı. Yine Çin, bu güçleri Latin Amerika’da da etkisizleştirdi.

İşte bu dip dalga, söz dinlemeyen, meydan okuyan ve artık yönetilmek istemeyen ülkelerde harekete geçiriliyor. Daha özgür bir ülke için değil, daha adil ya da daha zengin bir ülke olmaları için değil.

Boyun eğdirmek, uslandırmak, hizaya sokulmak için yapılıyor bunlar. Gücü kaybetmek istemeyenlerin belki de son kartı bu ve şimdi uyguluyorlar.

Krizin bedeli bize ihraç ediliyor. Merkez, çevrenin büyük yürüyüşünü durdurmak istiyor…

Gözlerinizi açın, uyanın…

AMAÇ ERDOĞAN’I DEVRE DIŞI BIRAKMAK

Aynı konuda bir başka yazı da Star gazetesi yazarı Yiğit Bulut’a ait. Küresel güçlerin Türkiye’yi rahat bırakmayacağını belirten Yiğit Bulut, önümüzdeki 2 seneye dikkat çekti.

Star Gazetesi yazarı Yiğit Bulut, Habertürk TV Akşam Raporu’nda Ece Üner’in sorularını yanıtladı. Bulut, Gezi Parkı olaylarının ardından tartışılan ‘faiz lobisi’ ve sürecin küresel aktörleriyle ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Önümüzdeki 24 ayın çok kritik olacağını öne süren Bulut, Türkiye’nin bu süreçten güçlenerek çıkacağını ve demokrasi kalitesinin daha da artacağını söyledi. Bulut ayrıca, bir süredir köşesinde yayınladığı raporun bilinmeyen yönüyle ilgili ilk kez açıklamada bulundu.

Bulut’un konuşmasından ana başlıklar şöyle:

FAİZ 4.61’DEN 6.80’LERE GELMİŞ DURUMDA

Faiz lobisi kimdir sorusu uzun süredir Türkiye’de uzun süredir soruluyor? Çok güncel bir örnek vereyim. Bugün Merkez Bankası bir açıklama yaptı. Normal şartlarda faiz 4.61’di. Olaylar başladığı günden faiz 7.09’a çıktı. Bugün normalde 0.50’lik yapmasını bekliyorduk Merkez Bankası’nın. Faiz şu anda 6.80’lere gelmiş durumda.

10 YILDA 642 MİLYAR FAİZ KARIMIZ OLDU

Bu faiz 4.61’den 3.50’lere geri çekilseydi Türkiye önümüzdeki 12 ay içerisinde 25 milyar TL daha az faiz ödeyecektik. Sayın Başbakanın açıkladığı gibi son 10 yılda 642 milyar TL faiz karımız oldu. Faiz lobisi bu. Bu olayların arkasında sadece faiz lobisi derken bu nominal hesabı anlamamak gerekiyor. Sayın Başbakan ‘içerideki hainler, dışarıdaki işbirlikçiler’ olarak yeni bir tanımlama yaptı.

İKİ ÜLKENİN UZANTASI OLAN ÜNİVERSİTE

Sayın Başbakanın elinde bizden çok fazla belge var. İstihbarat birimlerinin kendisine vermiş olduğu belgi var. Biz kendi imkanlarımızla bir belge yayınladık. Hangi ülkeler olduğunu bugüne kadar hiç söylemedim. İlk defa söylüyorum, İngiltere, Almanya ve onlara bağlı bir üniversite tarafından bu belge hazırlanmış. Belge 2009 yılında imzalanmış. Raporda şu ifadeler yer alıyor: “Türkiye’nin coğrafi üstünlüğü, son yıllardaki ekonomik bağımsızlık fikrine olan yakınlaşması, IMF’den uzaklaşma gibi ekonomik politikaların güçlenmesi emperyal politikalarımızla örtüşmemektedir. Son 300 yıldır varlığını kontrol ettiğimiz denge ve denklem değişebilir” diyor.

TÜRKİYE’NİN IMF’DEN KOPMASI PROBLEM

300 sayfalık çok uzun bir rapor. Türkiye’nin IMF’den kopmasının sorun olacağını, Türkiye’nin Arap ülkelerine, Ortadoğu’daki coğrafyaya bağımsızlık anlamında örnek olacağını söylüyor. Bütün bunların engellenmesi açısından varolan hükümetin ve Başbakanın ikinci 10 yılına girmemesi ve bu yolda alınması gereken tedbirleri anlatıyor. Türkiye’de model yaratabilecek sokak hareketlerinin desteklenmesine kadar bir çok konu çok net bir şekilde belirtiyor. (Kaynak)


Batı basınından Erdoğan’a hakaretler

Gezi olayları sırasında hükümetin tavrını eleştiren ve polisle çatışan eylemcileri yansıtan dünya medyası özellikle de Avrupa basını, doğrudan Başbakan Erdoğan’ı hedef alan karalama kampanyasına soyundu. Alman gazetesi Bild Başbakan için ‘Beton kafalı Erdoğan’ ifadesini kullanırken, İngiliz The Telegraph ise Erdoğan’a ‘Aklını başına topla’ dedi.<llllllllllnkrel=”canonical” href=”http://www.kontrgerilla.com/aktuell/index.html”&gt;

19.06.2013 14:16 Gezi olayları sırasında hükümetin tavrını eleştiren ve polisle çatışan eylemleri yansıtan dünya medyası özellikle de Avrupa basını, doğrudan Başbakan Erdoğan’ı hedef alan karalama kampanyasına soyundu.

Taksim Gezi Parkı’ndaki eylemleri yansıtan dünya basın ve yayın kuruluşlarının yaşanan bu süreçte Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik hakarete varan ithamları da dikkat çekti. Almanya’da yayınlanan bulvar gazetesi Bild Başbakan için “Beton kafalı Erdoğan” ifadesini kullanırken, İngiliz The Telegraph Erdoğan’a “Aklını başına topla”, İtalyan La Repubblica “Erdoğan kaslarını gösterdi” ve Vatikan gazetesi İl Sole 24 Ore internet sayfasında “İmparatorluk rüyası gören Sultan” dedi.

Yabancı basının sınır tanımayan yorumları şöyle şekillendi:

ALMAN BILD: Alman Bild Gazetesi Başbakan için ‘Beton kafalı’ ifadesini kullandı. Gazete, Ertuğrul Özkök’ün Gezi olaylarıyla ilgili yorumlarına yer verdi. Bild gazetesi, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyeliği ile ilgili de anket başlattı.

FOCUS ESAD’A BENZETTİ: Alman Focus dergisinde, Türkiye uzmanı Udo Steinbach Başbakan Erdoğan’ı “beton kafalı” olmakla suçlayarak Esad’a benzer bir tavır gösterdiğini söyledi. “Erdoğan yeni Hitler mi?” sorusunu ortaya attı.

YENİ OSMANLI: Alman TAZ gazetesi Gezi olaylarıyla ilgili haberinde “yeni osmanlı kliseleri. Despotun estetik merağı: Gezi Parkı’nın yerine neden kışla yapmak istiyor. Başbakanın paranoyaları” diye yazdı.

ERDOĞAN KASLARINI GÖSTERDİ: İtalyan La Repubblica gazetesi “Erdoğan, kaslarını gösterdi” yorumuna yer verdi.

ÇILDIRMIŞ DESPOTU ANDIRIYOR: Alman Der Spiegel dergisi, Erdoğan’ın “dünyanın en büyük ekonomilerinden birinin demokratik seçilmiş başbakanını değil, çıldırmış bir despotu andırdığını” yazdı. Dergi, Erdoğan’ın konuşmasını genel olarak “korkutucu, öfke dolu ve kutuplaştırıcı” olarak betimledi.

LA STAMPA ‘SULTAN’A BENZETTİ: İtalyan La Stampa internet sitesinde, “Sultan Recep Tayyip Erdoğan’dan yüz binlerce gencin protesto hareketine demir yumruk” ifadesine yer verildi.

VATİKAN ‘SULTAN’ DEDİ: Vatikan’ın günlük ekonomi gazetesi İl Sole 24 Ore ise internet sayfasında “İmparatorluk rüyası gören Sultan”, “Bu kez Erdoğan aldattı” diye yazdı.

TELEGRAPH’DAN “AKLINI BAŞINA TOPLA”: İngiliz The Telegraph “Akıllı olma zamanı” başlıklı yazıda Erdoğan’a “Aklını başına topla” çağrısı yaptı. (Kaynak)


Gülen: Çapulcu tabirini kullanmayın

Fethullah Gülen, kendi adını taşıyan internet sitesinde yayınlanan ‘Darılma Yok, Dayanma Var!..’ başlıklı videosunda Başbakan Erdoğan’ın Gezi Parkı eylemcileri için ‘çapulcu’ demesini eleştirdi.<llllllllllnkrel=”canonical” href=”http://www.kontrgerilla.com/aktuell/index.html”&gt;

24.06.2013 17:36 Fethullah Gülen, kendi adını taşıyan internet sitesinde yayınlanan ‘Darılma Yok, Dayanma Var!..’ başlıklı videosunda Başbakan Erdoğan’ın Gezi Parkı eylemcileri için kullandığı ‘çapulcu’ tabiriyle ilgili ”O sözü kullanmayın” dedi. Gülen, sohbetinde ”Hani sizin belki de çapulcu diyeceğiniz birkaç tane. O tabiri de kullanmayın. Kim bilir sizin öyle diyeceğiniz insanlar bir gün o levsiyattan sıyrılacak, nice yerlerde ne türlü kahramanlıklara imza atacaklardır” dedi.

Fethullah Gülen Hocaefendi’nin açıklaması, Gezi eylemlerine açık destek veren Doğan Medya grubu yayın organlarında ilgiyle karşılandı. Okur yorumları kısmında ise hem tepki hem övgü yer aldı. İşte o yorumlardan hurriyet.com.tr sitesinde yer alanlar:

mustafa birol
24.06.2013 17:22:33
buyuk adam vesselammm…herkes kendi buyuklugunce olgun bakar olaylara…

Cem Sütçü
24.06.2013 17:27:58
Müslümanlar kardeş ne demek ya? Müslüman olmayınca kardeş olunmuyor mu?

ÜMİT SEZAİ ATTİLA
24.06.2013 17:24:31
Teşekkür ederiz Hocam her zaman iyi şeyler önerdiniz

Hatice Fahrünnisa Ensari
24.06.2013 17:24:00
Sn.F.H.nın hoşgörülü dini bakış açısııyla getirdiği yorum,insani ölçüye davet ediyor.Sn.Başb.tüm direnişçilere çapulcu dedi,onlar öğrenci,sanatçı,sade vatandaş vb.çapulcumuydular?İçlerinde gerçek çapulcu olsa dahi,1000yıllık mabetten birsöz”Herkesi dinleyin,herkesin anlatacak bir hikayesi vardır”der

sagduyulu osman
24.06.2013 17:21:12
fethullah hoca kasıt sizce tüm eylemcileri mi ortalığı yakıp yıkanlar mı. siz başbakanımızı iyi dinlememişsiniz

erkan c.
24.06.2013 17:16:15
Hoca, her kesimden her insana böyle mavi boncuk dağıtmayı pek sever…

Yorum cu
24.06.2013 17:16:58
Çapulcular bu ülkeye yarar değil zarar getirir.

Musa Tok
24.06.2013 17:16:03
agop yine bir mesaj yazmis ama seviyesi ne oldugunu acikca gostermis

futbol yıldızı
24.06.2013 16:43:56
demek ki bu gezi eylemleri 47 saniye de olsa bazılarını iyi bir şeyler izlemesine vesile oluyormuş..

emk ost
24.06.2013 16:46:14
Hacı ilk defa doğru bir kelam etmiş !

Cumali Zatoglu
24.06.2013 16:36:15
“Çapulcu” demeyin, bir gün “levsiyyat”tan kurtulurlar.. (Levsiyyat: Pislik, kir.. “Mülevves” kelimesi ile aynı kökten..) Sağol Hocam, biz “çapulcu” kalalım!..

emine güleç
24.06.2013 16:35:16
Clark Kant hoca efendinizin ne demek istediğini anladık da. Bunu hangi sıfatla söylediğini anlayamadık.

eren uluşan
24.06.2013 16:23:12
Bu adam herşeye barışçıl yaklaşmak zorundamı? Bizim ülkemize gitmez böyle adamlar barışmış, anlaşmaymış, birbirine hoşgörüymüş.. Bunu anlamak için yorumlara bakın, çoğu biz bu adamı anlamıyoruz der:)

canan gönlühoş
24.06.2013 16:22:24
yahu adam ne dese inanmıyorsunuz, bu nasıl kindarlıktır, bu nasıl bir düşünce yandaşlığıdır, el insaf ! sevmiyorsanız bile saygı duyun saygı!

clark kant
24.06.2013 16:22:04
HOCAEFENDİYE BU ADAM TABİRİYLE YORUM YAPAN ARKADAŞIMIZ MALESEF KENDİ SEVİYESİNİ GÖSTERMEKTEN ÖTEYE BİR ŞEY YAPMAMIŞTIR..

erdem erdem
24.06.2013 16:21:59
ANLAYANA SİVRİ SİNEK SAZ ANLAMAYA DAVUL ZURNA AZ HOCAM NE GÜZEL SÖZLER SÖYLÜYORSUNUZ BİRİLERİ ANLAMAMIŞ ANLAYIŞLARI KIT..

mürsel isaoğlu
24.06.2013 17:14:15
Hocam iyi niyetinize saygı duyuyorum ama bunların düzeleceği yok..

Don Chapuller
24.06.2013 17:13:44
Ne demek öyle demesin böyle demesin sizin bu ağız kapatma kültürünüz yüzünden Türkiye tartışmayı unuttu.Tartışılmayacaksa doğrular nasıl bulunacak, çapulcu desin bize ama gençliğinde diyeceğini dinlesin…

sadrettin demirkol
24.06.2013 16:59:44
Çok büyük organizesyon. 16 gün süren etkinlik. gözlerim yaşardı. Eğitimn kalitesi çok yüksek…

zıkkım içeyim inşallah
24.06.2013 16:54:26
Hoca içkiye filan karşı olmasa gidip Gülenci olacağım yemin ederim.. Nedir bu Hükümetten çektiğimiz ya!..

t c haydar ahi
24.06.2013 16:50:40
Bak su Allahin isiner! yarin hoca da duran hoca olmasin basiniza!

Erdem Erten
24.06.2013 16:44:56
HOCA, ON DAKKA DiKiLiP DiRENiS YAPSAN NASIL OLUR ?. BENCE COK FAYDALI OLUR, DURAN HOCA DA LAZIM.

deep ımpact
24.06.2013 16:33:27
Adam diyor ki: herşeye rağmen sabırlı ol, dövene elsiz, sövene dilsiz ol, bir gün gelir “çapulcu” dediklerin, ülke zora girdiğinde kahraman kesilir ve mahçup olursun!!!. Ama, ülkeyi zora sokanların bizatihi kendisi “çapulcular ise”, bu kahramanlık nasıl olacak bilemem :)

ays 1905
24.06.2013 16:33:12
Hocam öyle uzaktan uzağa zor olmuyor yaa gelin böyle. sahi niye gelemiyorsunuz.

Tırmık ”’
24.06.2013 16:29:34
Artık cemaat de desteği çekti….

Ali İhsan ASLAN
24.06.2013 16:26:18
Zatı muhterem hala Pensilvanya’da değil mi ? Sevmiş olsa gerek, hiç çıkmıyor ABD’den. Ben 2 hafta yurt dışında kaldığımda memleketimi özlüyorum Nazım Hikmet gibi burnumda tütüyor.

kunta kinte
24.06.2013 16:25:28
Şimdi demeyin derken, hangi tarafa söylüyorsun hoca :)

BÜYÜK CİMBOM
24.06.2013 16:22:55
SENİ ÇOK SEVİYORUM…. HERKES SENİ BİRGÜN ANLAYACAK….

Tsubasa Tsubasa
24.06.2013 16:22:08
Belli bir anlayışın dışında konuşmayan dinlemeyen ve sürekli yaftalayan birinin hocaefendiyi anlaması zor tabii.

sami hadi
24.06.2013 17:03:17
hoşgörü iyi de bi yere kadar…

Erden Erkam
24.06.2013 17:02:52
Nafile – başbakan ne dedi: “Erdoğan değişmez” dedi. Artık ve ne yazıkki kendinden başkasını dinlemiyor! Saygılar –

Mert Özromano
24.06.2013 16:49:29
O Capulcular zaten bu ulkedeki polis siddetine karsi buyuk kahramanlik yaptilar. Utanicak bir seyleride yok. Utanmasi gereken kisiler hala inkardadir!

nazan sekban
24.06.2013 16:49:28
yeter ki onlar iyi birşey yapsında bizi utandırsınlar.

Rasit Gül
24.06.2013 16:48:39
HOCAM, SİZ DE İZMİRLİ SAYILIRSINIZ, KESTANEPAZARI CAMİİ’NDE YILLARCA ÇALIŞTINIZ. GÜNDOĞDU MEYDANI’NDA EYLEM YAPAN İZMİRLİ’LERE BİR DESTEK VERSENİZ?

lawyer agop terzioğlu
24.06.2013 16:47:52
SAYIN HOCAM ; KILIÇDAROĞLU YENİ EVLENEN ÇİFTE ÇAPULCU DEDİ , ONA MESAJINIZ YOKMU ???

Yorumlu yorum
24.06.2013 16:19:50
verdiği örneğe dikkat : halid bin velid… seviyormuş gibi yapıp tokat mı atıyor şimdi.!

Mustafa Eraslan
24.06.2013 16:15:12
En azından Türkçe özetini geçmiş burası. Uzun açıklamadan hiç birşey anlamadık. Osmanlıca mı, Arapça mı, Farsça mı?

ali aktaş
24.06.2013 16:14:41
çok doğru söylemişsiniz hocam tebrikler.başbakana duyurulur.

çapulcu pınar
24.06.2013 16:13:01
Cemaatini hiç haz etmiyorum ama bu adam gerçekten güzel konuşuyor…

yolcu 1
24.06.2013 16:12:03
Hoca efendi dönüş bileti aldı da hazırlık mı yapılıyor hayırdır? (Kaynak)


Hakkı söylemeli, ya da susmalı

Fethullah Gülen Hocaefendinin dünkü vaazında Başbakan Erdoğan’ı Gezi eylemcilerine çapulcu dedi diye eleştirmesi kamuoyunda rahatsızlığa neden oldu. Yeni Akit yazarı Ali İhsan Karahasanoğlu, yazısında Gülen’in tek taraflı eleştirilerde bulunmasını eleştiriyor. Gülen’in ‘İçlerinden belki geleceğin Halid Bin Velid’leri çıkabilir’ gibi tuhaf  bir mantıkla gezi eylemcilerine çapulcu denilmemesini tavsiye etmesine tepki gösteren Karahasanoğlu, hocaefendinin 28 Şubat sürecinde de benzer şekilde tek taraflı davrandığına dair çok sayıda örnek veriyor.<llllllllllnkrel=”canonical” href=”http://www.kontrgerilla.com/aktuell/index.html”&gt;

<llllllllllnkrel=”canonical” href=”http://www.kontrgerilla.com/aktuell/index.html”>25.06.2013 16:12 <llllllllllnkrel=”canonical” href=”http://www.kontrgerilla.com/aktuell/index.html”>MİT Müsteşarı Hakan Fidan <llllllllllnkrel=”canonical” href=”http://www.kontrgerilla.com/aktuell/index.html”>üzerinden 2011 başında yaşanan <llllllllllnkrel=”canonical” href=”http://www.kontrgerilla.com/aktuell/index.html”>cemaat-hükümet krizi Gezi olayları nedeniyle bugünlerde bir kez daha gündemde. Cemaat lideri Fethullah Gülen’in son vaazlarında dolaylı yolla Başbakan’ı eleştirmeye başlaması dikkatleri çekti. Cemaat yetkilileri iddiaları yalanlıyor. Başbakan Erdoğan ise iddiayı imaen de olsa hiç dile getirmiyor. Ancak <llllllllllnkrel=”canonical” href=”http://www.kontrgerilla.com/aktuell/index.html”>hem cemaate mensup medyanın Gezi olaylarında izlediği yayın politikası, hem Gülen’in vaazlarında verdiği kritik mesajlar ve hem de bu olguların Gezi eylemcileri ile diğer kamuoyu kesimlerinde oluşturduğu algı, cemaat-hükümet krizinin bir kez daha yaşanmasına neden oluyor.

Gezi olaylarına Fethullah Gülen cemaatinin destek verdiği iddiası genişleyen şekilde tartışılmaya devam ediyor. Cemaate bağlı yayın organlarının Gezi olaylarını meşru görür tarzda haberleştirme politikası ile bu basın organlarında çalışan bazı yazar ve muhabirlerin açık tavır alması, iddianın ilk kez dile getirilmesine neden olmuştu. Ardından cemaat lideri Fethullah Gülen’in son iki vaazında Başbakan Erdoğan’a dolaylı cümlelerle eleştirmesi geldi.

Cemaat yetkilileri iddiayı yalanlıyor<llllllllllnkrel=”canonical” href=”http://www.kontrgerilla.com/aktuell/index.html”&gt;. Başbakan Erdoğan ise iddiayı imaen de olsa hiç dile getirmiyor. Ancak ortaya çıkan bulgular kafaları karıştırıyor. Gülen bir önceki vaazında diktatörlükten kaçınılmasını istemişti. Gezi eylemcilerinin Başbakan Erdoğan Erdoğan’a yönelik ‘diktatör’ tepkilerinden hemen sonraya gelen bu vaaz, kamuoyunda <llllllllllnkrel=”canonical” href=”http://www.kontrgerilla.com/aktuell/index.html”>Erdoğan’a yönelik bir tepki olarak algılandı. Gülen’in diktatörlükten kaçınılması uyarısı, Gezi eylemcileri ve onları destekleyen çevrelerde takdirle karşılandı.

Fethullah Gülen, dün yayınlanan son vaazında ise, Başbakan Erdoğan’ın adını belirtmeden Gezi Parkı eylemcileri için ‘çapulcu’ demesini eleştirdi. Gezi eylemcilerine yönelik ‘çapulcu’ nitelemesi ilk kez Başbakan Erdoğan tarafından kullanıldı. Ardından eylemciler bu nitelemeyi benimseyerek kendilerini çapulcu olarak ifade etmeye başladılar.

Gülen’in son vaazında Başbakan Erdoğan’a yönelik çapulcu eleştirisi kamuoyunda tepkilere neden oldu. Yeni Akit yazarı Ali İhsan Karahasanoğlu yazısında Gülen’in tek taraflı eleştirilerine tepki gösteriyor. Gülen’in ‘İçlerinden belki geleceğin Halid Bin Velid’leri çıkabilir’ gibi tuhaf bir mantıkla gezi eylemcilerine çapulcu denilmemesini istemesine tepki gösteren Karahasanoğlu, hocaefendinin 28 Şubat sürecinde de benzer şekilde tek taraflı davrandığına dair çok sayıda örnek veriyor.

Karahasanoğlu’nun yazısından bir bölümü şu şekilde:

“Şu sözü duydun mu hocam: “Ya hakkı söyle, ya da sus”!.. Doğru hocam, “çapulcu ifadesi”ni kullanmayalım.. Ama bunu söylerken, “çapulcu” denilenlere de bazı uyarıların olmalı değil miydi hocam?

Madem konuya girdin.. 28 Şubat sürecinde de sergilediğin, o malum alışkanlığı sürdürmek.. Hep bize nasihat edip, çok daha ağır hataları, küfürleri, münafıklıkları görmezden gelmek, ne derece doğrudur, hocam? “Çapulcu” demeyelim.. Peki, demeyelim..

“Haydi arkadaşlar, polis kıyafeti giyip, halkın içine karışalım. Ortalığı karıştıralım” diyenler hakkında bir fikriniz var mı, hocam? Bir açıklamanız olmadığına göre, itirazınız yok gibi algılasak, onaylamışsınız gibi yorumlasak, yanlış yapar mıyız hocam? Mesela, polise taş atalım mı hocam? Arkadaşlar, “Taş yetmez, molotof” diyorlar, o serbest midir, hocam? “Müftü karısıyım” diye ortaya çıkana ne diyelim hocam? “Geleceğin cennetlik anası” diye, elini öpelim mi hocam? Taksim’de bikinisi ile dans edene ne diyelim? Onun da, ayağının altını öpelim, gelecekte ne olacak, bilinmez.. Değil mi hocam!..

Camiye ayakkabıları ile girmiş gençler vardı.. Elverdiğince, o gençlere eleştirileri, bir sınırda tuttuk.. Hassas bir konu idi.. “Onlar elebaşı değil, onlar birer kukla” dedik…. Bu ifadeyi de kullanmayalım, değil mi hocam.. .. Sırf camide yaşadığımız o çirkin görüntüye, Allah için kızdığımdan.. oksa cehennemlik mi oldum ben hocam? Dahası var.. Başbakan’a küfürler.. Ailesine küfürler.. Onlarla da ilgili bir çift sözünüz olacak mı hocam? Yoksa, “Onlar yarının Halid bin Velid’leri olabilir” diye, küfürleri de hoşgörü ile mi karşılamalıyız hocam?.. “Ya hakkı söyle, ya da sus” diye bir söz, hiç duydunuz mu hocam?” (Kaynak)

Cemaat de Gezi’de mi?


Levent Kırca’dan Menderes tehdidi

Sanatçı Levent Kırca, Ulusal TV yayınına bağlanarak ‘Erdoğan’ın sonu Menderes gibi olacak’ şeklinde şok bir açıklama yaptı. Savcıların bu açıklama üzerine soruşturma başlatması bekleniyor.

16.06.2013 23:25 Gezi Parkı’nda başlayan ve Taksim Meydanı’nda devam eden eylemin 19. gününde polis müdahalesi gerçekleşti. Bunun üzerine bir canlı yayında konuşan Levent Kırca skandal bir açıklamada bulundu. Kırca, açıklamasında “Tayyip Erdoğan’ın finali Adnan Menderes’in finali gibi olacaktır” dedi. Ulusal Kanal’ın canlı yayınına bağlanan Levent Kırca, “Kendini hükümetiyle birlikte Adnan Menderes’e benzeten Tayyip Erdoğan’ın neredeyse artık finali de, Adnan Menderes’e benzeyecektir. Bu açıkça görülüyor…Tayyip Erdoğan akibetine koşuyor” diye konuştu. (Kaynak)(Video)

KIRCA 10 GÜN SONRA ÇARKETTİ

26.06.2013 12.46 Erdoğan için “Sonu Menderes gibi olacak” diyen Levent Kırca, açıklamalarının internette ortaya çıkmasının üzerine çark etti. Levent Kırca, idama karşı olduğunu, Başbakan Erdoğan’ın sonunun Adnan Menderes gibi olacak derken, idam edilmesini kastetmediğini öne sürdü. Kırca, “Erdoğan’ın sonunun Menderes gibi olması demek illa asılacak anlamına gelmez. Kaldı ki, bu ülkede tesadüfen görsem ki Tayyip Erdoğan’ı asıyorlar ipini çözer ben aşağıya indiririm.” dedi. (Kaynak)

BU AÇIKLAMALAR ÖYLE BÖYLE DEĞİL TAM PROVOKATÖR AĞZI

25.06.2013 23.46 Sanatçı Levent Kırca’nın daha önce de ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik eden’ açıklamalar yaptığı ortaya çıktı.  Gezi eylemlerinin ikinci gününde sahneye çıkan sanatçı Levent Kırca, polisin Taksim meydanını göstericilere bırakmasını adeta kendinden geçercesine duyuruyordu. Haberi oradaki kalabalığa duyurduktan sonra bir sonraki çılgın hamleyi açıklıyordu. Kırca, göstericilerin Ergenekon sanıklarını ve tutuklu generallerin bulunduğu cezaevlerini basıp sanıkları dışarı çıkaracaklarını söylüyordu.

Cep telefonuyla çekilen görüntülerde megafonu eline alan Kırca, Londra’da açık alanda etrafındaki kalabalığa böyle sesleniyor:

İSTANBUL TÜRK HALKI TARAFINDAN ELE GEÇİRİLMİŞ DURUMDA

“Ben Londra’ya İşçi Partisi’nin düzenlediği organizasyonla yarın akşam oyun oynamaya geldim. Geldiğimde dün gece duydum ki Türkiye’de Türk halkı ayaklanmış. Cumhuriyet için Atatürk için Türk halkı ayaklanmış durumda. Şu anda az önce yönettiğim Ulusal Kanal’dan edindiğim bilgilere göre İstanbul Türk halkı tarafından ele geçirilmiş durumda. İstanbul’da sadece Atatürkçüler ve cumhuriyetçiler var.

TÜRK HALKI YENİDEN TÜRKİYE’Yİ ELE GEÇİRECEK

Şu anda Taksim meydanı tamamiyle cumhuriyetçilere açılmış. Polis barikatları kaldırmış ve geri çekilmiş durumda. Ancak herşeyi başaran Kurtuluş Savaşı’nı başarıp düşmanı denize döken Mustafa Kemal’in askeri olan Türk halkı bu kadarla elbetteki yetinmeyecek. Türk halkı Türkiye’yi tekrar ele geçirecek ve cumhuriyet ilelebet payidar olacaktır.

YURTSEVERLER İKİ GÜN İÇİNDE SİLİVRİ, HASDAL VE SİNCAN’I BOŞALTACAK

Şu ana kadar bu hiç konuşulmadı ama bir iki gün içinde Silivri’de, Hasdal’da, Sincan’da yurtseverler hapishaneleri boşaltacaklar, Atatürk’ün askerleri dışarı çıkacak.

“BEN BU İŞLERE ÖLÜMÜNE GİRDİM ARKADAŞLAR”

Ne mutlu bana ki bu eylemlerin içinde birebir yer aldım. Cumhuriyetçi olarak bir sanatçı olarak görev aldım. Çok az sayıda olan sanatçılardan bir tanesiyim. Ben bu işlere ölümüne girdim arkadaşlar. Ölmek var dönmek yok. Ne mutlu Türküm diyene. (Kaynak)(Video)


Memet, alabora oldu

Gezi olaylarına katılım çağrısı amacıyla attığı twit ile simge haline gelen sanatçı Memet Ali Alabora, hakkında ortaya atılan iddialarla ilgili yazılı bir açıklama yayınladı. Alabora, yanlış anlaşıldığını iddia etti.

26.06.2013 13:03 Oyuncu Memet Ali Alabora, hakkında ortaya atılan iddialarla ilgili yazılı bir açıklama yayınladı. 10 Haziran’da yaptığı açıklamanın ardından bir açıklama daha yapan Alabora yanlış anlaşıldığını savundu. Alabora’nın açıklaması şu şekilde:

“Adım Memet Ali Alabora, ben bir sanatçıyım. Hakkımda son zamanlarda ortaya atılan asılsız iddialarla ilgili aşağıdaki açıklamaları yapma gereği duydum.

•Gezi Parkı’nda 30 Mayıs’ta sabah çadırların yakılmasının ardından, haksızlığa uğramışlığın verdiği his ve yaşanan olayın yoğun duygusal etkisiyle bir tweet attım. Söz konusu tweette mesele “sadece” Gezi Parkı değil derken, benim için meselenin Gezi Parkı kadar Emek Sineması’nın yok edilişi, Şehir Tiyatroları’ndaki yönetmelik değişikliği, Devlet Tiyatroları’nın kapanmak üzere oluşu, Kadıköy’deki Kuşdili Çayırı, Haydarpaşa Garı gibi meseleler olduğunu 10 Haziran 2013 tarihinde yapmış olduğum basın toplantısında da ifade etmiştim. Tweetimin, o sıradaki duygularımı yansıtmak dışında bir amaçla, siyasi bir hedef için atılmadığını bir kez daha belirtmek isterim.

•Ben savaş karşıtı, doğa savunucusu, ifade özgürlüğünü ve demokrasiyi savunan ve her fırsatta her türlü darbeye karşı olduğunu dile getiren bir sanatçıyım. Siyasetçi olmayı hiç düşünmedim, düşünmüyorum.

•Uluslararası Aktörler Federasyonu (FIA) hariç uluslararası hiçbir örgüte, yurtiçinde meslek örgütü hariç hiçbir örgüt ve siyasi partiye üyeliğim bulunmamaktadır.

•Otpor diye bir örgütü hayatımda ilk kez 14 Haziran’da A Haber’de duydum. Adı geçen bu örgütle hiçbir bağlantım yoktur.

•Gene Sharp’ın adını ilk kez yaklaşık iki hafta önce televizyonda duydum, dolayısıyla kitabından da haberdar değildim.

•2 Haziran’da CNN tarafından röportaj teklifi aldım ve 3 Haziran’da Christian Amanpour’un programında sadece kendi gözlerimle tanık olduklarımı ve yaşadıklarımı anlattım.

•Mesleki kazancım ve kira gelirlerim dışında hiçbir kazancım yoktur. Tüm kazançlarım ve harcamalarım belgelidir.

•Mi Minör oyunu gerek yurtdışından, gerek yurtiçinden hiçbir maddi destek almadan gerçekleştirilmiştir.

Söylediklerim ve yaptıklarımın sürekli farklı noktalara çekilmesi ile ilgili duyduğum üzüntüyü belirtir, kamuoyunun bilgisine sunarım.” (Kaynak)


CHP’li Aygün’den şok tweet

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün 06 Haziran 2013 tarihinde 19.09’da resmi twitter hesabından ‘Abdullah rahat uyu kardeşim, intikamın alındı’ şeklinde bir mesaj attığı iddia edilerek suç duyurusunda bulunuldu. Hatay’da yaşanan Gezi olaylarında Abdullah Cömert adında bir gösterici olaylar esnasında yaralanmış ve kaldırıldığı hastanede vefat etmişti. Daha sonra Adana’da yaşanan olaylar sonrasında da göstericilere müdahale ederken inşaat halindeki bir köprüden aşağı düşen Mustafa Sarı isimli emniyet görevlisi şehit olmuştu.

26.06.2013 13:13 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün 06 Haziran 2013 tarihinde 19.09’da resmi twitter hesabından ‘Abdullah rahat uyu kardeşim, intikamın alındı’ şeklinde atıldığı iddia edilen mesaja suç duyurusunda bulunuldu.Amasya’nın Göynücek ilçesi AK Parti Meclis Üyesi ve Göynücek Esnaf Kredi Kooperatifi Başkanı Enver Kılıç, suç duyurusunda şu ifadelere yer verdi:

“Geçtiğimiz günlerde Gezi Parkı protestolarından dolayı Hatay’da yaşanan olaylarda Abdullah Cömert adında bir gösterici olaylar esnasında yaralanmış ve kaldırıldığı hastanede vefat etmişti. Daha sonra Adana’da yaşanan olaylar sonrasında da göstericilere müdahale ederken inşaat halindeki bir köprüden aşağı düşerek Mustafa Sarı isimli bir emniyet görevlimiz (komiser) şehit olmuştu. Bu gelişen olaylara şu anda Tunceli Milletvekili olan Hüseyin Aygün 06.06.2013 tarihinde ve 19.09’da resmi Twitter hesabında ‘Abdullah rahat uyu kardeşim, intikamın alındı’ şeklinde mesaj atarak sosyal paylaşım sitesi üzerinden halkı kin ve nefrete sürükleme eylemi içerisine girmiş olup, Türkiye Cumhuriyeti emniyet mensubu hakkında da intikam deyimi kullanarak Anayasal suç işlemiştir. Dolayısıyla bu gelişen olaylar ışığında Türkiye Cumhuriyeti’nin bir ferdi olarak ve bir sivil toplum kuruluşu başkanı olarak hali hazırda CHP Tunceli Milletvekili olan Hüseyin Aygün hakkında suç duyurusunda bulunuyor ve kendinden şikâyetçi olduğumu beyan ediyorum. Şahsın atmış olduğu twitin çıktısı ektedir. Gereğini bilgilerinize arz ederim.” (Kaynak)


Gönültaş programı terketti

Ülke TV’de yayınlanan Bıçak Sırtı programında Fethullah Gülen tartışması çıktı. Gülen cemaatinin yayın organı Bugün’de yazılar yazan Nuh Gönültaş AK Parti’ye bir daha oy vermeyeceğini belirtti. Bir diğer gazeteci Fatih Tezcan ise Gönültaş’a tepki gösterdi. ‘AK Parti’yi mi konuşacağız, Gezi Parkı’nı mı konuşacağız? Gezi’de bir sürü olay oldu, CNN’nin yaptıkları varken AK Parti’yi mi konuşacağız’ diyen Tezcan, Fethullah Gülen’in ismini vermeden ’emekli vaiz’ tanımlamasını kullanınca programda ipler koptu. Nuh Gönültaş bunun hakaret olduğunu savunarak ‘Benim olduğum yerde eleştiremezsiniz’ diyerek programı terk etti.

26.06.2013 15:27  Ülke TV’de yayınlanan Ersoy Dede’nin sunduğu Bıçak Sırtı programına Gezi Parkı olaylarının konuşulduğu anda Fethullah Gülen’e ’emekli vaiz’ benzetmesi Nuh Gönültaş’ı çileden çıkardı. Gazeteci Nuh Gönültaş ve gazeteci Fatih Tezcan o andan sonra Fethullah Gülen tartışmasına girişti.

Gönültaş’ın Erdoğan’ı eleştiren sözleri ve bir daha oy vermeyeceğini açıklaması üzerine Fatih Tezcan tartışma konusunun saptırıldığını söyledi. Tezcan’ın Fethullah Gülen için isim vermeden ’emekli vaiz’ benzetmesi yapmasına sinirlenen Gönültaş “Benim olduğum yerde eleştiremezsiniz” diyerek programı terk etti.

Gönültaş “AK Parti sanki direniyormuş gibi durarak bu sürece destek veriyor gibi. ‘Erdoğan’a biçilen gömlekler üzerine oturuyor’ derken Erdoğan kendisi alıp giyiyor bunu.” dedi.

Sunucu Ersoy Dede’nin ‘Erdoğan diktatör gibi mi görünmeye çalışıyor’ sorusuna ‘Başbakan’ın tabiatı bu’ cevabını veren Gönültaş Erdoğan’ın sert tabiatlı olduğunu söyledi.

Gönültaş sözlerini “Türkiye’de 11 yıla gelmiş ve üç seçimdir oylarını arttıran kişi aynı konuma gelebilir, otoriterleşebilir” diyerek sürdürerek AK Parti politikalarını eleştirdi.

BİR DAHA AK PARTİ’YE OY VERMEYECEĞİM

Gönültaş AK Parti’nin sözlerini tutmadığını söyleyerek artık oy vermeyeceğini şu sözlerle açıkladı: “Başbakan’ın artık kendisini yüzde 50’nin başbakanlığına mahkum ettiğini düşünüyorum. Başbakan’ın karizmasını çizmeye çalışanlar başardılar. Ben bu partiye 3 dönemdir oy vermiş adamım, artık oy vermeyi düşünmüyorum.

BENİM OLDUĞUM YERDE FETHULLAH GÜLEN’İ ELEŞTİREMEZSİNİZ

Fatih Tezcan, Nuh Gönültaş’ın konuşmalarına tepki göstererek “AK Parti’yi mi konuşacağız, Gezi Parkı’nı mı konuşacağız? Gezi’de bir sürü olay oldu, CNN’in yaptıkları varken AK Parti’yi mi konuşacağız” dedi

Fatih Tezcan, Nuh Gönültaş’ın sözlerini eleştirirken Fethullah Gülen’in ismini vermeden ’emekli vaiz’ tanımlamasını kullanınca programda ipler koptu. Nuh Gönültaş bunun hakaret olduğunu savunarak “Benim olduğum yerde eleştiremezsiniz” diyerek programı terk etti. (Kaynak)


Fezlekede 10 örgüt var

Gezi Parkı olaylarına ilişkin Ankara’da 23 kişinin tutuklandığı operasyonda savcılık dosyası 10 terör örgütüne işaret ederken TGB ve Ulusal TV’ye de yer veriyor.

27.06.2013 12:39 Gezi Parkı olaylarına ilişkin Ankara’da 23 kişinin tutuklandığı operasyonda savcılık tarafından hazırlanan soruşturma dosyasında çarpıcı tespitler yapıldı.

Fezlekede “Eylem sürecini fırsat bilen terör örgütlerinin, DHKP/C, MLKP, THKP/C-, DEV-YOL, MKP, TKP/ML, DSİH, TKİP, TİKB, TKEP-L adı altında eylemlere katıldıkları ve her biri farklı yapıya sahip olduğu halde terör örgütlerinin kitlesel hareketleri fırsat bilerek hareket ettikleri görülmektedir” ifadesi dikkat çekti.

Fezlekede ayrıca İşçi Partisi/TGB ile Ulusal Kanal’ın olaylara öncülük ettiği ve kara propaganda yaptığı belirtiliyor.

DIŞ BASIN ETKİSİ

Dosyada eylemci profillerinin 18-25 yaş grubunun çoğunlukla üniversite öğrencilerinden oluştuğu da yazılırken “CNN, BBC, The Economist, El Cezire, Reuters gibi uluslararası basın kuruluşlarının eylemleri abartarak/ çarpıtarak dünyaya servis ettikleri açıktır” denildi. (Kaynak)

11 ÖRGÜT

29.06.2013 22:37 Taksim Gezi Parkı olaylarının Ankara ayağını incelemeye alan TMK’nın 10. maddesiyle Görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’nce yürütülen çalışmada, soruşturma evrakı tamamlandı. Savcılık dosyasında, Ankara’da 31 Mayıs-16 Haziran tarihleri arasında yaşanan 17 günlük Gezi olaylarının bilançosu ortaya konuldu. Olayları tahrik eden 11 terör örgütünün ismine de yer verilen fezlekede, 291 kişi müşteki, 26 örgüt mensubu ise şüpheli olarak yer aldı. Savcılık, olayların ‘anayasal düzeni değiştirme’ amacı taşıdığını belirterek ‘Kaos ortamı oluşturarak halk ayaklanması çıkartmak suretiyle Anayasal düzeni değiştirmeye yönelik eylemler olduğu anlaşılmıştır’ ifadelerini kullandı.

YENİDEN İŞGAL PLANI

Ankara’da Başbakanlık binasını işgal etmeyi amaçlayan terör gruplarının, ilk günlerde bunu başaramayınca 7 Haziran Cuma günü Alevi vatandaşların yoğun olarak yaşadığı İncirli, Dikmen, Batıkent, Tuzluçayır’dan kendilerine yakın kişileri Kızılay’a getirerek Başbakanlık’a baskın yapmayı planladıkları ortaya çıktı. 1 Haziran’ı 2 Haziran’a bağlayan gece hem Başbakanlık binasını hem AK Parti Genel Merkezi’ni hem de Başbakan Erdoğan’ın konutunu hedef alan saldırganlar, aynı eylemi 3 bin kişiyle yine yapmak istedi. Bunun için 6 Haziran akşamı Kızılay Meydanı’nda çadırlar kuruldu. Geceyi burada geçirip cuma sabahı başta Başbakanlık olmak üzere kamu kurumlarını ‘işgal’ etmeyi amaçlayan eylemcilerin bu planını deşifre eden istihbarat birimleri, Kızılay’da toplanan grupların dağıtılmasını sağladı; kurulan çadırları da kaldırdı. Tüm bunlar yapılarak hem Alevi vatandaşları büyük bir tehlikenin içine sürükleyecek hem de bir işgal görüntüsü verebilecek ‘7 Haziran Planı’ boşa çıkarılmış oldu.

HA GAYRET BİRAZDAN POSTAL GELECEK

Ankara’daki Gezi eylemlerine ilişkin hazırlanan savcılık fezlekesinde Başbakanlık, bakanlıklar ve Meclis binasının yer aldığı bölgede şiddet eylemlerinin sürdürülmesi için marjinal grupların sürekli olarak ‘kara propaganda’ yöntemine başvurduğu belirtildi. Eylemlerin devamının sağlanması için ‘Ha gayret! Hükümet istifa edecek, asker yönetime el koyacak’ şeklinde yürütülen propaganda faaliyeti fezlekeye şöyle yansıdı: ‘Sosyal paylaşım sitelerindeki ve kullandıkları telsiz programlarındaki bilgi kirliliği/kışkırtmalarının etkisi ile eylemci grupların bir kısmının eylemlerin artarak devam etmesi durumunda hükümetin istifa etmek zorunda kalacağına ve askerin yönetime müdahale edeceğine dair inanca sahip oldukları ve bu yönde propaganda yaptıkları müşahade edilmiştir.’

İşte terör örgütleri ve işlenen suçlar

Ankara’daki Gezi Parkı eylemlerinde yer alan terör örgütleri şu şekilde sıralandı. DHKP/C, MLKP, TİKB, TKİP, THKP/C, DEVRİMCİ YOL-DEVRİMCİ GENÇLİK, DSİH, TKEP/L, THKP/C, DİRENİŞ ve TKKKÖ. Savcılık, eylemcilerin ise başlıca şu suçları işlediğine hükmetti.

Halkı kamu düzenine karşı suç işlemek amacıyla tahrik etmek, ? Halkı isyana teşvik etmek, ? Yangın bombalarını güvenlik güçlerine atarak adam öldürmeye tam teşebbüs etmek ve yaralamak, ? Suç işlemeye teşvik etmek, suçu övmek, ? Devlet büyüklerine küfür, hakaret ve tehdit…

Eylemciler serbest kalınca daha fazlası için cesaret buldu

Ankara’daki Gezi eylemlerine ilişkin tamamlanan soruşturma evrakında önemli bir detay yer aldı. 31 Mayıs’ta başlayan olayların tırmanarak sürmesinde ilk etapta gözaltına alınan eylemcilerin serbest bırakılmasının etkili olduğu belirtildi. Gözaltına alınan şahısların serbest kalmalarının eylemcileri cesaretlendirdiği dile getirildi. Fezlekede bu konu şöyle yer aldı: ‘Süreç içerisinde yakalanan ve gözaltına alınan şahısların serbest kalmaları eylemcilere cesaret vermiş ve katılımcı sayısında artışa sebep olmuştur.’

Kışkırtmada başrol gazeteci, STK’lar ve sanatçıların

Fezlekede, Gezi olaylarında yer alan sanatçı ve gazetecilerin, eyleme katılan vatandaşların çoğunun herhangi bir örgüt mensubu olmamasından ötürü devreye girerek bunları yönlendirmeye, kışkırtmaya çalıştığı belirtildi. Soruşturma evrakında şu ifadeler yer buldu: ‘Örgütsel bir yapı içinde olmayan vatandaşlar; hükümet karşıtı basın-yayın kuruluşları, gazeteciler, sivil toplum örgütleri, taraftar grupları ile sanat camiası mensupları ve marjinal gruplar tarafından kışkırtılmış ve yönlendirilmiştir. Özellikle gerek yazılı gerekse görsel medyada yer alan taraflı haberler; eylemci grupların kamuoyu desteği aldıklarını ve yaptıkları her türlü illegal eylemin demokratik bir hak olarak algılandığını düşünmelerine sebep olmuştur.’

İkinci baskın planı da boşa çıktı

Başbakan’ın Keçiören’deki evine yaklaşık 3 bin kişilik grup, işgal maksadıyla 1 Haziran gecesi yürüyüş düzenlemişti. 40 kadar Yunus polisinin engellediği göstericiler olay yerine az sayıda da olsa takviye ekiplerin gelmesiyle birlikte püskürtülmüştü. Aradan bir gün geçmeden 2 Haziran akşamı saat 21.40 sıralarında bu kez 250 kişilik grubun yine Başbakan’ın evine yürüdüğü ortaya çıktı. Grubun az sayıda olması ve öncesinde yoğun güvenlik önlemleri alınmasından ötürü, göstericilerin Aydınlıkevler’de durdurulduğu ifade edildi. Başbakan’ın evine yürüyemeyeceklerini anlayan grubun burada protesto eylemi yaptıktan sonra dağıldıkları kaydedildi.

Öğrenciler yurdu boşalttı, ODTÜ’den gece boyu ses yok

Soruşturma evrakında yer alan bilgilere göre, Orta Doğu Teknik Üniversitesi de (ODTÜ) eylemler sırasında bir skandala imza attı. Okul yerleşkesindeki yurtlarından geceyarısı firar eden 1500 öğrenciye üniversite yönetimi ve özel güvenlik birimleri duyarsız kaldı. Gezi olaylarının tırmandığı 1 Haziran Cumartesi gecesi, ODTÜ yerleşkesindeki yurtlarda kalan yaklaşık 1500 öğrenci, örgütlenerek kampüsten çıktı. Ancak öğrencilerin kalabalık bir şekilde okulu terk ederek yürüyüşe geçmesi ne ODTÜ yönetimi ne de kapıdaki özel güvenlik birimleri tarafından polise bildirilmedi. 1500 kişilik grubun üniversitenin hemen karşısında yer alan AK Parti Genel Merkezi’ni işgal etmek için yürüyüşe geçtiğinin öğrenilmesi üzerine güvenlik güçleri kalabalığın önünü keserek parti genel merkezine ilerleyişini engelledi. Bunun üzerine marjinal örgütlerin yönlendirdiği 1500 kişilik öğrenci grubu, Kızılay’daki Başbakanlık Yeni Bina’ya hareket etti. Sosyal medya üzerinden örgütlenen grupların, saat 01.10’da ODTÜ’yü terk ederek 04.30’da Başbakanlık önünde polisle çatışmasına okul yönetimi seyirci kaldı.

İP körükledi CHP’yi de peşine taktı

Soruşturma fezlekesinde yer alan bilgilere göre, Ankara’da özellikle Meclis, Başbakanlık ve bakanlıkların yeraldığı Kızılay bölgesinde olayların başlamasında ve devam etmesinde çeşitli sol gruplar ile İşçi Partisi ve onun gençlik kolları TGB etkili oldu. Başbakanlığa yürümek isteyerek polisle çatışan örgüt mensupları, muhalif kitlelerin de sokaklara dökülmesi için İşçi Partisi’nin yayın organı Ulusal Kanal üzerinden kara propagandaya başladı. Olayların büyümesiyle birlikte CHP’li Ankara milletvekilleri Levent Gök ve Emine Ülker Tarhan da devreye girerek eylemlere öncülük etti. Fezlekede ayrıca legal dernekleri kendilerine kalkan yapan 11 ayrı terör örgütünün, ‘hükümete karşı kitlesel bir kalkışma’ için biraraya gelmesinin dikkat çekici olduğu belirtildi. (Kaynak)

ETHEM SÜLÜK’ÜN ŞOK FOTOĞRAFI!

Olaylarda ölen Ethem Sarısülük’ün DHKP-C kampında eğitim aldığı iddia edildi. Sarısülük’ün kampta çekilmiş fotoğrafı basında yayınlandı. (Kaynak)

BURASI NERESİ?

Gezi Parkı eylemleri sırasında hayatını kaybeden Ethem Sarısülük’ün fotoğrafı sosyal medyayı karıştırdı. Gezi Parkı eylemlerine destek vermek amacıyla Ankara’da düzenlenen eylemde polis kurşunuyla başından vurulan Ethem Sarısülük’ün DHKP-C militanı olduğunu iddia edenler bile var.

Yeni ortaya çıkan fotoğrafta Sarısülük elinde silahla poz vermiş. Üzerindeki yelek dikkat çekiyor. Arka kısmında ise kum torbaları var ve poz verdiği yer bir sığınak gibi görünüyor. Haliyle de bu karenin nerede çekildiği büyük merak konusu oldu. (Kaynak)

AİLESİ: ORASI JANDARMA KARAKOLU

28.06.2013 10:22 Gezi olayları sırasında Ankara Kızılay’da polis kurşunu ile yaşamını yitiren Ethem Sarsülük’ün örgüt üyesi olduğu ve örgüt kampında fotoğraf çektidiğine ilişkin iddiasına ailesi sert tepki gösterdi. Aile, Radikal’e yaptığı açıklamada söz konusu görüntülerin kurgu olduğunu anlatarak “Taşeron firma aracılığıyla 2012 yılında Hakkâri’de yapılan jandarma karakolunun inşaatında çalışırken çekilen fotoğraflardır” açıklaması yaptı.

‘Karalama operasyonu’

Polis kurşunuyla hayatını kaybeden Ethem Sarısülük’e yönelik, gün boyu ‘örgüt üyesi’ olduğu ve örgüt kampında fotoğraf çektirdiği yönünde iddialar çeşitli internet sitelerinde haber olarak yer aldı. Radikal’e konuşan Ethem Sarısülük’ün yengesi Çiğdem Sarısülük, fotoğrafların gerçeği yansıtmadığını ifade etti. Ethem Sarısülük’ün ağabeyi Mustafa Sarısülük de fotoğrafların Hakkâri Tekeli Tabur Komutanlığı’nda çekildiğini belirterek şöyle konuştu: “O fotoğraflar Ethem’in bilgisayarında bulunan fotoğraflardır. Ethem, işçi olarak çalıştığı taşeron firma tarafından Hakkâri’ye gönderilmişti. Hakkâri’de iki ay kaldı. Örgüt üyesi olarak yayımlanan o fotoğraflar ise askeri karakolun inşaatı sırasında çekilen fotoğraflar ve hatıra olsun diye çekilmiş. Askerlerle video görüntüleri de var. Tamamen bir karalama ve itibarsızlaştırma operasyonudur. ” (Kaynak)


Sarısülük bayrak yakanların içinde

Ankara’da Gezi Parkı olaylarında göstericilerin polis memurlarını öldüresiye darp ettiği görüntüler ortaya çıktı. Ayrıca, eylemler sırasında hayatını kaybeden Ethem Sarısülük’ün Türk bayrağını yakanların arasında olduğu da görüntülere yansıdı. Bayrağı yakan kişinin kimliği de tespit edildi. E.T. savcılıkça tutuklandı.

27.06.2013 12:51 Ankara’da Gezi Parkı olaylarında göstericilerin polis memurlarını öldüresiye darp ettiği görüntüler ortaya çıktı. Ayrıca, Ethem Sarısülük’ün Türk bayrağını yakanların arasında olduğu da görüntülere yansıdı.

Gezi Parkı eylemleri provokatörlerin de devreye girmesiyle ülke çapında olayların yaşanmasına sebep olmuştu. Ankara’daki eylemlerde binlerce göstericinin polis memurlarına saldırması, bir polis memurunun öldüresiye darp edilmesinin kamera kayıtları ortaya çıktı. Eylemler sırasında hayatını kaybeden Ethem Sarısülük ile ilgili de yeni görüntüler paylaşıldı.

Ethem Sarısülük’ün eylemler sırasında Türk bayrağı yakan grubun arasında olduğu görüldü. Sarısülük’ün cadde ortasında Türk bayrağı yakan grupla beraber hareket ettiği kameraya yansıdı.

Ethem Sarısülük’ün başından vurulma anı da kamera kayıtlarında yerini aldı. Kalabalık bir grup kaskı elinden alınmış bir çevik kuvvet polisine saldırıyor. Bu sırada grubun elinden kurtulmak isteyen çevik kuvvet polisi silahını çıkarıp havaya ateş etmek zorunda kalıyor. Silahın namlusu havaya doğru iken göstericiler arasındaki Sarısülük yere yığılıyor. (Kaynak)(Video)

BAYRAĞI YAKAN KİŞİ TUTUKLANDI

Bu arada, Ankara’daki gösterilerde şiddet eylemlerine katıldığı ve Türk bayrağı yaktığı iddiasıyla aranan kişi de tutuklandı. Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, kentteki gösterilerde şiddet eylemlerine katıldığı ve Türk bayrağını yaktığı iddia edilen E.T’yi, güvenlik kamerası görüntülerinden tespit etti. Başka bir kişiye ait kimlikle yakalanan E.T, emniyetteki işlemlerinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. (Kaynak)(Video)

AİLESİ: SARISÜLÜK BAYRAK YAKMAYA ENGEL OLMAYA ÇALIŞTI

28.06.2013 10:27 Gezi olayları sırasında Ankara Kızılay’da polis kurşunu ile yaşamını yitiren Ethem Sarısülük’ün Türk bayrağının yakılması olayına katıldığı iddialarına ailesinden tepki geldi. Bayrak yakma görüntüleriyle ilgili olarak da ağabey Sarısülük, “O gün orada olanlar eve taziyeye de geldi. Ethem bayrak yakılırken ‘Yapmayın’ demiş, engellemeye çalışmış. Bayrak yakma görüntülerinde olan kişiler basının önüne çıkıp ‘Nasıl davrandığını söyleriz gerekirse’ diyorlar” dedi. (Kaynak)


O bayan provokatör deşifre oldu

Ankara’daki Gezi olaylarında illegal grupların polise karşı şiddet eylemlerine girişmesi için direktif veren kadın göstericinin kimliği deşifre oldu: Ceren Arzu O.. Bu bayanın birlikte yaşadığı Eren isimli gencin DHKP-C üyesi olduğu ve önceki Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından sağlık sorunları nedeniyle affedildiği de ortaya çıktı.

27.06.2013 13:19 Türkiye günlerdir Ankara’da yaşanan Gezi Parkı eylemlerini provoke eden o kadını konuşuyordu. Provokatör kadının kim olduğunu belli oldu. İstanbul’daki eylemlere destek amacıyla Ankara’da düzenlenen eylemlerde illegal grupların polise karşı şiddet eylemlerine girişmesi için direktif veren o kadın günlerce tartışılmıştı.

Cadde üzerinde farklı kümelenmeler oluşturan grup üyelerinin; uzun boylu, beyaz askılı bir tişört ve kot pantolon giymiş bir kadın tarafından örgütlendiği anın videosu elden ele dolaştı, polis her yerde o kadını aramaya başladı.

Kümeler arasında koşarak hareket eden kadının Rus olduğu iddia edilmişti. Kadının grup üyelerinin yanından ayrılmasının hemen arıdından gruptakiler harekete geçerek, kaldırım taşlarını sökmeye başlıyor ve polislerle çatışmaya başlıyordu.

Polisin günlerdir arıdığı kadının bilgileri nihayet ortaya çıktı. Türkiye’nin kimliğini merak ettiği o kadının ismi Ceren Arzu O.

İnternethaber’in haberine göre; Ankara’da Film Yapım Tanıtım Animasyon Organizasyon işleri yapan bir ajansın sahibi olan Ceren Arzu O.’nun bir süre öncesine kadar Türkiye Millet Meclisi, Maliye Bakanlığı ve Türk Telekom A.Ş ile çeşitli proje çalışmaları yaptığı, başında bulunduğu ajansın kurumsal internet sitesinde yer alıyor.

AHMET NECDET SEZER O TERÖRİSTİ AFFETMİŞTİ

Ceren Arzu O.’nun birlikte yaşadığı Eren isimli gencin ise DHKP-C’nin tercümanlığını yaptığı belirlendi. Bir dönem cezaevinde de bulunan Eren’in, bu dönemde ölüm orucuna yattığı ve dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından sağlık sorunları nedeniyle affedildiği ortaya çıktı. Ayrıca Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, görev süresi dolmadan önce TKP/ML ve DHKP-C örgütlerine mensup 260 teröristi de affetmişti.

Eren isimli kişinin de Ankara’daki eylemlerde kışkırtıcı yönlendirmelerde bulunduğu ve polis tarafından her yerde arandığı belirlendi. (Kaynak)(Video)


Alabora oldular

Takvim yazarı Emin Pazarcı, yazısında, Gezi olaylarına katılım çağrısı amacıyla attığı twit ile simge haline gelen sanatçı Memet Ali Alabora’nın peşpeşe iki basın açıklaması yaparak yanlış anlaşıldığını açıklamasını eleştiriyor.

27.06.2013 15:17 Emin Pazarcı (Takvim): Alabora oldular.. Hava nasıl da değişti! Her şey nasıl da tersine döndü! Bugün 31 Mayıs’ta estirilen rüzgardan eser yok. Üstelik, artık o rüzgar tersten esiyor. O günlerde yazmıştık, belliydi ve beklenen oldu. Dün “çapulcuyum” diye göğsünü gere gere gezenler, bugün saklanma ihtiyacı duyuyor. Dün yaptıkları ile övünenler, bugün mazeret arıyor. O günlerde marifet gösterdiklerini sananlar, artık kabahatlerini saklamaya çalışıyor. Basındakiler pıstı… “Sanatçılar” geri çekildi… Mangalda kül bırakmayan “sivil toplum örgütleri” de artık arkalarından gelecek adam bulamıyor… Birkaç marjinalin dışında ortada kimse kalmadı. Çünkü, her şey gün yüzüne çıktı. Vatandaş ne yapılmak istendiğini gördü. Büyük halk kitlelerinin karşı tepkisi daha büyük bir dalga oluşturdu! Çok ilginç, ama dünün “twitter kahramanlarını” bugün başkaları korumaya çalışıyor. Şimdi, basındaki bazı kalemler yazılar yazıp, onlara paratoner olmak için çırpınıyor. Deşifre edilmelerine tepki gösteriyor.

Dün, en önlerdekilerden biri de “sanatçı” kimliği ile Mehmet Ali Alabora idi. Tweetler atıyor, gaz maskesi ile kalabalıkların önünde fotoğraflar veriyor, CNN’e konuşurken de mangalda kül bırakmıyordu. Bakıyorum da bir süredir açıklama üzerine açıklama yapıyor. Kendisini içine soktuğu sıkıntıdan kurtarmak için çırpınıp duruyor.

Bakın ne diyor: -30 Mayıs’ta sabah çadırların yakılmasının ardından, yoğun duygusal etkiyle bir tweet attım.

Herhalde “pardon” demek istiyor! Yaptığı işin sonucunun nereye varacağını düşünemediğini anlatmaya çalışıyor! Sürekli olarak “siyasi bir amacının bulunmadığını” tekrarlıyor. Kendisini “Savaş karşıtı, doğa ve demokrasi savunucusu” olarak takdim etmeye çalışıp duruyor…

Niye bu açıklamaları yapıyor acaba? Çünkü, kendisi de biliyor ki, o günlerde meydanlarda “savaş” çığlıkları atılıyordu. “Çevrecilik” adına bir çevre katliamı yapılıyordu. Vandallığın her türünden örnekler veriliyordu. En önemlisi de sokaklardaki bu eylemlerin sandıktan çıkan sonucu yok edeceği düşünülüyordu…

Ama olmadı, plan tutmadı! Kendileri de durumun farkındalar. Amiyane tabiri ile şimdi o yüzden kıvırıp duruyorlar. Haziran başında kameralar karşısında kahramanlık pozları verenler kayboldu; onların yerini süt dökmüş kediler aldı. Olmazdı, ama ya olsaydı? Atılan o tweetlerdeki ve sloganlardaki hedeflere ulaşılsaydı? Böyle davranırlar mıydı acaba? Hiç sanmam!

-Elçilerden ortak açıklama-

İçerdekiler sustular, ama olaylara başından beri destek veren ve kışkırtan AB ülkeleri direnmeye devam ediyor… Emniyet Genel Müdürlüğü, Ankara’da AB üyesi ülkelerin büyükelçilerine önceki gün bazı görüntüler izletti. Olayların perde arkasını ortaya koymaya çalıştı. Onlara “Bunları da görün” mesajını verdi. Baktılar, gördüler, ama hiç fark etmedi. İlginçtir, bir ilk gerçekleşti. Bütün teamülleri ayaklar altına aldılar. Bugüne kadar görülmeyen bir işin altına imza attılar. Kendilerine verilen yemeğin ardından ortak bir açıklama yaptılar. Polise kurşun yağdıran, taş, misket ve Molotof kokteyli atanları hiç görmemiş gibi davrandılar: “Polisin barışçıl göstericilere yaklaşımı ve basın özgürlüğü konularında endişelerimizi dile getirdik.”

Çok iyi oldu; iyi ki bu açıklamayı yaptılar. Böylece herkes Türkiye’nin ne kadar büyük bir badire atlattığını daha iyi gördü. Bilmiyorlar, ama bu millet feraset sahibidir! (Kaynak)


Başbakana küfreden senarist kovuldu

Gezi protestolarına katılan ve ‘Cellat Tayyip’ yazılı bir pankartın önünde poz veren senarist Alev Toprakoğlu, Huzur Sokağı dizisinin yapımcı şirketini kızdırdı. Toprakoğlu jet hızıyla kovuldu. Toprakoğlu facebook’ta Başbakan’a bela okumuş, cevaben gelen destek mesajlarında da Başbakan ve ailesine küfürler edilmişti.

27.06.2013 15:38 ATV’de yayınlanan ve muhafazakar dizi olarak nitelenen Huzur Sokağı’nın senaristi Alev Toprakoğlu yazdığı bir cümle yüzünden işinden oldu.

Gezi protestolarına da katılan ve ‘Cellat Tayyip’ yazılı bir pankartın önünde poz veren Toprakoğlu, Huzur Sokağı dizisinin yapımcı şirketini kızdırdı.

Dizinin senaristi olan Toprakoğlu Facebook hesabından da Başbakan Erdoğan için bela okumuştu. İşte o bela dolu mesajı başına dert oldu. Huzur sokağı dizisinin yapımcı firması Set Film, Toprakoğlu’nun işine son verdiğini duyurdu.

BU BİR CİNNET HALİ

Huzur Sokağı dizisinin yapımcı firmasından gelen açıklamada Alev Toprakoğlu’nun kovulduğu belirtilerek şu ifadelere ver verildi;

“Alev Toprakoğlu’nun, facebook hesabında paylaşmış olduğu, sadece hakaretten ibaret olan yazısı, tasvip edilecek bir yazı değildir. Küfür ve hakaret bir görüş değil, bir cinnet halidir. Bu hale gelmiş bir insanında bizimle birlikte, Huzur Sokağı dizisinde olması düşünülemez. Hayatını yazıyla ifade edip, kazanan insanların hakaret etmesini değil, varsa fikirlerini söylemesini tercih ederiz. Alev Toprakoğlu’nun yazmış olduğu küfür ve hakaret dolu kelimelerinden dolayı da bu kişinin, yapım şirketimiz Set film ve Huzur Sokağı dizisiyle de, bundan böyle bir ilişiğinin kalmadığını önemle duyururuz.” (Kaynak)

HUZUR SOKAĞINA YAKIŞMAYAN ŞOK KÜFÜRLER

Alev Toprakoğlu Uzma’nın facebook’ta yazdığı beddua ve cevaben gelen küfürlü destek mesajları gündemi sarsmıştı. Toprakoğlu, facebook hesabında Başbakan Erdoğan için “Allah belanı versin RTE, hâlâ yalan söylüyorsun” diye yazdı. Bu mesajın altına gelen yorumlar da küfür yüklü oldu. (Kaynak)


Çocukları da alet ettiler

Gezi Parkı eylemleri ‘forum’ adıyla çeşitli illerde parklara taşındı. Aydın’ın Didim ilçesinde ise bir rezalet yaşandı. CHP, ÖDP, EMEP, Eğitim Sen, SES, Didim Alevi Bektaşi Kültür Merkezi ve Cem Evi Derneği’nden oluşan Didim Halk İnsiyatifi üyeleri hükümeti protesto eylemlerine çocukları da alet etti. Miniklere gece yarısı sol elleri havada slogan attırıldı.

28.06.2013 11:48 İstanbul’da başlayan eylemler, yurt genelinde küçük gruplar halinde devam ediyor. Ankara Kuğulu Park’la birlikte birçok ilde forum adı altında toplanan göstericiler, bir sonrası için eylem planı yapıyor. Ankara’daki foruma katılanlara 1 Temmuz’da bankalardaki paralarının bir günlüğüne çekilmesi önerisi yapıldı.

GEÇ SAATTE SOKAKTALAR

Didim Halk İnsiyatifi adı altında toplanan siyasi partiler, sendikalar ve sivil toplum örgütleri ise 5 dakikalık süre içerisinde Gezi olaylarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Foruma katılan CHP, ÖDP, EMEP, Eğitim Sen, SES, Didim Alevi Bektaşi Kültür Merkezi ve Cem Evi Derneği’nden oluşan Didim Halk İnsiyatifi üyeleri İstanbul’daki Gezi olaylarıyla ilgili olarak duygu ve düşüncelerini dile getirdi.

SLOGAN ATTILAR

Gecenin ilerleyen saatlerinde düzenlenen bu forumda, en ön sıralarda 13-15 yaşları arasındaki çocukların olması dikkat çekti. Uyku saatlerinde sokakta ideolojik harekete alet edilen çocuklara, sık sık sol kollarını havaya kaldırarak slogan attırılması dikkat çekti. Forumdaki ortak düşünce ise insanların farklı düşüncelerden ve ideolojilerde olmasına rağmen toplumsal olaylarda bir arada hareket etmesinin önemi dile getirildi; iktidarın uygulamaları eleştirildi. Forum etkinliği çerçevesinde Didim İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri de çevrede güvenlik önlemi aldı.

KUĞULAR’IN SESİ!

Bu arada her akşam olduğu gibi, önceki akşam da Ankara Kuğulu Park’ta toplanan yüzlerce kişi, forum adı altıda yapılan konuşmaları dinledi. Konuşmacılar, etkin muhalefet olmadığı için kendilerinin sahneye çıktığını söyledi. Ardından 1 Temmuz’da bankalardaki paralarının bir günlüğüne çekilmesini istediler. (Kaynak)


Nazi avukatları Çanakkale’de

Çanakkale Barosuna kayıtlı ve Gezi eylemlerine destek veren Av. Gül Özerden ile Av. Güneş Pehlivan protestolara destek vermeyen dört avukatın ofis kapılarına bazı işaretler koyup sloganlar yazdı. Çanakkale Barosu, suçlarını itiraf eden avukatları tespit ederek, haklarında disiplin soruşturması başlattı.

28.06.2013 14:21 Çanakkale’de Nazi Almanyası’nda Yahudileri belirlemek için uygulanan bir yöntem Gezi Eylemleri için kullanıldı. Çanakkale Barosu’na kayıtlı ve gösterilere destek veren iki avukat, protestolara katılmayan ve Ak Parti Çanakkale il yönetimindeki 4 meslektaşının bürolarının kapısına işaretler koydu. Tebeşirle eylemleri destekleyen ifadelerde yazan avukatlar, daha sonrada olay yerinden uzaklaştı. Sabah iş yerlerine geldiğinde işaretlerle karşılaşan dört avukat, tedirginlik ve şaşkınlıkla durumu baroya bildirdi. Hemen harekete geçen Çanakkale Barosu, kapıları işaretleyen ve suçlarını itiraf eden avukatları tespit ederek, haklarında disiplin soruşturması başlattı. Olayla ilgili bir basın açıklaması yapan Çanakkale Barosu İnsan Hakları Komisyonu da, yaşananları kınayıp, geçmişteki kirli olayları hatırlattı. Mağdur avukatlar sessizliğini korurken, olayı gerçekleştirenler ise provokasyon yapmak istemediklerini söyledi. Avukatların nasıl bir ceza alacağı, önümüzdeki günlerde sonuçlanacak soruşturmayla belli olacak.

Çanakkale Barosuna kayıtlı ve Gezi eylemlerine destek veren Av. Gül Özerden ile Av. Güneş Pehlivan protestolara destek vermeyen Avukatlar G.Y., E.C., E.Ç. ve E.S.’e ait iş yerlerine gece yarısı giderek, kapılarına bazı işaretler koyup sloganlar yazdı.

Avukat kapılarına işaretleri yazan avukatlardan Gül Özerden, konu hakkında çok fazla konuşmak istemediğini belirterek, yanlış anlaşıldıkları öne sürdü.

Olayın araştırılması üzerine iki avukat suçunu itiraf ederken, Çanakkale Barosu ise yaşananlar üzerine disiplin soruşturması başlattı. Gezi parkı eylemlerine destek veren avukatlar, vermeyen meslektaşlarının bürolarının kapısına bir takım işaretler koyup, sloganlar yazması kentte tepkilere de neden oldu.

Çanakkale Barosu’na kayıtlı ve gösterilere destek veren iki avukat, protestolara katılmayan ve Ak Parti Çanakkale il yönetimindeki 4 meslektaşının bürolarının kapısına işaretler koydu. Tebeşirle eylemleri destekleyen ifadelerde yazan avukatlar, daha sonrada olay yerinden uzaklaştı. Sabah iş yerlerine geldiğinde işaretlerle karşılaşan dört avukat, tedirginlik ve şaşkınlıkla durumu baroya bildirdi.

Hemen harekete geçen Çanakkale Barosu, kapıları işaretleyen ve suçlarını itiraf eden avukatları tespit ederek, haklarında disiplin soruşturması başlattı. Olayla ilgili bir basın açıklaması yapan Çanakkale Barosu İnsan Hakları Komisyonu da, yaşananları kınayıp, geçmişteki kirli olayları hatırlattı. Mağdur avukatlar sessizliğini korurken, olayı gerçekleştirenler ise provakasyon yapmak istemediklerini söyledi. Avukatların nasıl bir ceza alacağı, önümüzdeki günlerde sonuçlanacak soruşturmayla belli olacak. (Kaynak)


Cem Yılmaz’ı eleştirdi, kendi yaptı

Muğla’da konuşan sanatçı Levent Kırca, Gezi Parkı protestoları sırasında attığı ‘tweet’leri silen Cem Yılmaz’ın geri adım atmasına tepki gösterdi. Kırca sözlerinin devamında ise daha önce yaptığı bir konuşmasında ‘Başbakan Erdoğan’ın sonu Menderes gibi olacak’ şeklindeki sözlerinin yanlış anlaşıldığını iddia etti. Cem Yılmaz ve başka sanatçıları kamuoyu baskısından korkarak geri adım atmakla itham eden Kırca’nın, ortaya çıkan görüntülerde üstüne basarak, uzun uzun ve heyecanla söylediği çok net cümlelerin hukuken başına iş açacağını anladığından dolayı geri adım attığı ileri sürülüyor.

28.06.2013 14:36 Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde, kendisinin yazıp yönettiği ve rol aldığı politik güldürü tarzındaki ‘İçerdekiler’ adlı tiyatro oyununun sahnelenmesinin ardından konuşan Levent Kırca, Gezi Parkı protestoları sırasında attığı ‘tweet’leri silen ünlü komedyen Cem Yılmaz’a tepki gösterdi.

Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi’nde sahnelenen ‘İçerdekiler’ adlı oyunu 384 biletli seyirci izledi. Semih Çetin’in ‘Hasdal’da bir Amiral’, Tuncay Özkan’ın ‘Hapiste yatacak olana öğütler’, Güldal Mumcu’nun ‘İçimden geçen zaman’, Nilgül Doğan’ın ‘Adını siz koyun’ kitapları ile Gülşah Balbay ve Yarbay Mustafa Dönmez’in röportajlarından esinlenerek oluşturulan oyunda, ‘Ergenekon’ ve ‘Balyoz’ davası tutukluluklarının yargılama ve hapishane hayatı sırasında yaşadıkları esprili bir dille anlatıldı. Oyunda Levent Kırca’ya, Hülya Aydın, Murat Gören, Bülent Demir, Zafer Sabuncu, Cengiz Güleryüz ve Yelda Alp eşlik etti. İzleyenlerin zaman zaman duygulandığı gösteri beğeni topladı.

OYUN ÇIKIŞI KALABALIĞA SESLENDİ

Oyun sonrasında tiyatrocu Levent Kırca, Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi önünde kendisini bekleyen kalabalığa seslenerek gündemi değerlendirdi. Sık sık sloganlarla kesilen konuşmasında Taksim Gezi Parkı protestolarına değinen Kırca, “Türkiye’de, ‘Acaba bilgisayar başında yitirdik mi?’ diye düşündüğümüz gençlik bir anda ayağa kalktı ve herkesi de ayağa kaldırdı. T.C.’yi indirmeye çalıştılar, Cumhuriyet’i yıkmaya çalıştılar, bayrağımızla oynadılar, Türkiye’yi bölmeye dahi kalktılar. Ancak genç kardeşlerimiz bu oyunu bozdu. Tayyip Erdoğan’ın da ayarı şaştı, AKP hükümetinin de eli ayağına dolaştı. Dünya ayağa kalktı ve hükümeti eleştirdi. Hükümetin yıkılması yakındır. Ona fazla şans vermiyorum. Yakın bir tarihte bu hükümet demokratik yollardan yıkılacaktır” dedi.

“TAYYİP ERDOĞAN KEŞKE KOMEDYEN OLSAYDI”

Valide Sultan Camii’nde içki içildiği yönündeki iddialara da tepki gösteren Kırca, “Tayyip Erdoğan, ‘Camimize girdiler, fuhuş yaptılar, alkol aldılar’ deyip duruyor. Bu yalandır. Türkiye’de hiçbir genç camisine saygısızlık etmez. Tayyip Erdoğan, başbakan değil de, keşke komedyen olsaydı. Ancak onu da yüzüne gözüne bulaştırırdı. Yalanlarını sürdürüp gidiyor” dedi.

“TAYYİP’İ ASARLARSA ONUN İÇİN DE YÜRÜRÜM”

Bir konuşmasında Adnan Menderes ile Tayyip Erdoğan’ı kıyasladığını hatırlatan Kırca, şunları söyledi: “Adnan Menderes iktidarı Türkiye’yi Amerika’ya ilk satan hükümettir. ‘Sakın sonun Adnan Menderes’e benzemesin’ dedim. Ancak şunu da ekledim, ben sadece hükümetin yıkılmasını kastettim. Ölüm cezasına karşıyız. Bugün eğer Tayyip Erdoğan’ı asmaya kalkarlarsa, Deniz Gezmiş için yürüdüğüm gibi, onun için de yürürüm. Çünkü asılması onu kahraman yapar. Yargılanmalı ve yaptıklarının zulmünü çekmeli.”

CEM YILMAZ’A TEPKİ

Sanatçıları Türkiye’de yaşananlara sessiz kalmakla suçlayan Kırca, sözlerini şöyle tamamladı: “Bir tweet yüzünden tiyatrocu kardeşimiz Mehmet Ali Alabora’nın peşine düştüler. Genç kardeşimizi öldürmeye çalışıyorlar. Bunlar utanılacak şeylerdir. Ne yazık ki sanatçı kardeşlerimiz Türkiye’den yediği ekmeği hak etmiyor. Paralarının, dizilerinin peşindeler. Lütfedip 2 tweet atan Cem Yılmaz, endişesinden, korkusundan öteki gün tweetleri sildi. Duydum ki ‘Bizim artık çocuğumuz var’ diyormuş. Ulan bizim yok mu? Burada ölenler çocuk değil mi? Biz çocuklarımızın çağdaş şekilde yaşaması için cumhuriyete sahip çıkıyoruz. Ne yapacaksak demokratik yollardan yapacağız.” (Kaynak)

BAŞKALARINI GERİ ADIM ATMAKLA SUÇLADI, KENDİSİ DE ATTI!

Kırca’nın Başbakan Erdoğan’a yönelik Menderes tehdidini içeren videonun internette yer almasına ve ne dediğinin çok açık olmasına karşın sözlerinin yanlış anlaşıldığını iddia ederek düzeltmeye çabalaması şaşırttı. Cem Yılmaz ve başka sanatçıları kamuoyu baskısından korkarak geri adım atmakla itham eden Kırca, üstüne basa basa ve heyecanla söylediği çok net cümlelerin hukuken başına iş açacağını anladığından dolayı geri adım attığı anlaşılıyor.

Gezi Parkı’nda başlayan ve Taksim Meydanı’nda devam eden eylemin 19. gününde polis müdahalesi gerçekleşmişti. Bunun üzerine Ulusal Kanal’ın canlı yayınına bağlanan Levent Kırca, “Kendini hükümetiyle birlikte Adnan Menderes’e benzeten Tayyip Erdoğan’ın neredeyse artık finali de, Adnan Menderes’e benzeyecektir. Bu açıkça görülüyor…Tayyip Erdoğan akibetine koşuyor” diye konuşmuştu. (Kaynak)(Video)


Levent Kırca için suç duyurusu

Nevşehir Barosu’na kayıtlı Avukat Taşan Tekeli, İngiltere’nin başkenti Londra’da ‘mevcut demokratik düzene ve halkın seçtiği meşru hükümete karşı halkı kinlendirmek, ayaklandırmak amacıyla tamamen provokatif konuşma’ yaptığı iddiasıyla sanatçı Levent Kırca hakkında Nevşehir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

28.06.2013 17:00 Nevşehir Barosu’na kayıtlı Avukat Taşan Tekeli, İngiltere’nin başkenti Londra’da ‘mevcut demokratik düzene ve halkın seçtiği meşru hükümete karşı halkı kinlendirmek, ayaklandırmak amacıyla tamamen provokatif konuşma’ yaptığı iddiasıyla sanatçı Levent Kırca hakkında, Nevşehir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Avukat Taşan Tekeli, Nevşehir Adliye Sarayı’na gelerek dilekçesini savcılığa vermeden önce basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Ulusal TV Yayın Yönetmeni ve devlet sanatçısı da olan Levent Kırca’nın Londra’da yaptığı ve videosunun internet sitelerine de düştüğü, haberlerde yayınlanan konuşmasında, direk hükümeti hedef göstererek halkı ayaklanmaya teşvik ettiğini düşündüğünü, bu nedenle de suç duyurusunda bulunmaya karar verdiğini söyledi.

Sanatçı Levent Kırca’nın Londra’da yaptığı bir konuşmayı içeren video kaydını internetten izlediğinde videoda suç niteliği taşıyan sözlerin olduğunu fark ettiğini söyleyen Taşan ” Vatandaşlık görevimi yerine getirmek için adliyeye suç duyurusunda bulunmaya geldim. Aslında bu görevin savcılara ait olduğunu düşünüyorum. Savcıların internette görüntüleri seyrederek resen kovuşturma işlemlerine başlaması gerekirdi. Ben, vatandaş olarak bu hususu ciddiye aldım, seyrettiğim video kayıtlarından dehşete kapıldım. Bu nedenle Nevşehir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmak üzere geldim.” dedi. (Kaynak)


Saygılı değil, kaygılılar

Taksim Gezi olaylarına açıklama ve yazılarıyla destek veren, hatta bazıları aktif şekilde eylemlere katılan, aralarında yazarların, sinemacıların ve oyuncuların da bulunduğu onlarca sanatçı, deşifre olmaları sonrasında kamuoyunda kendilerine yönelik tepkilerin artması üzerine ‘Kaygılıyız’ başlıklı bir ilan verdiler. Nefretin yayılmasından Başbakan Erdoğan’ı sorumlu tutmaktan çekinmeyen sanatçı grubunun ilanına kamuoyundan büyük tepki gördü. Aralarında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile gazetecilerin de bulunduğu çok sayıdaki kişi twitter üzerinden ilana tepki gösterdi. Söz konusu sanatçıların Gezi olaylarındaki kutuplaşmada etkin rol oynadığını hatırlatan kişiler, kaygı duymak yerine halkın seçtiklerine saygı duymak gerektiğini vurguladılar.

29.06.2013 21:31 Taksim Gezi olaylarına açıklama ve yazılarıyla destek veren, bazıları aktif şekilde eylemlere de katılan, aralarında yazarların, sinemacıların ve oyuncuların bulunduğu 60 sanatçı, halkın seçtiği hükümeti halka rağmen devirmeye çalışmalarının medyada deşifre olması üzerine gelen tepkilerden kaygılanmaya başladı. Bu grubun gazetelere verdiği ‘Kaygılıyız’ başlıklı ilanda, Başbakan Erdoğan’ın kullandığı ‘Ayaklar baş oldu’ sözü için ‘bunu sakınmadan söyleyen dil, topluma nefret tohumları ekiyor. ‘Siz ve biz’ söylemi toplumsal kutuplaşmayı keskinleştiriyor.’ denildi.

Ancak bu grubun açıklamasında, halkı hiçe sayan ve esnafın dükkanlarını tahrip eden göstericilere hiç değinmemesi, halkın seçtiği Başbakan’a diktatör, cellat ve diğer nitelemelerle hakaret, küfür ve tehditler savurduklarını unutması ‘bu nasıl bir kaygı böyle?’ tepkisine yol açtı. ‘Kaygılıyız’ ilanına twitter üzerinden tepki yağdı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile bir çok gazetecinin de aralarında olduğu  çok sayıda kişi, söz konusu sanatçıların Gezi olaylarındaki kutuplaşmada etkin rol oynadığını savundu ve ilana tepki gösterdi.

Aralarında çok sayıda edebiyatçı, oyuncu ve şarkıcının bulunduğu sanatçıların gazetelere verdiği ‘Kaygılıyız’ ilanında şu ifadelere yer verildi:

“Sanat, hayatımızı diri tutan, bizi acılarımızdan arındıran, soluk almamızı sağlayan nefes borumuzdur. Bu ülkenin toplumsal değerlerine, acılarına her zaman yakın durmuş, sorunlarını gözlemlemiş, bu uğurda acılar çekmiş sanatçılar olarak diyoruz ki;

Ortada yine bir öfke ve nefret kokusu var. Sanatçı ve sanatçıyı değersizleştirme, hedef gösterme, itibarsızlaştırma, suçlama, baskı altına alma girişimleri olanca hızıyla sürüp gidiyor. ‘Ayaklar baş oldu’ sözünü sakınmadan söylenen dil, topluma nefret tohumları ekiyor. ‘Siz ve biz’ söylemi toplumsal kutuplaşmayı keskinleştiriyor.

Aşağıda imzası bulunan sanatçılar olarak, toplumda yeni mağduriyetler yaşanmaması için nefret dilinin sona ermesini, sanatçıların ve sanat eserlerinin hedef gösterilmemesini ve toplum üzerindeki baskıların kaldırılmasını istiyoruz.”

İlanda imzası bulunan sanatçılar şöyle:

Yaşar Kemal, Zülfü Livaneli, Ara Güler, Orhan Pamuk, Nuri Bilge Ceylan, Fazıl Say, Ferzan Özpetek, Murathan Mungan, Ayşe Kulin, Sırrı Süreyya Önder, Halit Kıvanç, Tarık Akan, Elif Şafak, Emrah Serbes, Haldun Dormen, Filiz-Fikret Otyam, Ahmet Ümit, Halit Ergenç, Rutkay Aziz, Çetin Tekindor, Okan Bayülgen, Serra Yılmaz, Volkan Konak, Ayfer Tunç, Nebil Özgentürk, Yavuz Bingöl, Sunay Akın, Haluk Bilginer, Can Dündar, Erdal Beşikçioğlu, Ataol Behramoğlu, Cahit Berkay, Levent Üzümcü, Devrim Erbil, Selçuk Yöntem, Vedat Sakman, Erol Demiröz, Mustafa Alabora, Zeynep Oral, Gürer Aykal, Latife Tekin, Halil Ergün, Ece Temelkuran, Derya Köroğlu, Müge İplikçi, Edip Akbayram, Cihan Ünal, Müjde Ar, Ferhan Şensoy, Leyla Erbil, Onur Akın, Ahmet Telli, Bejan Matur, Metin Üstündağ, Yılmaz Odabaşı, Zeki Alasya, Mehmet Aksoy, Ahmet Say, Müjdat Gezen, Demet Akbağ, Yüksel Aksu, Ferhan-Ferzan Önder, Gülsin Onay, Leman Sam, Musa Kart, Kürşat Başar, Ahmet Güneştekin, Menderes Samancılar, Sermiyan Midyat, Ercan Kesal, Bulutsuzluk Özlemi, Ömer Faruk Sorak, Musa Eroğlu, Osman Şahin, Harun Tekin, Kardeş Türküler (BGST), Kudsi Ergüner, Duman, Bedri Koraman, Nejat İşler, İdil Biret. (Kaynak)

BU DA KAYGILANANLARDAN KAYGILANANLARIN TEPKİSİ

60 sanatçı ve edebiyatçı tarafından gazetelere verilen ‘Kaygılıyız’ ilanına Twitter üzerinden tepki yağdı. Söz konusu sanatçıların Gezi olaylarındaki kutuplaşmada etkin rol oynadığını savunan kişiler, ‘Kaygılıyız’ ilanına tepki gösterdiler. Söz konusu sanatçıların Gezi olaylarındaki kutuplaşmada etkin rol oynadıktan sonra şimdi pişkin tavırlar sergilemelerinin inandırıcı olmadığını belirten kişiler, kaygı duymak yerine halkın seçtiklerine saygı duymak gerektiğini vurguladılar.

İşte atılan tweetlerden bazıları;

Haşmet Babaoğlu
‘kaygiliyiz’ diyen ünlüler icinde bir kısım var ki, basbayagi fobik! İslamofobik, ulusalci, ayrimci. Kaygi baska sey degil miydi arkadaslar?

Melih Altınok
Demek ‘asker yapacaksa şimdi darbe yapsın’ diyen ferhan şensoy’la falan beraber kaygılandınız ha

Erkan Akkuş
Sanatçıların kaygılı ve hassas olması güzel tabi ama 28 Şubat öncesi ve sonrası sanatçı kaygısı yasakmıydı diye düşünüyor insan..

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek
#kaygılıyız hem de çok… ‘@melihaltinok: Demek “asker yapacaksa şimdi darbe yapsın” diyen ferhan şensoy’la falan beraber kaygılandınız ha’

? @multeci_
abi sen kaygılanma, kaygılanınca sapıtıyorsun.

Kızçe @HavvaHavvaaa
Hıristiyanlar Rönesans icin İslamdan faydalanıp orta çağı geride bırakırken, Müslüman sanatcılar hala İslamdan kaygılılar #kaygılıyız

arzusenkan @arzusenkan
yaklaşık 1 aydır bizde #kaygılıyız dedik duymadınız,üzmeye devam ettiniz,ne geçti elinize,değermiydi,kime güvenmişseniz ortada bıraktı sizi

Hüseyin Sağlık @_HuseyinSaglik_
Devrim olmayınca napcan,
Mağdur edebiyatı yapcan!

#kaygılıyız
Mustafa Azak @Mustafa_Azak
Sanatı değersizleştiren sanatçılardan #kaygılıyız.

melis @melis_aboz
#kaygılı isimlere baktım da 1 aydır memleketin uykusunu kaçıran,huzurumuzun bozulmasına ön ayak olanlar:)yediğiniz hurmalar için #kaygılıyız

necati budak @necatibudak
#kaygılıyız kaygalansanız iyi olur yok öyle üç kuruşa beş köfte bundan sonra..Ayrıca bizde #kaygılıyız diyenlerde kaygılyız

Murat Türkyılmaz @adukate
Sanat sanat içindir eyvallah, toplum içindir eyvallah.Darbe için sanattan #kaygılıyız

Ömeriko @OmericoVespucci
Kaygı değil yargıdır o, kaygı olsa duramazdınız. #kaygılıyız

IV.Murad @boldpilot47
Kahrolsun kapitalizm diyip sürekli AKBANK reklamlarında oynayan Ferhan Şensoy’da kaygılıymış. Yav He He #kaygılıyız

‘Kaygılıyız’ ilanı
Gezi protestolarının ardından Türkiye’de yaşanan gerginliğin ‘toplumu kutuplaşmaya itmekte olduğu’nu savunan 60 sanatçı ve edebiyatçı bugün gazetelere ‘Kaygılıyız’ başlıklı bir ilan verdi. (Kaynak)

AYRIMCILAR BURADA SEN NEREDESİN?

01.07.2013 10:48 “Kaygılıyız” diyerek gazetelere ilan veren sanatçıların endişeleri eleştiri konusu oldu. Bunda imzacılar arasında nefret dilini kullanan ve ayrımcı açıklamalarıyla dikkat çeken isimlerin yer almasının da büyük etkisi var. Geçtiğimiz günlerde bir grup sanatçının gazetelere verdiği ‘Kaygılıyız’ başlıklı bildiri, imzacılar arasında yer alan kimi isimlerin sözü edilen ‘nefret dili’ kullanımı konusunda hayli profesyonel oluşundan dolayı samimi bulunmadı. “Sanat, hayatımızı diri tutan, bizi acılarımızdan arındıran, soluk almamızı sağlayan nefes borumuzdur. Bu ülkenin toplumsal değerlerine, acılarına her zaman yakın durmuş, sorunlarını gözlemlemiş, bu çabaları sayesinde toplumca ödüllendirilmiş veya bu uğurda acılar çekmiş sanatçılar olarak diyoruz ki: Ortada yine bir öfke ve nefret kokusu var. Sanatı ve sanatçıyı değersizleştirme, hedef gösterme, itibarsızlaştırma, suçlama, baskı altına alma girişimleri olanca hızıyla sürüp gidiyor. ‘Siz ve biz’ söylemi, toplumsal kutuplaşmayı keskinleştiriyor. Biz aşağıda imzası olanlar toplumda yeni mağduriyetler yaşanmaması için nefret dilinin sona ermesini, sanatçıların ve sanat eserlerinin hedef gösterilmemesini ve toplum üzerindeki baskıların kaldırılmasını istiyoruz” denilen bildirinin altında Fazıl Say, Tarık Akan, Emrah Serbes, Serra Yılmaz, Levent Üzümcü, Ferhan Şensoy, Müjdat Gezen gibi isimlerin yer alması bildirinin inandırıcılığına gölge düşürdü.

Hem kaygılı hem ayrımcı

Sabah gazetesindeki köşesinde Haşmet Babaoğlu, “Kaygılıymışlar… İlan ettiler. Hak veriyorum. Ben de kaygılıyım. Ama ilan metninde adı geçenlerin bazılarını tanıyorum. Fobikler! İslamofobik, ayrımcı, ulusalcı.. Bir çoğu toplumun belli kesimine karşı yarı açık, yarı örtülü nefret besliyor. Hani sormak istiyorum; ‘Kaygı’ bambaşka bir şey değil mi arkadaşlar?” derken yazar Bahadır Yenişehirlioğlu, twitter’da “Sanata ihanet eden ideoloji ve oyun kurucuların besleme kölelerinin sanata verdikleri zarardan esas milletçe kaygılıyız” şeklinde bir eleştiride bulundu. Yönetmen Kutluğ Ataman ise “Bildiriye imza atmış sanatçıların arasında saygınlığını isbat etmiş Yaşar Kemal, Orhan Pamuk gibi değerli isimler olmasına rağmen aralarında daha düne kadar nefret söylemleri ve ırkçılığın bu ülkede neferliğini yapmış sözde sanatçılar da var. Bu yüzden ben bu kaygıyı pek samimi bulmadım” şeklinde konuştu. Güldürü sanatçısı Recep Demirkaynak ise twitter hesabından “On binlerce vatandaş terör yüzünden canından oldu, köyünden oldu işinden aşından oldu, onuru gururu ile oynandı kaygılanmadınız. Son on yılda, darbeciler yargılandı, IMF kovuldu, ekonomin ilk üçe girdi, terör bitti, mafya temizlendi, sen kaygılanmaya başladın” diyerek sanatçıların taraflı tutumunu eleştirdi.

Şair-yazar Murat Soyak: Millet nezdinde karşılığı yok

28 Şubat döneminde yapılan haksızlıklara, zulümlere ses çıkarmayan sözde sanatçılar, sözde köşe yazarları şimdi özgürlükten, insan haklarından bahsediyorlar. Lakin inandırıcı olamıyorlar. Bu memleketin bir meselesi de “Aydınlar İhaneti”. Milletin, değerlerin, mazlumun yanında olmak hususunda duruş sahibi olmayanlar şimdi sızlanıp duruyorlar. Bu sızlanmanın millet nezdinde bir karşılığı yok. Milletimiz olup bitenleri hakkıyla değerlendiriyor. “Kaygılıyız” diyenler aslında bir kargaşa, kaos ortamını sürdürmek isteyenlerdir. Bu ülkeyi sadece Taksim-Nişantaşı hattı üzerinden değerlendirenler yanlış yapıyor. Beyaz Türklerin, semirmiş elitlerin kaygıları sınırlı bir alanda, kapalı havza özelliği taşır. Seçkinci-jakoben bir anlayışı dayatmaya çalışıyorlar. (Kaynak)

ONLAR KAYGILIYDI BUNLAR DA ŞAŞKIN

01.07.2013 10:50 Gezi Parkı eylemlerine destek veren ve aralarında olaylarda da yer alan 100’e yakın sanatçının gazetelere tam sayfa verdiği ‘Kaygılıyız’ ilanına halktan bu oyunu boşa çıkarırcasına bir cevap geldi. Gezi Parkı olaylarına destek vererek adeta dış güçlere, sermaye ve faiz lobisine piyonluk yapan sanatçılara halkın cevabı olarak hazırlanan ilanda şu çağrı yer aldı: “Türkiye hükümetini demokrasi dışı müdahalelerle devirmeye çalışanları anlamayacak kadar basiretsizleşmiş, ülkesine bu kadar yabancılaşmış sanatçılardan kaygılıyız.”

Mesajın tam metni şu şekilde:

“ŞAŞKINIZ Son Seneryo Son Beste ! Taksim ve Gezi olaylarında dış destekli karanlık mihraklarla, sermaye kokan, faiz lobisiyle pişirilen ve içerdeki piyonlarla yedirilmeye çalışılan Türkiye hükümetini demokrasi dışı müdahalelerle devirmeye çalışanları anlamayacak kadar basiretsizlermiş. Pikesine bu kadar yabancılaşmış sanatçılardan kaygılıyız. Aşağıda ismi bulunan sıradan vatandaşlar olarak henüz tam olarak olgunlaşmamış sanat yetenekleriniz için daha fazla çalışarak milleti eğlendirmenizi ve aslı astarını araştırmadan RT yaptığınız “tivıtlerinizi” yeniden gözden geçirmenizi istiyoruz.

Bizler kim miyiz?

Marangoz Halil Usta, Muslukçu Serkan, Tornacı Cahit Usta, Kalfa İbrahim, Köfteci Ekrem, Şişman Usta, Baklavan Hayri, Camcı Ahmet, Teknisyen Sedat, Mobilyacı Kamil, Egsozcu Cemal, Helvacı Rasim, Mahallenin Sünnetçisi Selman Tahir, Amatör Topçular, Cahit, Rıfat, Kemal. Ender, Samet ve Tolga, Sanayi Çırakları, Yılmaz, Hakan, Arif, Vedat, Ozan, Çetin, Bayram, Halis, Yasin, Tostçu Yaşar Usta, Mahallenin Ev Hanımları, Safiye, Melehat, Cemile, Ayşe, Şerife, Ayça, Esma ve Bahar, Mahallenin Lise Öğretmenleri, Yağmur, Sedat, Engin, Orhan, Bekir, Sezai, Elmas, Kardelen, Murat, Cengiz ve Zehra öğretmen, Diş Teknisyeni Mümtaz ve Bilal Beyler, Turşucu Seher Hala, Tulumba Tatlıcısı Berkay Usta, Bayan Terzi Seher, Bayan kuaförler, Selda, Narin ve Fatma, Kuaför Cem, Market çalışanları, Edibe, Gülşah, Mehmet. Zekeriya, Şef Ahmet ve Müdüre Canan.” (Kaynak)

SANATÇI GÖĞEBAKAN: BEN DE SİZDEN KAYGILIYIM

01.07.2013 12:51 Ünlü sanatçı Murat Göğebakan, 100 sanatçı, yazar, akademisyen ve müzisyenin “Kaygılıyız” adı altında ilan vermesini eleştirdi.

Türkiye’de ‘Gezi’ protestoları sonrasında ortamın gerginleştiği ve toplumun kutuplaştırıldığını ileri sürerek bu nedenle endişelerini dile getirmek isteyen, sanatçı, yazar, akademisyen ve müzisyen yaklaşık 100 kişi, gazeteye “Kaygılıyız” başlığıyla ilan verdi.

Anadolu Rock müziğin ünlü ismi Murat Göğebakan da bu ilanı verenleri eleştirerek, “Dünyada herkesin yaşam hakkı var. Herkesin kendine göre bir düşüncesi, bir fikri, bir zikri var. O zaman ben de onlardan kaygılıyım. Ben kimin ne halt yediğini çok iyi biliyorum. Ben buradan biliyorsam yukarıdaki ağabeyler neler biliyor. Kimin nerelerde ne içtiğini herkes biliyor. Ne zevkler yapıldığını, ne keyifler yapıldığını iyi biliyor.” dedi.

Göğebakan, sanatçıların yapıcı olması gerektiğine dikkat çekerek, şunları kaydetti:

“Sanatçıları siyasetten ayrı düşünmek yanlış bence. Sanatçı siyasetin içinde olmalı. Çünkü sanatçı insanlar daha naif insanlardır. Senin düşünemediğini düşünürler, daha güzel hesap yaparlar. Bardağın boş tarafından bakmayacağız. Biz dolu tarafından bakacağız sanatçılar olarak, doğrusu bu.” dedi.

“FAZLA GAZLARI VARMIŞ DEMEK Kİ!”

Göğebakan, ‘Gezi’ olaylarına da değinerek, bazılarının gazı olduğunu, bu gazın çıkartıldığını ifade ederek, “Fazla gazları varmış demek ki, gazları da alınınca rahat rahat oturuyor şimdi herkes. Bu ülke bizim ülkemiz, bizim vatanımız, bizim milletimiz, bu bizim halkımız. Beraberinde biz halkımıza sahip çıkmak zorundayız. Yeter artık bundan sonra cılkı çıktı. Yapacağını yaptı kardeşlerim, herkes yaptı. Her iki taraf da bir şeyler yaptı. Artık işimize gücümüze bakalım. Hafta sonu tatili bitti, pazartesi günü işbaşı yapacağız bitti. Artık bu Gezi, park mark bitti, tatil bitti artık işe bakacağız, önümüze bakacağız. Açıkta kalan rakamsal zararın en kısa zamanda telafisini nasıl yapacağız ona bakmamız lazım” diye konuştu. (Kaynak)


Kırca’ya bir suç duyurusu daha

İnsan Hakları Savunucuları Derneği Genel Başkanı Ali Akbaş, Londra’da yaptığı konuşmayla ‘halkı tahrik’ ve ‘isyana teşvik’ ettiği iddiasıyla tiyatro sanatçısı Levent Kırca hakkında, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Daha önce de Necşehir’den bir avukat Kırca hakkında suç duyurusu yapmıştı.

30.06.2013 12:57 İnsan Hakları Savunucuları Derneği Genel Başkanı Ali Akbaş, Londra’da yaptığı konuşmayla “halkı tahrik” ve “isyana teşvik ettiği” iddiasıyla tiyatro sanatçısı Levent Kırca hakkında, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Akbaş, Kocaeli Adliyesi önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, Kırca’nın, Londra’da yaptığı konuşmanın yer aldığı videoyu internetten izlediğini, CD’ye kaydederek savcılığa delil olarak sunduklarını, kayıtlarda suç niteliği taşıyan sözler bulunduğunu öne sürdü. Akbaş, şunları söyledi:

“Levent Kırca’nın, ‘Taksim’i polisler, güvenlik güçlerinden temizledik, ele geçirdik. Bütün cezaevlerini basacağız, serbest bırakacağız’ şeklindeki konuşmasının videosunu izledik. Bu, insanları kin, nefret ve isyana teşvik eden, ayırımcılığa tabi tutan bir konuşmadır. Biz dernek olarak bunun yanlış olduğunu düşünüyoruz. Levent Kırca’nın insanlar arasında ayrımcılık yaparak suç işlediğini düşündük ve Kocaeli Adliyesine giderek kendisi hakkında suç duyurunda bulunduk.”

“Kırca, güldürdüğünü sanıyor ama kendisinin insanları suça teşvik eden bir yapısı var” diyen Akbaş, “İnsanlar gülerken, ‘eyvah, nedir bu adamdan çektiğimiz’ diye veryansın ediyor. Kırca’nın, konuşmasında hükümeti hedef göstererek halkı ayaklanmaya teşvik ettiğini düşünüyoruz. Bütün kötülüklerin topluma yaygınlaştırılmasında ön ayak olduğunu düşündüğümüz bu kişinin muhakkak durdurulması gerekir” ifadelerini kullandı. Gizli güçlerin bazı insanları kullanarak ülkeyi karıştırmak istediğini dile getiren Akbaş, bir örneğinin yakın zamanda Taksim olaylarında yaşandığını ileri sürdü.

Akbaş ve Başkan Yardımcısı Orhangazi Ergin, açıklamanın ardından, Kırca hakkında “hükümeti, emniyet güçlerini alenen aşağılamak, halkı sınıf, din, dil ve mezhep ayırımı gözeterek, düşmanlığa sevk ve tahrik etmek” iddiasıyla Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. (Kaynak)

KIRCA’YA 3. SUÇ DUYURUSU

03.07.2013 16:48 Levent Kırca’nın Başbakan Erdoğan’a “diktatör” nitelendirmesine ve hakaretlerine, kapalı bayanları aşağılamasına , Kocaeli “İnsan Hakları Savunucuları Derneği” tarafından suç duyurusu yapıldı. 3 Temmuz 2013 Çarşamba günü Saat: 11.30’da Kocaeli adliyesi önünde yapılan basın açıklamasını, İnsan hakları savunucuları derneği genel başkan yardımcısı Behlül Metin okudu. Daha sonra Cumhuriyet Savcılığına geçilerek levent Kırca hakkında eldeki kanıtlarla suç duyurusunda bulunuldu.


Ergenekon savcısından soruşturma

Taksim Gezi olaylarıyla ilgili önemli gelişme.. Ergenekon savcısı Muammer Akkaş, Gezi eylemlerine katılmayan ancak organize ettiği iddia edilen kişi ve kurumlar hakkında soruşturma başlattı. Savcının elinde bir şüpheli listesi olduğu da öğrenildi.

30.06.2013 13:45 Ergenekon savcısı, Gezi eylemlerine katılmayan ancak organize ettiği iddia edilen kişi ve kurumlar hakkında soruşturma başlattı. Savcının elinde bir şüpheli listesi olduğu da öğrenildi.

Vatan gazetesinden Damla Güler’in haberine göre, Gezi Parkı eylemlerinin ardından başlatılan soruşturmalarda Beşiktaş’ın ünlü taraftar grubu Çarşı, ESP ve MLKP gruplarından pek çok isim gözaltına alındı ve bazıları tutuklandı. Kamuoyunun yakından takip ettiği bu soruşturmanın dışında, büyük bir gizlilikle yürütülen başka bir soruşturma daha başlatıldı. Terörle Mücadele soruşturmalarına bakmakla görevli Ergenekon ve Dink soruşturmalarını yürüten savcı Muammer Akkaş tarafından yürütülen soruşturmaya konu olanlar ise, “Gezi eylemlerine katılmayan ancak organize ettiği iddia edilen kişi ve kurumlar” oldu.

Borsa hareketleri takipte

Savcılığın elinde bu yönde bir şüpheli listesi olduğu da öğrenildi. Şüpheli listesinde olduğu öğrenilen bu kişi, şirket ve kurumların Gezi olaylarının öncesi ve sonrasındaki telefon trafiklerinin, yurt içinde ve yurtdışında bazı kişilerle yaptıkları görüşmelerin soruşturma kapsamında incelendiği belirtildi. Gezi olaylarının başladığı günden beri tartışma konusu olan ‘Faiz lobisi’ de bu kapsamda inceleme altına alındı. Şüpheli durumundaki kişi, şirket ve kurumların para hareketlerinin ve borsadaki işlemlerinin de inceleme kapsamına girdiği öğrenilirken şüphelilere ilişkin teknik ve fiziki takiplerin de devam ettiği belirtildi. Hesap hareketleri incelemeye alınan şüphelilerin yurtdışından internet aracılığıyla para aktardıkları ve bu paraların eylemlerin finansmanında kullanıldığı belirlendi. Soruşturmanın gizliliğine önem veren savcılığın, bu soruşturmaya terör savcılığında bulunan diğer gezi parkı olaylarına ilişkin soruşturmalardan (Çarşı grubu, ESP-MLKP) farklı bir dosya numarası vererek, kayıt altına aldığı öğrenildi. (Kaynak)

SORUŞTURMA 3 AŞAMALI

01.07.2013 13:49 Gezi Parkı provokasyonları ile ilgili yürütülen gizli soruşturmada, TAKVİM önemli bilgilere ulaştı. TAKVİM’in aldığı bilgilere göre, gizli sürdürülen soruşturma 3 aşamalı olarak yürütülüyor.

-Önce yönetenler-

Birinci aşamasında, Gezi Parkı provokasyonlarını organize eden, yöneten, provoke edenler ve olayları çıkaranlar TCK 313. maddesi gereğince “Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı silahlı isyan” suçundan, ‘müebbet hapis istemi’ ile yargılanacaklar. Eylemcilere para gönderen, yapılacak eylemlerin şeklini ve zamanını belirleyerek gösterileri organize eden patronların bu kapsamda yargılanacağı iddia ediliyor.

-Sonra kışkırtanlar-

İkinci aşamada ise, Gezi Parkı provokasyonlarını, sosyal medya, yerli ve yabancı görsel ile yazılı medya üzerinden yalan, yanlış ve kışkırtıcı yayın yaparak olayların büyümesine neden olanlar var. CNN, BBC, Bild gibi yalan haber yapan dış basının yanı sıra yerli medyadan da provoke edici yayın yapanlar, yazılar yazanlar ve sosyal medyada yalan fotoğraflarla insanları kışkırtanlar ikinci aşamaya takılacak.

-Ve yardımcılar-

Soruşturmanın üçüncü aşamasında ise Gezi Parkı provokasyonuna yardım ve yataklık yapanlar bulunuyor. Bu son aşamadaki soruşturmayı da savcılar TCK 314’e göre, yani terör örgütüne yardım ve yataklık yapmak suçundan işlem yapacakları öğrenildi. Olaylar sırasında hazırlıklı olarak eylemcilerine kapılarını açan oteller, koli koli yiyecek, içecek ve ilaç gönderen şirketler de üçüncü kapsamda yardım ve yataklıktan yargı önüne çıkacak.

Gezi Parkı eylemlerinin başladığı günden sonra İstanbul Valisi, İl Emniyet Müdürü, savcılar ile Emniyet’in 6 kritik polis şefi beraber toplantı yaptı. Toplantıda gösterilerde şiddet uygulayanlarla ilgili kanıtların titizlikle toplanması konusunda görüş birliğine varıldı.

-CNN’e dava fransız basınında-

Gezi olayları başladığından beri Türkiye ve olaylar hakkında yalan haber yapan CNN’e tepkiler büyürken Takvim gazetesinin Haber Müdürü Mevlüt Yüksel’in CNN’e açtığı dava da dünyada yankı buldu. Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Le Monde dün yaptığı haberde Yüksel’in açtığı davaya yer verirken haberde “Christiane Amanpour ve CNN’in yalan haberler yaparak halkı isyana teşvik ettiği” yazılırken bu davanın halk tarafından da desteklendiği belirtildi. (Takvim)

PATRONLAR KAÇAMAYACAK

01.07.2013 14:16 Gezi Parkı üzerinden Türkiye ekonomisini yıpratmaya çalışan Türk CEO’ların derin bağlantıları deşifre oluyor. Güvenlik birimlerine göre Gezi Olayları başladığında sosyal medya üzerinden açıklama yapan, TV’lerde Türkiye ekonomisini kötüleyen ve yabancı gazetelere verdikleri demeçler ile hükümeti yerden yere vuran CEO’ların derin bağlantılarına ulaşıldığı bildirildi. Bakanlığa yakın kaynaklar, bu çalışmayı doğrularken, 28 Şubat sürecinde Refah-Yol Hükümeti’nin devrilmesine zemin hazırlayan İstanbul sermayesinin Gezi Olayları’nda bir kez daha ortaya çıktığına işaret ediyor. (Takvim)


NTV, çapulcu reklamcıyı kovdu

Gezi olayları sırasında NTV önünde yapılan protestolara katılan NTV’nin reklamcısı Serdar Erener’in kovulduğu ileri sürüldü..

30.06.2013 14:16 Takvim Gazetesi, manşetten verdiği haberde Gezi olayları sırasında NTV önünde yapılan protestolarda reklamcı Serdar Erener’in de katıldığı ve bunun üzerine kanal yönetiminin Erener’le ilişkisini kestiğini iddia etti.

SERTAB VE NİL DE ETKİLENDİ

NTV’nin Serdar Erener’le ilişkiyi kesmesiyle birlikte Nil Karaibrahimgil ve Sertab Erener de bu durumdan etkilendi. Serdar Erener, hemen her reklam filminde karısı Nil Karaibrahimgil’in ya da ablası Sertab Erener’in yüzünü veya sesini kullanıyordu.

NTV ÖNÜNDE EYLEME KATILDI

Doğuş Holding’in bütün reklam, pazarlama ve marka işlerini üstlenen Serdar Erener’in, Gezi Parkı gösterileri yapanlar ile NTV’nin önüne gelerek eylem yaptı.

ŞAHENK FOTOĞRAFLARI GÖRDÜ

Erener’in Doğuş Holding’in bütün reklam, marka ve pazarlama işlerini yaptığı halde, Gezi Parkı göstericileri ile NTV önünde protesto yapmasının fotoğraf ve görüntüler ile belgelendiği ve Ferit Şahenk’in önüne konulduğu öğrenildi.

TEBDİLİ KIYAFET EYLEMCİ

Serdar Erener’in göstericilerin arasında şapka ve gözlük takıp tebdili kıyafetli olarak protestolara katılması, Ferit Şahenk’i çok kızdırdı. Şahenk’in, bu fotoğrafları görünce sinirlendiği ve “Hem bizden para kazanıyor, hem bize karşı gösteri yapıyor” diyerek tepki gösterdiği ifade edildi.

SÖZLEŞMELER İPTAL

Daha sonra Şahenk’in yöneticilerine talimat vererek, Doğuş Holding’in reklam işlerini yapan Erener’in sahibi olduğu Alametifarika adlı reklam ajansı ile ilişkilerinin kesilmesini istediği belirtildi. Bunun üzerine ajansın bütün sözleşmeleri iptal edildi.

RANDEVU İSTEDİ, ALAMADI

Öte yandan Gezi Parkı gösterilericileri ile birlikte hareket ettiği ve yiyecek, içecek başta olmak üzere çeşitli şekillerde yardımda bulunduğu öne sürülen Serdar Erener’in, işadamı Şahenk’ten randevu istediği, ancak kendisine randevu verilmediği de öğrenildi.

İLK TEPKİ THY’DEN

Gezi Parkı gösterilerine katılan ve destekleyen Serdar Erener’in sahibi olduğu Alametifarika adlı reklam ajansı ile ilk ilişkisini kesen kurum Türk Hava Yolları olmuştu. THY Yönetim Kurulu, aldığı karar ile reklam ajansı olan Alametifarika ile ilişiklerini kestiklerini açıklamıştı. (Kaynak)


Aydın Üniversitesi’nde çapulculuk

İstanbul Aydın Üniversitesi’nin Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlenen mezuniyet töreninde pankart gerginliği yaşandı. Mezun olan bayan öğrencilerden ikisinin, ‘çapulcular ayıldı, imam bayıldı’ yazılı bir pankartı salonda dolaştırmasına katılımcılar tepki gösterdi. Pankarta tepki gösteren bir şahıs, yaka paça platformdan aşağı indirildi. Şahsı darp eden salon görevlileri, olayı görüntülemeye çalışan basın mensuplarını da engellemeye çalıştı.

30.06.2013 14:28 İstanbul Aydın Üniversitesi’nin Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlenen mezuniyet töreninde pankart gerginliği yaşandı. Ataköy Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlenen mezuniyet töreni öncesi mezun olan bayan öğrencilerden ikisi, ‘çapulcular ayıldı, imam bayıldı’ yazılı pankartı salonda dolaştırdı. Pankart salondakilerin tepkisine neden oldu. Yüksel Aşıkkutlu isimli bir şahıs da, platforma çıkarak pankarta tepki göstermek istedi. Bunun üzerine salon görevlileri ile bazı şahıslar, Aşıkkutlu’yu yaka paça platformdan aşağı indirdi. Kapı bölümüne karga tulumba götürülen Aşıkkutlu, burada darp edildi. Görevliler, görüntü almaya çalışan basın mensubunu engellemeye çalıştı.

“SÖVDÜLER VE DÖVDÜLER”

Yüksel Aşıkkutlu, “ ‘Çapulcular ayıldı, imam bayıldı’ yazılı pankart taşıyorlardı. Tepkimi koymak için karşı söylev yapmak için aşağı inip mikrofonu rica ettim. Bunun üzerine tüm güvenlikçiler üzerime çullanıp beni aşağı atmak istediler ama ben onların üzerine düştüm. Sövdüler ve dövdüler.” diyerek yaşadıklarını anlattı.

“ÜNİVERSİTE İZİN VERMEMELİYDİ”

Görgü tanıklarından Harun Oğuzhan ise, “Afiş salonda döndürüldü. Biz de buna tepki gösterdik. Bir üniversitenin böyle bir pankarta izin vermemesi gerekirdi. Böyle hassas konuda hassas bir vatandaş aşırı bir tepki gösterdi. Güvenlik görevlileri darp ettiler. Vurdular dövdüler. Hepimiz aynı tepkiyi gösterdik.” diye konuştu. (Kaynak)(Video)


Trafik cezaları aynı hesaptan

Taksim Gezi eylemlerine yönelik mali incelemelerde ilginç bilgilere ulaşılıyor. Ankara, İzmir ve İstanbul’da Gezi eylemlerine aracıyla trafik kurallarını ihlal ederek destek veren 100 kadar araç sürücüsüne kesilen trafik cezalarının aynı olan birkaç hesaptan ödendiği saptandı. Gösterilerin yoğun olarak yaşandığı bazı kentlerde eylemcilerin marketlerden yapılan küçük alışverişlerde dolar kullandığı da mağdur ve tanık ifadeleriyle belirlendi.

01.07.2013 11:47 Gezi Parkı olaylarında özel araçlarıyla eylemlere katılan, alkollü olarak eylem yerlerine gelen, polise müdahale ettiği ileri sürülen ve bu nedenle araçları çekilip trafik cezası yiyen yaklaşık 100 kişinin trafik cezasının birkaç ortak hesaptan ödendiği ortaya çıktı. Mali polis, gösterilerin yoğun olarak yaşandığı bazı kentlerde eylemcilerin marketlerden yapılan küçük alışverişlerde dolar kullanıldığını da mağdur ve tanık ifadeleriyle belirledi. Bu durum soruşturmacı birimlerde eylemlerin finans kaynağı hakkında soru işretlerine neden oldu. Polis şüphelilerin hesaplarını incelemeye aldı.

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), yurtdışından para transferlerinin yapıldığı şüpheli isimlerin para hareketlerini masaya yatırdı. MASAK ve Mali Polis, ilk incelemelerde eylemlerde organizatörlerin para kaynağının yurtdışı, eylemlerin masraflarının ise ismi açıklanmayan yerli hesaplarca karşılandığına dair önemli tespitlere ulaştı.

100 ARACIN CEZASI AYNI HESAPTAN ÖDENDİ

Eylemcilerin para hareketlerini izlemeyi sürdüren iki kurum, yeni bilgilere ulaştı. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi illerde 100’e yakın eylemcinin alkollü araç kullanma, hatalı park yapma, polise araçla müdahale etme gibi nedenlerle trafik cezası yediği belirlendi. Ayrıca eylemlere sürekli araçlarıyla gelerek korna çalan, gösterici taşıyan, bagajlarından poşetlerle taş, demir bilye, sapan çıkaran isimler de tek tek belirlendi. Trafik cezası yediği anlaşılan bu kişilerin ceza ödemelerini hazırlıklıymış gibi hemen ödediği soruşturma birimlerince tespit edildi ve şüpheli bulundu. Polis trafik cezaları internet üzerinden ödenen şüpheli kişilerin ödemelerini şüphe üzerine tek tek mercek altına aldı. Ancak oldukça ilginç bir durumla karşılaşıldı. Eylemlere karıştığı öne sürülen 100 kişinin trafik cezalarının birkaç ortak hesaptan ödendiği bilgisine ulaşıldı. Polisin bu hesapları savcılık kararıyla incelemeye aldığı ve kişileri tespit etmek izin harekete geçtiği öğrenildi. Tespitlerin ardından hesap sahiplerinin ifadelerine başvurulabileceği belirtildi. MASAK ve polisin para hareketliliğinde organize bir yapının varlığı üzerinde durduğu bilgisine ulaşıldı.

DOLARLA SU

Ayrıca bazı eylemcilerin gösteri yapılan yerlerin çevresindeki alışveriş merkezlerinde suyu bile dolar ile satın alındığı polisin aldığı ifadelere yansıdı. (Kaynak)


Taksim Dayatması Platformu

Taksim Dayanışması Platformu’nun çağrısı üzerine toplanan yaklaşık 200 kişilik grup ‘Gezi parkı eylemlerinin tüm sorumluluğunu üstleniyoruz…’ yazılı dilekçelerini savcılığa sundu. Grup, ‘Ya bizim hakkımızda da işlem yapsınlar ya da bütün tutukluları serbest bıraksınlar. Gözaltına alınan ve hakkında soruşturma başlatılan herkes hakkındaki işlemleri durdursunlar. Bizim talebimiz budur.’ dedi. ‘Hukukta herkes işlediği suçtan mesuldür. Başkasının suçu üstlenilmez. Suç işlediğini iddia edenlerin iddiaları, eğer delil yoksa dikkate alınmaz’ diyen hukukçular ise bu talebin kabul edilemeyeceğini savundular. Platform daha önce de ‘3. köprü yapılmasın, 3. havaalanı yapılmasın’ gibi tuhaf isteklerde bulunmuştu.

01.07.2013 15:16 Taksim Dayanışması, “Gezi Parkı eylemlerinin tüm sorumluluğunu üstleniyoruz…” diyerek “kendimi ihbar ediyorum” başlıklı dilekçelerini savcılığa sunmak için adliye önünde toplandı. Yaklaşık 200 kişilik grup, Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nın önündeki alana geldi. Alanın içinde ve önündeki merdivende bulunan gruba, polis yolu kapatmaması için uyarıda bulundu. Polis, yolun kapatılması halinde müdahale etmek zorunda kalacaklarını belirtti. Yolu kapatmayan grup ellerindeki dilekçeleri havaya kaldırarak ‘Her yer Taksim, her şer direniş’ şeklinde bir süre slogan attı. Çevik kuvvetin ve TOMA’nın hazır bekletildiği eyleme avukatlar da destek verdi.

BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI

Daha sonra basın açıklaması yapıldı. Avukat Gülbin Aydın’ın okuduğu basın açıklamasında eylemlerin demokratik bir şekilde gerçekleştiğini ancak sert müdahalelere maruz kaldıklarını belirtti. Açıklamada, “Biz kendimizi ihbar ediyoruz. Bizim hakkımızda da işlem yapsınlar. Ya bizim hakkımızda da işlem yapsınlar ya da bütün tutukluları serbest bıraksınlar. Gözaltına alınan ve hakkında soruşturma başlatılan herkes hakkındaki işlemleri durdursunlar. Bizim talebimiz budur” denildi.

MİMARLAR ODASI’NDAN MÜCELLA YAPICI

Basın açıklamasının ardından Taksim Dayanışması bileşenlerinden TMMOB Mimarlar Odası’ndan Mücella Yapıcı da söz aldı. Yapıcı, “Şiddet durmuyor. Diyarbakır’da Ankara ‘da devam ediyor. Lice’de bir yurttaşımız öldü. Bizim dilekçelerimiz onları da kapsamaktadır. Her yer Taksim, her Lice, her yer Diyarbakır. Mücadelemiz devam edecek” dedi.

“SORUMLULUĞU ÜSTLENİYORUM” DİLEKÇESİ

Açıklamanın ardından eylemciler ellerindeki dilekçeleri doldurdu. Eylemciler tarafından imzalanan ve ‘İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına’ başlıklı dilekçede, “Taksim Meydanı ve Taksim Gezi Parkı ile ilgili eylemlerin ve nöbetlerin tüm ahlaki, siyasal, tarihsel ve hukuki sorumluluğunu üstlendiğimi savcılığınızın bilgisine sunarım” denildi. Dilekçenin imzalanmasının ardından grup slogan atarak, dilekçelerini vermek için adliyeye girdi. (Kaynak)

HUKUKÇULAR: HERKESİN SUÇU KENDİNİ BAĞLAR

Taksim Dayanışması Platformu’nun talebi hukukçular arasında tepkiyle karşılandı. ‘Hukukta herkes işlediği suçtan mesuldür. Başkasının suçu üstlenilmez. Suç işlediğini iddia edenlerin iddiaları, eğer delil yoksa dikkate alınmaz’ diyen hukukçular, talebin kabul edilemeyeceğini savundular. Platform daha önce de ‘3. köprü yapılmasın, 3. havaalanı yapılmasın’ gibi tuhaf isteklerde bulunmuştu.


Alabora için orantısız tepki mi?

Oyuncu Levent Kazak, Türkmax ekranlarında yayınlanan ‘Heberler’ programında birlikte çalıştığı ve Gezi Parkı eylemlerinde attığı twitte kalabalıkları gösterilere katılmaya çağırdığı için tepki gören sanatçı Memet Ali Alabora’ya destek amacıyla bir imza kampanyası başlattı. Ancak bu kampanya içerdiği mesajlar nedeniyle tepki görecek gibi görünüyor.

02.07.2013 11:24 Oyuncu Levent Kazak, Türkmax ekranlarında yayınlanan ‘Heberler’ programında birlikte çalıştığı ve Gezi Parkı eylemlerinde attığı twitte kalabalıkları gösterilere katılmaya çağırdığı için tepki gören sanatçı Memet Ali Alabora’ya destek amacıyla bir imza kampanyası başlattı. Kazak, imza kampanyası metninde şu açıklamayı yaptı:

“Geçtiğimiz hafta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir sanatçıyı, bir sendika başkanını, bir vatandaşını milyonlarca seçmenine defalarca yuhalatıp, açık bir hedef olarak işaret ederken, bugün de Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek katıldığı bir televizyon programında, yine Memet Ali Alabora için, “Allah’ın izniyle devlet bunu yakalayacak ve ben Alabora’yı içeride göreceğim” demiştir.

Bir sanatçının böylesi bir şekilde hedef gösterildiği tarihte görülmemiştir. Demokrasi ülküsüne sahip çıkan hiçbir ülkenin tanık olmadığı bu orantısız düşmanlığı reddediyoruz.

Tüm insanların kendini ifade etme, istediği gibi yaratma, oynama, yazma, görüşünü yaratısına yansıtma hakkı vardır. Buradan bir suç çıkarma gayreti, hepimizin hayatına dolaysız bir saldırıdır. Bir ‘tweet’ ile insanları ayaklandırmak, bir tiyatro oyunu ile darbe provası yapmak, faiz lobisi ile Mısır’da buluşmak gibi temalar ancak komedinin alanında kendine yer bulur; ne siyasetin ne de hukukun.

Gezi Parkı’nda ne olduğunu bir türlü anlamak istemeyen bu anlayışın, -ki gerçeği görmemek adına harcanan trajikomik bir çabadır bu -, Memet Ali Alabora’ya yönelik saçtığı bu nefret yüklü söylem son derece tehlikeli boyutlara gelmiş, onu ‘sivil ölüme’ mahkum etme çabaları hızlandırılmıştır.

Bu linç projesini, bu sindirme çabasını sürdüren sorumlulara sesleniyoruz: Yeter artık, saçmalamayı kesin.. Suç işliyorsunuz. Hukukçulara, medyaya, köşe yazarlarına sesleniyoruz: Bu suça, bu lince lütfen sessiz kalmayın. Mehmet Ali’nin kimliğinde hepimizi hedef alan bu ‘Nefret’ diline karşı bir araya gelelim ve karşısında duralım; Mehmet Ali neyse, biz de oyuz” (Kaynak)

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ HERKES İÇİN GEÇERLİ DEĞİL Mİ?

Kazak’ın sözleri bu şekilde.. Ancak imza kampanyası içerdiği mesajlar nedeniyle tepki görecek gibi görünüyor. Alabora’ya en ufak bir eleştirinin yer almadığı imza metninin çelişkilerle dolu olduğu görülüyor. Örneğin, ‘Herkesin ifade özgürlüğü var’ diyor Kazak. Peki sormak gerek. Başbakan ve Gökçek’in ifade özgürlüğü yok mudur?.. Üstelik onlar birer siyasetçi. Konuşmak onların işi.

Kazak’ın bir diğer çelişkisi, bir taraftan ‘suç çıkarmaya çalışmayın’ derken diğer taraftan ‘suç işliyorsunuz’ diye Erdoğan’la Gökçek’i suçlaması.

“Bir ‘tweet’ ile insanları ayaklandırmak, bir tiyatro oyunu ile darbe provası yapmak, faiz lobisi ile Mısır’da buluşmak gibi temalar ancak komedinin alanında kendine yer bulur; ne siyasetin ne de hukukun” derken Levent Kazak siyasetin alasını yapıyor. Alabora ve benzerlerinin twitleri ile bir çok kişi Gezi’ye katılıp polisle çatışmadı mı, esnafın dükkanlarını yağmalamadı mı? Bu sanat olarak mı görülmeli?.. Sanatçı sanatçılığını yapsa kimse ona böyle eleştiri yöneltmez. Sanatçı muamelesi görür. Ama sanatçılığını bir yana bırakıp şiddet olaylarına katılırsa, siyasi mesajlar verirse, bununla yetinmeyip başkalarını da “Mesele Gezi parkı değil sen hala anlamadın mı” diye şiddet olaylarına çağırırsa, herhalde hedeflediği insanların da kendini savunma hakkı olmalı.

“Gezi Parkı’nda ne olduğunu bir türlü anlamak istemeyen bu anlayışın, -ki gerçeği görmemek adına harcanan trajikomik bir çabadır bu..” derken Levent Kazak gerçeği sadece kendilerinin gördüğünü, görmeyenlerin ise trajikomik olduklarını iddia edebilmektedir. Kazak, bu sözleriyle “Mesele sadece Alabora’yı savunmak değil sen hala anlamadın mı” demekte, lince tepki gösteriyorum derken Gezi olaylarının haklılığını savunmaya geçmiş olmaktadır.

Kazak, orantısız düşmanlıktan bahsediyor. Neymiş acaba orantısız olan?.. Sonuçta Alabora’nın ve diğerlerinin yaptığı ortada. Kimse onlara iftira atmıyor. Hedef de göstermiyor. Sadece yaptıkları ortaya konuluyor. Uydurma ve yalan haberler söz konusu değil. Olan sadece sessiz çoğunluğun sesini çıkarması. Olay sadece bu. Başka bir şey değil. Yoksa gık bile denilmemeli mi?

Hükümete destek verenler yasal şekilde miting alanlarında seslerini duyurdularsa, Gezi’dekiler gibi yasadışı gösteriler yapmadılarsa, esnafın dükkanlarını tahrip etmedilerse, hukuk içinde kaldılarsa bu mu orantısız tepki?.. Aslında doğru.. Gayet orantısız bir tepki; azgın azınlığın taşkınlığına karşı sessiz çoğunluğun sadece ses vermesi.. Halkın çoğunluğu efendice hareket edip taşkınlık yapmıyorsa, seçim sandıklarında Erdoğan’ı tercih ediyorsa, şimdi de yaptığının arkasında durup ona sahip çıkıyorsa ve sizler de azınlıkta kalıyorsanız bunun nedeni sizlerin bu orantısız ve kibirli yaklaşımı değil mi? Sizler değil misiniz halkı beğenmeyen, göbeğini kaşıyan bidon kafalı makarna ekmeğe oy satan diye onları aşağılayan. Onların oyu ile bizimki nasıl bir olabilir diyen?

Sanal dünyalarınızda istediğiniz senaryoyu yazıp oynamaya alışkınsınız. Filmlerde dizilerde istediğinizi asar istediğinizi devirirsiniz. Ama burası gerçek dünya. Burada o senaryolar geçmez. Sanatçılığı bırakıp siyasetçiliğe soyunuyorsanız, o zaman “mesele sanat değil sen hala anlamadın mı” durumları ortaya çıkar. Bu tür sözleri söyleme hakkı sadece sizlere mi ait olmalı?

Bir hareket yapıyorsanız arkasında durmayı bilmelisiniz. Siyaset yapmak istiyorsanız da kurun bir parti ya da var olanlardan birine katılın. Sanat yapacaksanız da yapın size karışan yok. Film ve dizi senaryolarının gerçek hayatta işe yaramadığını öğrenin. İki dünyayı birbirine karıştırmayın. Senaryolarınızı sahne dışına taşırmayın. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)


Çapul turizm

Gezi olayları başladığında ‘çapulcuyuz’ diyerek Taksim’e çıktılar. İnsanları eyleme çağırdılar. Sosyetik ünlüler, protestodan sıkılınca soluğu ise Ege’nin eşsiz koylarında aldılar.

03.07.2013 10:21 Taksim olayları başladığında iş ve sanat dünyasından bir çok sosyetik isim de Gezi Parkı’na çıktı. Olaylar esnasında Taksim ve civarından sosyal medyada fotoğraf paylaşmak sosyetenin son modası oldu. Yüzlerce milyon lira servetleri bulunan isimler bununla da yetinmedi. Sosyal medyada sert mesajlar verip gençleri gösteriye çağırdı. Eylemcilere arka çıktı. Ancak bu yeni trend sosyetik ünlüleri bir müddet oyalayabildi.

Sosyete, eylem yapmaktan çabuk sıkıldı ya da yeni eylemler için güç depolamak gerekti. ‘Biz de çapulcuyuz’ diyerek sokaklara dökülen isimler havaların iyice ısınması ve olaylarla ilgili soruşturmaların hazırlanması sonucunda ortadan kayboldu.

MODA ÇABUK BİTTİ

Milyon dolarlık teknelerine koşan ünlüler çapulculuğu bıraktı, Gezi’yi uzaktan takip etmek için Batı kıyılarına kaçtı. “Ben de çapulcuyum” pankartıyla fotoğraf çektiren Cem Boyner, Ayvalık-Bodrum hattında turladı. Derin Mermerci, Ayşegül Dinçkök, Osman Çarmıklı, Türkbükü’ne demir attı. Hacı Sabancı ise St. Tropez’e uçtu. Özellikle Türkbükü’ndeki sohbetler ‘Ne eylem yaptık ama’ şeklinde olmaya başladı.

KİMLER YOK Kİ

Önce Gezi’de görünüp ardından soluğu mavi yolculuklarda alan diğer ünlüler arasında Ayşe Boyner, Şebnem ve Ceren Çapa, Feryal Gülman, Deniz Berdan, Merve Hasman, Siren Çarmıklı, Aslı Şen, Pelin Akat, Begüm Şen, Pınar Sabancı ve Yasemin Taciroğlu da yer aldı.

TAKSİM Meydanı’nda Gezi olaylarına destek için babası Cem Boyner ile beraber pankart açan Ayşe Boyner, şimdi ise yeni sevgilisi Ömer Donat ile beraber milyon dolarlık yatlarında tatilin keyfini çıkarıyor.

250 MİLYON LİRALIK GEZİ

Gezi Parkı olaylarında boy gösterip soluğu Ege’nin eşsiz koylarında alan sosyetik ünlüler tatillerini de beraber geçiriyor. Onlarca ultra lüks yatın demir attığı Türkbükü’nde ortaya çıkan resim ise yaklaşık 250 milyon lira değerinde… (Kaynak)


Gezi’de 12 tutuklama talebi

Gezi Parkı olaylarında gözaltına alınan ve aralarında Taksim Dayanışması üyelerinin de bulunduğu 50 kişiden 12’si tutuklanma talebiyle mahkemeye sevkedildi. Emniyet’in bu kişilerle ilgili 35 sayfalık fezlekesi de ortaya çıktı. Gezi Parkı olayları hakkında, ‘Başta Taksim Dayanışma platformu, bölücü ve sol yapılar olmak üzere bazı STK’lar ve siyasi partiler tarafından yapılan eylemler’ denilen fezlekede, Taksim Dayanışması’nın Twitter, Facebook ve internet adresinden ‘kamu düzenini tehdit eden çağrılar’ yaptığı, olayların büyümesinde aktif rol oynadığı belirtildi.

11.07.2013 15:42 Gezi Parkı olaylarında gözaltına alınan ve aralarında Taksim Dayanışması üyelerinin de bulunduğu 50 kişiden 12’si tutuklanma talebiyle mahkemeye sevkedildi.

Gezi Parkı olayları kapsamında savcılığa sevk edilen 50 kişiden TMMOB İstanbul şubesi genel sekreteri Mücella Yapıcı’nın da aralarında bulunduğu 12’si nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Soruşturmada görevli üç savcı, diğer 38 şüpheliyi ise suç konusu fiilleri ortaya koyacak mahiyette delil bulunmadığını gerekçe göstererek serbest bıraktı.

Polis, 49 şüpheliyi ‘Suç örgütü kurmak’, ‘2911 sayılı toplu gösteri ve yürüyüş kanunu’na muhalefet etmek’ ve ‘Görevli memura mukavemet etmek’ suçlamasıyla savcılığa çıkardı. Ayrıca dün polis tarafından serbest bırakılan Mücella Yapıcı da kendisine yapılan bilgilendirme ile diğer 49 kişiyle birlikte adliyeye gelmişti.

İşte tutuklanmaları talep edilen isimler:

Mücella Yapıcı, Ali Çerkezoğlu, Ahmet Kamil Tekerek, Beyza Metin, Ender İmrek, Mehmet Sabri Borcan, Süleyman Solmaz, Haluk Ağabeyoğlu, Arda Mustafa Aytaç, Erdem Ateş, Burak Atlar, Aral Demircan

35 SAYFALIK GEZİ PARKI FEZLEKESİ

Öte yandan Emniyet’in bu kişilerle ilgili 35 sayalık fezleke hazırladığı ortaya çıktı. Fezlekede sosyal medya üzerinden yapılan çağrılara yer verildi. Hazırlanan fezlekede, Gezi Parkı olayları hakkında, Gezi Parkı’ndaki bazı ağaçların sökülmesi üzerine söz konusu yerde AVM inşa edileceği düşüncesiyle başta Taksim Dayanışma platformu, bölücü ve sol yapılar olmak üzere bazı STK’lar ve siyasi partiler tarafından yapılan eylemler” denildi. Taksim Dayanışması’nın yazılı, görsel ve sosyal medya üzerinden halkı Gezi Parkı’na çağırarak olayların büyümesinde aktif rol oynadığının belirtildiği fezlekede, Taksim Dayanışması’nın Twitter, Facebook ve internet adresinden yaptığı duyurular için “kamu düzenini tehdit eden çağrılar” yaptığı ifade edildi.

“POLİS DÜŞMAN GİBİ LANSE EDİLDİ”

Bu çağrılar sonucu toplanan grupların kamu düzenine ve güvenliğine ciddi zararlar verildiğinin vurgulandığı fezlekede, Taksim Dayanışma tarafından yapılan açıklamalar ve twitlerle devletin polisini düşman gibi lanse edip, vatandaşların yönlendirildiğine dikkat çekildi.

“GEZİ PARKI İŞGAL EDİLDİ”

Gezi Parkı ve çevresinin işgal edilerek kamusal alan olarak kullanılmasının önüne geçildiğinin vurgulandığı fezlekede, bölge esnafının büyük ekonomik zarar gördüğü belirtildi. Fezlekede, Taksim Platformu adına açıklama yapan, kişi ve grupları yönlendirenler olarak şu isimler gösterildi: TMMOB Başkanı Eyüp Muhcu, Semt Dernekleri Sözcüsü Cem Tüzün, Taksim Dayanışması’ndan Derya Karadağ, Elektrik Mühendisleri Odası’ndan Beyza Metin, KESK Kadın Sekreteri Canan Çalağan, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu ve Şehir Plancıları Odası Şube Başkanı Tayfun Kahraman.

“OLAYLARI ORGANİZE ETTİLER” SUÇLAMASI

Fezlekede, 8 Temmuz’da Taksim Dayanışması üyelerinin gözaltına alınmasıyla sonuçlanan olayda Ali Çerkezoğlu, Mücella Yapıcı, Beyza Metin, Ender İmrek ve Haluk Ağabeyoğlu için ‘olayları organize ettiği ve yönlendirdiği değerlendirilen kişiler’ ifadesi kullanıldı. TKP MYK üyesi Erkan Baş ve 9 kişi ise “sosyal medya üzerinden valilik ve emniyet birimlerince Gezi Parkı ile ilgili alınan tedbirleri zorlayıcı ve halkı buraya gitmeleri yönünde kışkırtır nitelikte provokatif yazışmalar yapmak”la suçlandı. (Kaynak)

Gezi fezlekesinde 10 örgüt | Gezi operasyonları: 75 gözaltı

12 KİŞİ SERBEST BIRAKILDI

12.07.2013 03:26 İstanbul Taksim Gezi Parkı olaylarında mahkeme sevk edilen 12 kişi serbest bırakıldı. Serbest bırakılanlar arasında Mücella Yapıcı da bulunuyor. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca ifadelerinin alınmasının ardından tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edilen 12 kişinin, nöbetçi İstanbul 38. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından ifadeleri alındı. Yaklaşık 7 saat süren ifade alma işlemlerinin ardından Hakim Salih Erşenel, şüphelilere isnat edilen “polise mukavemet” ve “2911 sayılı Gösteri ve Yürüyüş Kanunu’na muhalefet etmek” suçlarına ilişkin, suçun vasıf ve mahiyeti, kanundaki ceza miktarı, kaçma şüphesinin olmaması ve tutuklanmalarına yeterli somut olguların bulunmaması nedeniyle tüm şüphelilerin serbest bırakılmasına karar verdi. Hakim Erşenel, şüpheliler Ali Çerkezoğlu, Ayşe Mücella Yapıcı, Ender İmrek, Haluk Ağabeyoğlu ve Beyza Metin’e ayrıca isnat olunan “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak” suçuna ilişkin, suç şüphesinin varlığını gösteren somut olguların bulunmamasını dikkate alarak, her bir şüpheli hakkında isnat edilen suçlardan tutuklanma taleplerinin ayrı ayrı reddine hükmetti. Bu kişilere destek olmak amacıyla adliye önünde bekleyen bir grup, kararın ardından slogan atarak serbest bırakılanları karşıladı.


Hürriyet başörtülüyü göremiyor

İstanbul’da Gezi eylemcilerine palayla saldıran Sabri Çelebi’yi 1 haftadır manşetinden indirmeyen Hürriyet gazetesinin internet sitesi, Antalya’da başörtülü öğretmene küfür eden ve yumruklayan saldırganın yakalanmasını görmedi. Üstelik ajanslara kendi haber ajansı olan DHA tarafından servis edilen haber olmasına rağmen.

13.07.2013 13:23 ‘Palalı’yla yatıp kalkan Hürriyet, başörtülüyü görmedi!.. İstanbul’da Gezi eylemcilerine palayla saldıran Sabri Çelebi’yi 1 haftadır manşetinden indirmeyen Hürriyet gazetesinin internet sitesi, Antalya’da başörtülü öğretmene küfür eden ve yumruklayan saldırganın yakalanmasını görmedi.

Son olarak yurtdışına kaçtığı belirlenen ‘palalı saldırgan’ Sabri Çelebi haberlerini günlerdir sürdüren Hürriyet gazetesi, Antalya’da dün yakalanan hamile ve başörtülü öğretmeni darp eden saldırganla ilgili tek bir satır bile haber yayınlamadı. Üstelik ajanslara kendi haber ajansı olan DHA tarafından servis edilen haber olmasına rağmen. Gazetenin internet sitesi bugün de Sabri Çelebi’nin Fas’a kaçtığı haberini yine manşetine taşıdı. (Kaynak)


Sanat yağmasına sanatçı duyarsızlığı

Gezi Parkı eylemcileri Maksem Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi’ni hedef aldı ve farklı ülkelerden 41 sanatçının eserini yağmaladı. Galeri sorumlusu Halil İbrahim Şan, sanatçıların saldırıya sessiz kalmasını eleştirdi: ‘Her eser en az bir ağaç kadar değerlidir. Saldırılar sırasında birkaç sanatçıyı aradım, yardım talebinde bulundum fakat hiçbiri olumlu tepki vermedi. Asıl sahip çıkması ve olayları kınaması gereken sanatçılardı, onlar da sahip çıkmadı.’

15.07.2013 10:56 Gezi Parkı eylemleri süresince Taksim Meydanı ve çevresini savaş alanına çeviren eylemcilerin, Maksem Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi’ne de saldırması güvenlik kameralarına yansıdı. Görüntülere göre, sanat galerisini basan 50 kişilik grup, önce kapının girişinde bulunan güvenlik kameralarını kırmaya çalışıyor. Daha sonra masada bulunan bilgisayarları parçalayan ESP yelekli grup, içerideki cam kapıyı da kırıyor. Ardından göstericiler, aralarında Amerikalı, Alman, Mısırlı ve Çinli isimlerin de bulunduğu 41 sanatçının eserlerinin sergilendiği bölüme giriyor. Buradaki eserleri duvarlardan indirerek tekmeliyorlar. Rana El Şami’nin barışı simgeleyen ‘Beyaz Kuşlar’ını asılı bulundukları yerden koparan eylemciler, bunu da yere atıyor. 7 Vadi 60 Kanat Gölgesi konseptiyle hazırlanan ve 2. Uluslararası İstanbul Trienali’nde sergilenen sanat eserlerini yağmalayan gruptakiler, molotof bombası atarak galeriyi ateşe vermeye çalışıyor. Grubun galeriye yaklaşık 50 bin TL değerinde zarar verdiği belirtiliyor.

Olaylarla ilgili bilgi veren Sanat Galerisi sorumlusu Halil İbrahim Şan, eylemcileri ‘sanat düşmanları’ olarak nitelendiriyor. Galeriyi ateşe verme girişiminin başarıya ulaşamadığını kaydeden Şan, “Duvarlara çarpan molotof bombasının izleri hâlâ duruyor” diyor. Türkiye’de sanatçıların bu duruma sessiz kalmasını eleştiren Şan, şöyle konuşuyor: “Bu sergi, şehre sahip çıkma adına gerçekleştirilmiş bir sergiydi. İstanbul’un en merkezi yerinde bir sanat galerisi illegal örgütlerce saldırıya uğradı ve sanatçılar buna tepki vermedi. Bugün sanatçı sanata sahip çıkmıyorsa görevini yerine getirmiyor demektir. Sanatçıların bu saldırılara sessiz kalması kabul edilebilir bir şey değil. Her eser en az bir ağaç kadar değerlidir. Saldırılar sırasında birkaç sanatçıyı aradım, yardım talebinde bulundum fakat hiçbiri olumlu tepki vermedi. Okan Bayülgen’e sosyal medya üzerinden ulaştım ama o da görmezden geldi ve yardımcı olmadı. Dolayısıyla asıl sahip çıkması ve olayları kınaması gereken sanatçılardı, onlar da sahip çıkmadı.”

GÜVENLİK GÖREVLİSİ ÖLÜMDEN DÖNDÜ

Göstericilerin linç ettiği galerinin güvenlik görevlisi de ağır yaralanıyor. Vücuduna çok yakın mesafeden sapanla bilye de atılan güvenlik görevlisi E.D., orada bulunan çiçekçilerin araya girmesiyle ölümden döndüğünü söylüyor. E.D., yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Elbisemdeki İstanbul Büyükşehir Belediyesi logosunu görünce ‘işbirlikçi’ diye bağıra bağıra vurmaya başladılar. Daha sonra çekiçle kapıyı kırıp içeri girdiler. ‘Burası sanat galerisi, buraya zarar vermeyin.’ dedim, bu sefer de vücuduma sapanla bilye attılar.” (Kaynak)


Gazeteci Talipoğlu’na soruşturma

Gazeteci Tayfun Talipoğlu hakkında, Gezi Parkı olayları sırasında attığı bir tweet nedeni ile soruşturma açıldı.

19.07.2013 10:22 Gazeteci Tayfun Talipoğlu hakkında, Gezi Parkı olayları sırasında attığı bir tweet nedeni ile soruşturma açıldı. Soruşturmayı, Twitter hesabından “Gezi Direnişi ile ilgili attığım tweetler yüzünden hakkımda soruşturma açıldı. Pazartesi Gayrettepe’de ifade vereceğim” diye duyuran Talipoğlu, “Bilişim Şube’den ifade vermem gerektiğini söylediler. Ankara’da olduğumu söyledim. Polis, cafelere gaz atıyordu. Çocuklar etkilendi. Ben de, ‘birisi bu o.. çocukluğunu durdursun’ yazdım. Kastın polis olmadığını ifade ettim” dedi.

“BU BİR GÖZDAĞIDIR”

Yazdığım bu tweetten ötürü soruşturma açılması çok komik” diyen Talipoğlu sözlerini şöyle sürdürdü; “Gazı yemişsin böğrüyorsun. Çoluk çocuk yerlerde sürünüyor kusuyor. Gaz atanın suçu yok. İnsanların üstüne su sıkmak, işkence yapmak suç değil, polis yapınca bütün polise mal etmeyelim diyeceksin. Sen dayağı yiyorsun ama bir şey deme diyorlarlar. Twitter’da bir sürü insan bir şeyler yazdı. Bana soruşturma açılması bir gözdağıdır. Bakın twitleri takip ediyoruz diyorlar.” (Kaynak)

TAYFUN TALİPOĞLU İFADE VERDİ

22.07.2013 12:49 Gazeteci Tayfun Talipoğlu, twitter hesabından Gezi Parkı olayları sırasında attığı bir tweet nedeniyle hakkında başlatılan soruşturma kapsamında ifade vermek üzere emniyete geldi.
Tayfun Talipoğlu, sabah saat 11.00’da ifade vermek üzere Gayrettepe’deki Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün bürosuna geldi. Polis tarafından ifadeye çağırıldığını belirten Talipoğlu, “İfadeye geldim. Twitter hesapları yüzünden kendileri davet ettiler. Bu işten bir şey çıkacağı yok. Çünkü zaten tweet’te de bir şey yok. Benim polislerle ne derdim olabilir. Ben Valisini davet ediyorum gelin bu işi durdurun diye. O tweet için tüm hayat kadınlarından özür diliyorum. Tüm annelerden, polis annelerinden özür diliyorum. Çünkü bana, cinsiyeti ve cinsel içerikli küfür yakışmaz. Ama yine de birileri insanların kafasına, gözüne nişan atarak gaz bombası atsa insan bir küfür eder, şimdi bireysel bir küfür ararsın orada. Ama anneleri falan hedef almak yakışmadı. Benim tarzım değildi. Ama işte, can havliyle insan onları söyleyebiliyor. Bence bu küfürlerin değişmesi lazım. Küfürlerde ailenin katılmaması lazım. Aynı şeylere maruz kalsam yine aynı şeyleri yaparım. Başka küfür bulurum. Orada dikkat edilirse, O… çocukluğuna diyorum. O. Çocukları demiyorum. Bunu hangi işgüzar O. Çocukları olarak yaptı. Bu çocuklara ben ne diyebilirim. Hepsi benim canlarım ciğerlerim. Birisi bunlara saldır diyor saldırıyor. Vur diyorlar vuruyor” dedi.

BAM TWEET

Talipoğlu, “Bu çocukların Yozgat Polis okulunda 3 ay önce derslerine gitmiş adamdım. 3 ay sonra buraya geldiler. Ben o kafedeydim. Halep Pasajı, Atlas Pasajı’nın bombalandığı gündü. İçeride İngiliz çocuklar filan da vardı turistler. Çocuklar kusmaya başladılar. İşin içine çocuk girdiği zaman ben deliriyorum arkadaşlar, mesele budur. Küçücük çocukların olduğu yere bunu yaparsanız olmaz. Bu yanlış bir iş. Üzücüdür ama kimseyi şahsi hedef almadım. Sadece “durdurun bu o çocukluğunu” yazdım. Ama tekrar tekrar söylüyorum, “Sözümün arkasındayım. Birileri yine birilerinin kafasına nişan alarak bir şey atıyorsa bunu söylerim. Nasıl polis, kendisine taş gelince küfredebiliyorsa, insanlar küfreder ama küfrün niteliği yanlıştı” dedi. (Kaynak)


Gezi Parkı’ndan teorisiz komplolar

Batı medyasının Gezi Parkı sürecindeki yayınları çok tartışıldı. Yeni Şafak yazarı Hilal Kaplan, işte o haberleri derleyip köşesine taşıdı.

19.07.2013 11:47 Gezi Parkı olaylarıyla birlikte Batı medyası bir anda iktidara karşı cephe aldı. Hükümet çevrelerinin bu duruma dikkat çekmesini kimi çevreler komplo teorisine kapılmakla eleştirdi.

Yeni Şafak yazarı Hilal Kaplan, bugünkü köşesinde ‘Gezi’den teorisiz komplolar’ başlığıyla komplo iddialarını küçümseyenlere Batı medyasında çıkan Gezi haberlerini tek tek ayrıntılarıyla sunarak cevap veriyor. İşte o yazının ilgili bölümünü sunuyoruz:

İKİ YIL ÖNCE HÜSNÜ MÜBAREK DE BÖYLE KONUŞUYORDU

CNN International’ın, Taksim Meydanı’ndan yaptığı, sekiz saatlik aralıksız canlı yayını… Başbakan Erdoğan’ın o hafta mecliste yaptığı grup konuşmasından kısa bir VTR izlettiriliyor. Ardından stüdyoya dönüldüğünde, spiker Piers Morgan’ın yaptığı yorum: ‘İki yıl önce Hüsnü Mübarek de böyle konuşuyordu…

SURİYE BENZETMESİ

Yine Taksim Meydanı’na bağlanılmış, CNN’in gönderdiği savaş muhabiri, başında gaz maskesiyle olayları anlatıyor. Molotof kokteyllerini sivil polisin attığı gibi yalanlar söyleyen eylemcilerle röportaj yapıyor. Stüdyoya dönüldüğünde, spikerin yaptığı yorum: ‘Arkadaşımız Arwa’nın canı tehlikede, kendisi Suriye’de de böyle zor anlar geçirmişti…’

GEZİ HABERLERİ İÇİN ABONELİK ŞARTI KALDIRILDI

Wall Street Journal, dünyanın en prestijli yayın organlarından birisi. İnternet sitesini okumak için abone olmanız yani ücret ödemeniz gerekiyor. Bir bakıyorsunuz, Gezi olaylarıyla ilgili tüm haberlerden abonelik ücreti kaldırılmış…

BOYUN EĞME YAYINLARI

Der Spiegel. Almanya’nın en çok okunan dergilerinden birisi. Bugüne kadar Türkiye’de, yaptığı Türk ve İslâm düşmanı yayınlarla bilinen, klasik sağcı, neokolonyalist ve Amerikalı neoconlara çok benzer reflekslere sahip bu dergi, nasıl olduysa Gezi’deki sol eylemlilikten dolayı çok heyecan yapıyor. Tarihinde ilk defa iki dilli bir kapakla, Almanca ve Türkçe ‘Boyun eğme’ diyerek yayınlanıyor. Derginin sahibi Axel Springer, aynı zamanda Aydın Doğan’ın ortağı oluyor.

BBC ASILSIZ HABERE DÜZELTME YAPMIYOR

BBC, Türkiye’de ‘sosyal medyanın yasaklanacağı’ üzerine bir ‘haber’ yapıyor. Sosyal medya, üstelik BBC referanslı bu söylentiyle çalkalanıyor. Haberin asılsız olduğu anlaşılıyor ama düzeltme yapılmıyor.

SKYNews’İN BEYAZ GÖMLEKLİ EYLEMCİ HABERİ

SKYNews, doktor önlüğüyle tutuklananların görüntülerini vererek ‘Eylemcileri tedavi eden doktor ve hemşireler tutuklanıyor’ şeklinde haberleştiriyor. Görüntülerdeki beyaz önlüklülerden hiçbirinin doktor, hemşire ve tıp öğrencisi bile olmadığı ortaya çıkıyor. Haberin asılsız olduğu anlaşılıyor ama düzeltme yapılmıyor.

GUARDİAN’DA YER ALAN HAMİLE KADIN HABERİ

Guardian, Türkiye’den geçtiği bir haberinde, polis müdahalesi sebebiyle hamile bir kadının çocuğunu düşürdüğü iddiasını sosyal medyadan aynen kopyalayıp yapıştırıyor. Haberin asılsız olduğu anlaşılıyor ama düzeltme yapılmıyor.

“ERDOĞAN GİTTİKÇE OTORİTERLEŞİYOR” HABERLERİ

Türkiye’nin gittikçe ‘İslâmlaştığı’ vurgusuyla bağlantılı olarak Başbakan Erdoğan’ın otoriter olduğu iddiasıyla bezeli haber-yorumlar da eksik edilmiyor elbette: ‘Protestoculara göre, on yıldır iktidarda olan Erdoğan, gittikçe otoriterleşiyor. Çoğunluk onu, İslâmî bir gündeme sahip olmakla ve Türkiye’nin seküler siyasi geleneğini tehdit etmekle suçluyor.’ (Kaynak: http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-23017083)

TURİZMCİ ARKADAŞINA DAYANILARAK YAZILAN TÜRKİYE ANALİZİ

Ve yine bir diğeri… Yazar, Türkiye’de gittikçe daha çok başörtülü kadın görmeye başlandığından hareketle analizini turizmci bir arkadaşının izlenimlerine dayandırarak şunu iddia ediyor: ‘Arkadaşımın gördüğü gibi, yavaş yavaş ama amansızca, Erdoğan yönetimindeki Türkiye, adım adım daha da İslâmîleşiyordu. Bu, Atatürk, Osmanlı Sultanlarını laik bir devletle alaşağı ettiğinden beri, ismen bile gerçekleşmemiş bir şeydi. (Kaynak: http://www.huffingtonpost.com/2013/06/11/turkey-thrive_n_3424221.html) (Kaynak)


Gezi’deki 600 pizza Meksika’dan

Gezi Parkı olayları ve dış bağlantıları konusunda tartışmalar sürerken, ünlü işadamı Zeynel Abidin Erdem ilginç bir bilgi paylaştı. Erdem, olaylar esnasında geç saatte Taksim’e giden bir arkadaşının kendisine aktardığı dikkat çekici bir ayrıntıyı anlattı. Erdem, arkadaşının kendisine, ‘Geç saatte 600 tane pizza geldi. Sordum, 600 pizzayı kim ödedi. Adam dedi ki; efendim Meksika’dan bir kredi kartıyla ödendi.’ dediğini aktardı.

19.07.2013 16:57 İstanbul Sanayici ve İş Adamları Derneği (İSİAD), İstanbul Grand Cevahir Hotel’de 7 Tepe’den 7 Kıta’ya Başarı Ödülleri töreni düzenledi. Politikadan sanata birçok alanda ödüllerin verildiği geleneksel törene katılanlar arasında Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Erdem Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeynel Abidin Erdem, Avea Genel Müdürü Erkan Özdemir de vardı. Törene işadamı Zeynel Abidin Erdem’in yaptığı konuşma damga vurdu. Konuşmasında Türkiye’nin son 10 yıldaki kazanımlarına dikkat çektikten sonra Gezi Parkı olayları ve sonrasında yaşananlara değinen Erdem, şunları söyledi:

“Bizler ülkesini seven insanlarız. Her şart altında hükümetimize destek olmaya koşuyoruz. Güneydoğu’da terör bitti diye bütün dünya birlik oldu ve Türkiye’yi karıştırma adına büyük çaba göstermektedir. Şize bir şey anlatayım; beni geçmişte hedef aldılar, belki şimdi yine alırlar, alsınlar önemli değil. Benim için yurdum önemli. Bir arkadaşım dedi ki, Taksim’e gece gittim. Geç saatte 600 tane pizza geldi. Sordum, 600 pizzayı kim ödedi. Adam dedi ki; efendim Meksika’dan bir kredi kartıyla ödendi. Ne demek istediğimi anlayın. Türkiye’yi seven, demokrasiye sahip çıkan, vatanımızı her şart altında korumaya çalışan ve şu anda 10 senede bu hükümetin bize neler kazandırdığını bilen insanlarız. Lütfen önce bayrağımızı, toprağımızı, vatanımızı, milletimizi ve bizi yönetenleri yalnız bırakmayın, birlikte olun, birlik olun. Birlikten rahmet, ayrılıktan zahmet doğar.” (Kaynak)


Şafak Sezer Başbakan’dan özür diledi

Gezi Parkı olaylarının önder sanatçılarından Şafak Sezer, dün akşam AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nın iftarına katıldı. Sezer, masasına gittiği Başbakan Erdoğan’dan özür dileyip elini öpmek istedi.

22.07.2013 16:13 Şafak Sezer, iftar yemeğinde Erdoğan’dan özür dileyerek elini öpmek istedi. Gezi Parkı olaylarının önder sanatçılarından Şafak Sezer, dün akşam AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nın iftarına katıldı. Sezer, masasına gittiği Başbakan Erdoğan’dan özür dileyip elini öpmek istedi. 5 dakika süren sohbete Sezer’in oyuncu arkadaşları ile Emine Erdoğan da dahil oldu.

Gezi Parkı olaylarının ön saflarındaki sanatçılardan Şafak Sezer’in, dünkü AK Parti iftarında Başbakan Erdoğan ile koyu sohbeti dikkat çekti.

Gezi Parkı olayları esnasında provoke eden twitler atıp yolları trafiğe kapatan grupları yönlendirmesiyle ön plana çıkan Sezer’in, dün katıldığı iftarda yaptıklarından pişman olduğunu belirterek Başbakan Erdoğan’dan özür dilediği öğrenildi. Sezer twitter üzerinden de özrünü beyan etti.

Kolpaçino film serisindeki oyuncu arkadaşlarıyla iftar masasına gelen Şafak Sezer’in, tokalaşma esnasında Erdoğan’ın elini öpmeye kalkışması dikkatlerden kaçmazken, Emine Erdoğan’ın da dahil olduğu koyu sohbet yaklaşık 5 dakika sürdü.

Barbaros’u trafiğe kapatmıştı

Gezi parkı eylemleri sürecinde aktif rol alan ve Şafak Sezer, 21 Temmuz gecesi meydana gelen olaylarda Barbaros Bulvarı’nda yönlendirdiği grupla yolu trafiğe kapatmış ve sosyal medyada kahraman ilan edilmişti. (Kaynak)

SEZER, TWITTER’DAN PATLADI: DELİRTTİNİZ LAN BENİ!

23.07.2013 11:56 Önceki gün katıldığı bir iftarda Başbakan Erdoğan’dan özür dileyerek elini öpmek isteyen Şafak Sezer, bu doğrultuda kendisine yöneltilen eleştirilere Twitter hesabından tepki gösterdi.

Önceki gün katıldığı bir iftar davetinde Gezi olayları sebebiyle Başbakan Erdoğan’dan özür dileyerek elini öpmek isteyen Şafak Sezer’e özellikle sosyal medya üzerinden yoğun bir eleştiri yağmuru yöneltilmişti. Sanat ve siyaset camiasından birçok kişinin katıldığı ‘özür’ polemiğine bu sefer de Twitter üzerinden yanıt veren Sezer, yaptığı bir paylaşımda: “Bir insanı sevmek döneklikse, ben başbakanımı seviyorum. Ne ak partiden anlarım, ne de siyasetten… Kişileri sevmek emek ister” demişti. Şafak Sezer’in bu çıkışı tepkilerin daha da artmasına sebep oldu anlaşılan ki, ünlü komedyen bu sefer de yine Twitter hesabından “Delirttiniz lannnnnn beniiiiii” diyerek bir paylaşımda bulundu.

ANNE-BABAYA KÜFÜR ETMEK DEMOKRASİ Mİ?

Kendisi ve anne babası hakkında edilen hakaretlere de sitem eden Sezer, “İnsanların ölmüş ana babalarına küfür etmeyi ne zamandan beri demokrasi saydınız.” diyerek duruma tepkisini gösterdi. Kolpaçino film serisindeki oyuncu arkadaşlarıyla da mizansen olarak el öpme fotoğrafları paylaşan Sezer, “el öptüm” diyerek hakkında yapılan yorumlara da esprili bir gönderme yapma yoluna gitti.

Gezi Parkı protestolarının ilk günlerinde eylemcilere verdiği destekle dikkat çeken sinema ve dizi oyuncusu Şafak Sezer, önceki akşam AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nın iftarına katıldı ve adeta günah çıkardı. Sezer, masasına gittiği Başbakan Erdoğan’dan özür dileyip elini öpmek istemişti.

Dün Twitter üzerinden Sezer’e yöneltilen eleştiriler ise şu şekildeydi:

deniz atam ® ‏@denizatam
SEVİYORSAN GİT KONUŞ BENCE @SafakSezer

Atilla Taş @AtillaTasNet
O da Jölelendi Veba gibi bulaşıcı bir hastalık ülkeyi ele aldı ! adı Jölemani !. http://t.co/B73z1OnNeZ

Güven Erkin Erkal ‏@rokerr Şafak Sezer’in komik jübilesi. Aç kalmamak için önünde eğildiği adamın çanağında ne bulursa artık! http://instagram.com/p/cDKA6pHsdA/

Tamer Karadağlı ‏@_Tamerkaradagli
Şafak Sezer asıl bu milletten özür dilemeliydi. Ne demiş ? #özürdiliyorumbaşbakanım

Behzat Ç. ‏@behzatc_
Şafak Sezer, Erdoğan’dan özür dilemedi. Paradan ve Güçten özür diledi.

serdar akinan @serdarakinan
Saray soytarısı ile halk sanatçısı arasındaki farkı bize gösterdiği için kime şükran sunalım? http://t.co/pEWOnNVbe3 (Kaynak)

ŞAFAK SEZER’DEN TELEVİZYONDA BOMBA AÇIKLAMALAR

25.07.2013 10:29 Başbakan Erdoğan’ın davetlisi olarak katıldığı iftarda Erdoğan’dan özür dileyerek elini öpmek istediği iddia edilen oyuncu Şafak Sezer Beyaz Tv’de önemli açıklamalarda bulundu.

Pazartesi günü AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nın iftarına katılan oyuncu Şafak Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanına gidip Gezi Parkı eylemlerine katıldığı için özür dilediği ve Erdoğan’ın elini öpmek istediği söylenmişti. Sosyal medyada büyük tepki çeken bu iddiaya oyuncu Şafak Sezer açıklama getirdi.

Beyaz TV’de Ferda Yıldırım’ın sorularını yanıtlayan ünlü oyuncu Gezi Parkı’na gitmediğini söyledi.

İşte Şafak Sezer’in açıklamalarından satır başları:

“GEZİ PARKI’NA GİTMEDİM”
“Ben açıkçası Gezi Parkı’na hiç gitmedim. Yürüyüşlerin ilk günü bir yemekten dolayı oraya katıldım. Meraktan dolayı gidip baktım ne oluyor diye. Barbaros’tan Ortaköy’e kadar Gezi Parkı’nda yürümeye gittik. Ayağımdan ameliyat olmuştum. Açılır diye yürümüştüm. İnönü Stadı’nın oraya gittik. Biber gazını orada tattım. Oranın mizahı da var, acısı da var. İnsanlar öldü orada.

Ortada durma şansın yok. Devleti var… Halkı var…İsteyeni var, istemeyeni var… Önümüz Ramazan Bayramı. Tatlılık ve güzellikle biteceğini düşünüyorum. Duran adamlar, palalı adamlar… Bunların hepsi bitiyor galiba.

“ORADA GİZLİ GÜÇLER VARDI”
Mevzu burada bir ağaçsa herkes yürüdü. Herkes yürümese bile kornaya bastı, tencereye vurdu. Oradaki üniversiteli gençleri, sanatçıları gördüler… Ve ‘bir dakika durun’ böyle bir şeye izin vermiyoruz dediler. Devletin hizmeti orayla bağdaşmadı. Biz ya da oradakiler nereden bilsin devlet projesinin ne olduğunu, ne yapılmak istendiğini. Oralarda zaten gizli güçler vardı. Tabi biz de daha sonradan öğreniyoruz ‘varmış.’

Üstümüzde bir lider var. Sayın Başbakanımız hakikaten değerli bir lider. Ben bir Türk milliyetçisiyim. Kendi topraklarımda yaşayıp ölmek istiyorum. Benim ülkeme yabancının karışmasını istemiyorum. Bunlarla Atatürk de Osmanlı da savaşmış. Başbakanımızın da milliyetçi olduğunu düşünüyorum. İhaleler de hep Türk firmalarına gidiyor. Belki de bu yüzden…

Çocukluğumuzda böyle abiler gördük. Baktığınız zaman çekiyor sizi. Kusura bakmasınlar ama hakikaten iyi bir lider olduğunu düşünüyorum. Biz zaten o gün yemek yerken Ali Şen’le beraberdik. O da Türkiye’nin dış borcunu anlatıyordu. Biz de anlamadığımız için dinliyorduk. Entresan bir gündü açıkçası.

“BENİ BİR TEK HİZMET İLGİLENDİRİYOR”
Sİncan’da körüklü otobüse binip 1.5 saatte Ankara’ya gidiyorduk. Ben şimdi evime 15 dakikada gidip geliyorum. Beni hiç ilgilendirmiyor ki ne olduğu ne yaptığı. Beni bir tek hizmet ilgilendiriyor.

“15 YIL BİR LİDER GELMEZ”
Yarın değil bir 15 yıl daha bir lider gelmez. Bana Başbakanımız abi olarak geliyor. Benim abim gibi geliyor. Gittiğim zaman beni önemsiyor mu… Başbakanımız sizi gördüğü zaman ‘nasılsın evlat’ dediği zaman sen önemseniyorsun. Beni onun ticari ilişkileri, devlet ilişkileri, dışardaki muhalefeti hiçbir şeyi ilgilendirmiyor.

“TWITTER’IN YASAKLANMASINI İSTİYORUM”
Bana birisi mesaj attığı zaman duygulanıyorum. Bu programdan sonra da illaki atacaklardır. Bana ‘bunun yasaklanmasını istiyor musunuz?’ dediğinizde ben burada faşizan bir baskı yapmıyorum ki. Kesinlikle istiyorum. Sen iki tane işçi ailesinin, kendini çocuklarına adamış bir ananın ve kendini 6 tane çocuğa adamış bir babanın anasına babasına küfür edersen, sen insan değilsin kardeşim. Edemezsin. Şahsına karşı ne yaparsın, izlemezsin. İnsanların şahsi değerlerine hakaret edemezsin.

SEZER’DEN %50 YORUMU
Tehlikeli kalabalıktan nefret eden grupları devlet durdurdu. Bu taraf makara yaptı ‘%50’yi evde tutuyoruz’ diye. Halbuki doğru olan yapıldı. ‘Dur gitme’ hakkaten başka bir şey olacak diye. Beni ilgilendiren durum şuydu: Ak Parti hükümetinden telefon gelip de ‘Korkuyor musun’ falan filan gibi bir şeyler var ya… Ben ihale almıyorum, televizyon kanallarında torpille oynayan birisi değilim. Tiyatrocu, sinemacıyım ben.

“BAŞBAKANIMIZ HER ŞEYİ BİLİYOR”
Devlet hizmetçidir. Yapıyor mu hizmetini. Başbakanımızın her şeyden haberi var. Her şeyi biliyor. Her ne olursa olsun bir hastayı da takip ediyor, yurtdışını da sanatçıyı da futbolu da… Abi gibi görülüyor. Başka taraf onu diktatör olarak sert biri olarak algılıyor. Oysa ki duygusal bir insan.

‘ORADAKİLER ÇOLUK ÇOCUKTU’
Çocuk çocuktu oradakiler. Tribünden… Ben hayatta 2 kez kalabalığa girdim. Biri tribünde maç izlemek diğeri de buraya gitmem. İlk defa ben insanları izledim. Polislerimiz şehit oldu, genç çocuklarımız öldü. İnanılmaz mizahları yapıldı bu işin. Bunlar gelip geçici şeyler… Duran adamlar falan… Hükümet istifa diye bağırmadım. Gezi Parkı’na da çıkmadım. Hükümet istifa ile ağacın ne alakası var. Oradaki eylemin de ne olduğu anlaşılmadı. Polis bekliyor, sen bekliyorsun gaz atılıyor… 3 çocuk yapmama karışma, alkolüme karışma, onu yapma bunu yapma… Sokakta magazin var açıkçası. Çoluk çocuk ya… Oradaki çocuklar polisi gördüğü zaman oyun zannediyor. Sapanla gidiyor…

“PARA FALAN ALMIYORUM”
Ben sevdiğim bir abi olarak görüyorum Başbakanı. Benim ortak bir şeyim yok. Para almıyorum, devlet sanatçılığım yok… Hiçbir şey yapmıyorum. İstediğin herkese ulaşabiliyorsun bu devletle ilgili. Gürsel Tekin’i de çok severim. MHP’den de sevdiklerim var. Her partiden var. ‘Biz Ak Parti’nin bayrağını aldık. 3-5 televizyon programı verecek’ öyle bir durum yok. Biz sadece başarımızla, yeteneğimizle geliyoruz. Gizli kasalar gelip bize para vermiyor. Bize baskı uyguladıkları da yok.

ALKOL DÜZENLEMESİ HAKKINDA
Biz sette alkol kullanmayız. Oyuncu ezber yapamaz. Elma suyu, vişne suyu ya da süt kullanırız. En büyük ‘yönetmen’ de yasak koyuyor. Günahtır diyor. Devletin belirlediği yasak da o. İyi niyetli. Yasak da yok düzenleme o. Alkol yasası çıktı onaylandı. ‘Artık alkol içilemecek’ diye bir haber düşüyor. Daha Meclis’ten çıkmadan. Bunu duyan insanlar da ‘bizim alkolümüzü yasaklıyorlar’ diye başlıyor. Bütün mesele bu. Olağanüstü toplantı deniyor, 5 dakika sonra internete düşüyor.

MEHMET ALİ ALABORA’NIN CNN INTERNATIONAL’A KONUŞMASI
Benim bildiğim Alabora Amerikan emperyalizmine karşı çıkan ama CNN’de 1.5 saat yayın yapan bir adam oldu. Mehmet Ali’nin 1.5 saat çıkıp da başka bir ülkenin kanallarına böyle bir şey yapması… ‘Arkamızdan vurulduk…’ falan filan… Hoş bir şey olmadı açıkçası.

“SANATÇI SANATÇILIĞINI YAPACAK”
Mesleğin harici her şeyi bırakmak lazım. Ufak da olsa politika muhabbeti yapıyoruz ama ondan bile rahatsız oluyorum. İş adamları iş adamlığını yapacak, sanatçılar da sanatçılığını yapacak. Şimdi ben Başbakanımızı diş reklamında oynatabilir miyim ya da Melih Başkanımız’ı… Politikacı politika yapıyor. Sanatçının da böyle siyasetin içinde bilmem ne… Yani değerleri vardır. Mesela Emek Sineması… Çıkıp konuşabiliriz. Bununla ilgili her şey konuşulabilir.

“ALABORA DÜNYANIN EN KORKAK ADAMIDIR”
Devlet de bir namustur. Sen neden namusunu yurt dışına anlatıyorsun. Mehmet Ali Alabora dünyanın en korkak adamı ya. Ne yapabilir yani. Cesaret hapı mı içti ne yaptı.

“AK PARTİ’YE OY VERDİM”
Ailemde bir tek ben oy verdim. Referandum’da ‘evet’ dedim bir de Hakan Şükür’e oy verdim. Ben karşıma geçip de Ak Parti’ye oy verdim diye eleştirecek bir adam göremiyorum. Ben bozarım o adamları.

ÇÖZÜM SÜRECİ
İnşallah güzel bir sonuç verir. Bu davalar biter. Gelip geçici şeyler ama büyük bir hadise. Binlerce şehit var. Önümüz Ramazan Bayramı. İnşallah herkes güzel dostluklar yaşar.” (Kaynak)


Çapulcuların emperyalistliği sırıtıyor

Fazıl Say ve Fuad Kavur gibi 2 Türk ile 28 yabancı sanatçı, İngiliz gazetesi The Times’a tam sayfa ilan vererek Gezi olaylarında hükümetin takındığı tavrı ve polis müdahalesini ağır cümlelerle eleştirdi. Gezi olaylarıyla aynı günlerde İngiltere’de gerçekleşen polis şiddetine hiç değinilmeyen ilanda inanılmaz cümleler kullanıldı. Her satırı hakaret dolu ilanda, Taksim’i terörize eden grupların saldırıları barışçıl gösteriler olarak lanse edilirken, bu saldırılara yönelik tepkiler zalimlik olarak değerlendirildi. Ülkenin seçimle işbaşına gelmiş, icraatları ile demokrasinin standartlarını yükselmiş meşru iktidarı da ‘diktatöryal yönetim’ olarak suçlandı. AK Parti’nin Milli İradeye Saygı Mitinglerinin, Almanya’daki Nazi Partisi’nin Nürnberg’deki yıllık toplantılarına benzetildiği ilanda mitinglere katılan yüzbinlere hakaret edildi. Taksim’i savaş alanına çevirenler için ‘Türkiye’nin kurucusu Kemal Atatürk’ün öngördüğü şekilde laik bir cumhuriyet olarak kalmasını isteyen gençlerdi’ denilen ilanda, Erdoğan’ın Strasburg’da yargılanacağı da iddia edildi.

25.07.2013 10:52 İngiliz gazetesi The Times’a dün tam sayfa ilan veren ‘çapulcu lobisi’, Gezi Parkı olaylarını bahane ederek Türkiye’ye yönelik saldırı başlattı. Milletin değerlerini aşağılamayı alışkanlık haline getiren lobi, AK Parti’nin mitinglerini Nazi toplantısına benzetti.

Gündeme milletin değerlerine yönelik hakaretleri ile gelen Piyanist Fazıl Say’ın da içinde bulunduğu 30 kadar isim yeni bir karalama kampanyasına imza attı. Gezi olaylarını bahane eden grup İngiliz gazetesi The Times’a dün verdiği ilanda, Türkiye’deki demokratik yönetime hakaretler savurdu.

Her satırı hakaret dolu

İlanda Taksim’i terörize eden grupların saldırıları barışçıl gösteriler olarak lanse edilirken, bu saldırılara yönelik tepkiler zalimlik olarak değerlendirildi. Ülkenin seçimle işbaşına gelmiş, icraatları ile demokrasinin standartlarını yükselmiş meşru iktidarı da ‘diktatöryal yönetim’ olarak suçlandı.

Vandalizme övgü yağdırıldı

Bununla da yetinilmeyen ilanda, AK Parti’nin Milli İradeye Saygı Mitinleri, Almanya’daki Nazi Partisi’nin Nürnberg’deki yıllık toplantılarına benzetildi ve bu mitinglere katılan yüzbinlere de hakaret edildi. Taksim’i savaş alanına çevirenler için ise “Türkiye’nin kurucusu Kemal Atatürk’ün öngördüğü şekilde laik bir cumhuriyet olarak kalmasını isteyen gençlerdi” denildi. İlanda, Türkiye hapishanelerinde Çin ve İran’daki cezaevlerindeki sayının toplamından fazla gazetecinin tutuklu olduğu yalanı da yer aldı. Erdogan’ın Strasburgda yargılanacağı da iddia edildi.

İŞTE İLANIN TAM METNİ

Bay Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Başbakanı

Ankara , Türkiye. Temmuz 2013

Sayın Bay Erdoğan,

Aşağıda imzası olanlar, bu mektubu sizin polis güçlerinizin İstanbul’da Taksim Meydanı ve Gezi Parkı ile Türkiye’nin diğer büyük şehirlerindeki barışçı gösterileri, Türk Tabipler Birliği’nin verilerine göre beş kişinin ölmesi 11 kişinin ayrım göstermeksizin biber gazı kullanımı nedeniyle gözünü kaybetmesi ve 8 binden fazla kişinin yaralanmasına neden olacak biçimde, zalimce bastırmasını en güçlü şekilde kınamak amacıyla yazıyoruz. Ancak, Taksim Meydanı ve Gezi Parkı’nın benzersiz bir şiddet kullanımıyla boşaltılmasından sadece günler sonra, tek suçları sizin diktatoryal yönetimine çıkmak olan bu beş ölüye aldırmadan, İstanbul’da Nuremberg Toplanması’nı hatırlatan bir miting düzenlediniz. Sizin hapishanelerinizde Çin ve İran hapishanelerindeki sayının toplamından daha fazla gazeteci var. Buna ek olarak, göstericileri çapulcu, yağmacı, holigan olarak nitelendirdiniz, hatta bu göstericilerin yabancıların yönlendirdiği teröristler olduğunu söylediniz. Oysa gerçekte, bu göstericiler sadece Türkiye’nin kurucusu Kemal Atatürk’ün öngördüğü şekilde laik bir cumhuriyet olarak kalmasını isteyen gençlerdi. Sonuç olarak, bir yandan ülkenizi AB üyesi yapmaya çalışırken, bir yandan Türkiye’nin bir Egemen Devlet olduğunu söyleyerek, AB liderleri tarafından size yönelik tüm eleştirileri reddediyorsunuz. Size 9 Ağustos 1949’da imzalanmış Konvansiyon uyarınca Türkiye’nin Avrupa Konseyi’nin bir üyesi olduğunu, 18 Mayıs 1954’te Avrupa İnsan Hakları Konvansiyonu’nu imzaladığını ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin yetkisini tanıdığını saygıyla hatırlatıyoruz. Bunların sonucunda, beş masum gencin ölümüne neden olan emirleriniz, Strasbourg’da bir davaya dayanak teşkil edebilir.
Saygılarımızla…

İMZACI ÜNLÜLER

Türkiye’den Fazıl Say’ın da yer aldığı, “Başbakan Erdoğan’a açık mektup”un imzacıları şöyle:

ANDREW MANGO, Atatürk’ün biyografisinin yazarı
HUGO PAGE, Avukat
RONALD THWAITES, Avukat
DAVID LYNCH, Yönetmen “Mulholland Drive” filmiyle Altın Palmiye ödülü sahibi
SEAN PENN, Aktör/Yönetmen, “Milk” ve “Mystic River” filmleriyle Oscar sahibi
VANESSA REDGRAVE, Aktris, “Julia” filmiyle Oscar ödülü sahibi
SUSAN SARANDON Aktris, “Dead Man Walking” filmiyle Oscar ödülü sahibi
SIR BEN KINGSLEY, Aktör, “Gandhi” filmiyle Oscar ödülü sahibi
JAMES FOX, Aktör
FREDERIC RAPHAEL, Yazar, “Darling” ile Oscar ödülü sahibi
SIR TOM STOPPARD, Senaryo yazarı, “Shakespeare in Love” filmiyle Oscar ödülü sahibi
CHRISTOPHER HAMPTON, Senaryo yazarı, “Dangerous Liaisons” filmiyle Oscar ödülü sahibi
LORD JULIAN FELLOWES, Senaryo yazarı “Gosford Park” ile Oscar ödülü sahibi
VILMOS ZSIGMOND, Sinematograf, “Close Encounters of the Third Kind” ile Oscar sahibi
BRANKO LUSTIG, Yapımcı, “Schindler’s List” ve “Gladiator” ile Oscar ödülü sahibi
RACHEL JOHNSON, Yazar
EDNA O’BRIEN, Yazar
CHRISTOPHER SHINN, Senaryo yazarı
DAVID STARKEY, Anayasa tarihçisi
FAZIL SAY, Besteci-piyanist
LADY CHOLMONDELY, Chopin Society Başkanı
LORD MONSON, Yazar
LORD STRACHCARRON, Belgesel yapımcısı
DOWNSHIRE MARKİSİ, Toprak sahibi
JEREMY CORBYN MP, İşçi Partisi Milletvekili
EDMUND KINGSLEY, Aktör
IGOR USTINOV, Heykeltraş
MAURICE FARHI MBE, Yazar
JACK FOX, Aktör
CLAIRE BERLINSKI, Yazar
OONA CHAPLIN, Aktrist
FUAD KAVUR, Film yapımcısı (Kaynak)

KENDİ ÜLKELERİNE KÖR-SAĞIR EMPERYALİSTLER

Gezi olaylarıyla aynı günlerde İngiltere’de gerçekleşen polis şiddetine hiç değinilmeyen ilanda inanılmaz cümleler kullanılıyor. Kendi ülkelerinde; ırkçılık, sorgusuz infaz, katliam, ve benzer bir çok insanlık suçu oluşturan eyleme imza atan ülkelerin sanatçı ve aydınlarının Türk hükümetine terbiye vermeye kalkışır tarzda ilan vermesi, hükümeti seçen halk kesimlerine hakaret etmesi, Gezi eylemcilerinin Türk halkından ne kadar kopuk olduklarının çarpıcı bir ispatı olacak gibi görünüyor.

Hatırlanacağı gibi bir kaç hafta süren Gezi olayları sürecinde bir çok yabancı medya kuruluşu ve ülkeler yalan haber ve skandal açıklamalar yapmış, Başbakan Erdoğan’a açık hakaretlerin edildiği haberlerde hükümet polis şiddeti uygulamakla ve barışcıl gösterileri provoke etmekle itham edilmişti. Bu güçler, AK Parti’nin 1 milyon katılımlı hükümete destek mitingini dahi hükümeti protesto gösterisi olarak gösterebilmişlerdi.

GEZİ’NİN DIŞ BAĞLANTILARI

Gezi olaylarına çok sayıda yabancı uyruklu şahısların katıldığı da ortaya çıkmıştı. Yine, olaylara katılan göstericilere yabancı vakıfların maddi destek verdiği iddia edilmiş, buna dair bir raporun Başbakan Erdoğan’a sunulduğu basına yansımıştı. Bunlarla ilgili ilerleyen günlerde iki çarpıcı gelişme yaşandı. İlki, Gezi olaylarına dair İstanbul’da düzenlenen ilk iddianame idi. 19 Temmuz’da İstanbul Cumhuriyet Savcısı Nazmi Okumuş tarafından tamamlanan dar kapsamlı iddianamede yer alan 20 şüpheliden biri İtalyan uyruklu fotoğrafçı Mattia Cacciatori oldu. ‘Toplantı ve gösteri kanununa muhalefet’ ve ‘Görev yaptırmamak için direnme’ suçlarından, yani Gezi olaylarına aktif şekilde katılmak ve polise direnmek suçlamasıyla 7 yıla kadar hapsi istendi. 5 Temmuz 2013’te basına bir başka gelişme yansıdı. Buna göre, Hatay’da Gezi Parkı eylemcilerine para dağıtılarak provokasyon yapıldığı ihbarı üzerine ‘casus evlerine’ ikiz baskın düzenlendi. Eski Bakan Zekeriya Temizel’in kızı Selin Temizel’in de aralarında bulunduğu Alman Arche Nova ve İngiliz MapAction üyesi 8 kişi gözaltına alındı. 6 yabancı ajanlık suçlamasıyla sınır dışı edildi. Olaylarda yabancıların yer aldığı iddiaları, halen devam eden çeşitli illerdeki Gezi olayları soruşturmalarında mercek altına alınan iddialardan biri durumunda. (Kaynak)


Çapulcu=İşgalci=Emperyalist

Geçtiğimiz günlerde 2 Türk ve 28 yabancı sanatçının, İngiliz gazetesi The Times’a tam sayfa ilan vererek Gezi olaylarında hükümetin takındığı tavrı ve polis müdahalesini ağır cümlelerle eleştirmesi kamuoyundan büyük tepki aldı. Türkiye’deki olaylara bu kadar hassas olan yabancı dış güçlerin Mısır’daki katliamlara sessizliği ise dikkati çekiyor. Özellikle Gezi olaylarında çarpıcı şekilde ortaya çıktığı gibi, yabancı emperyalist güçlerin Türkiye’de fiilen olaylara katılması, sol ve ulusal kesimlerle ortak hareket etmesi, Gezi eylemcilerinin Türk halkından ne kadar kopuk olduklarının çarpıcı bir ispatı olacak gibi görünüyor. Yabancılarla işbirliği içindeki bu kesimlerin cami kapısını tekmelemeleri, içeriye ayakkabılarla girmeleri, orada içki içip öpüşmeleri, sırtında haç işaretli bir kızılhaç doktorunun camide ortalıkta dolanması, Anadolu’nun işgal yıllarında yaşanan manzaraları hatırlatıyor.

29.07.2013 15:44 Geçtiğimiz günlerde Fazıl Say ve Fuad Kavur gibi 2 Türk ile 28 yabancı sanatçının, İngiliz gazetesi The Times’a tam sayfa ilan vererek Gezi olaylarında hükümetin takındığı tavrı ve polis müdahalesini ağır cümlelerle eleştirmesi, kamuoyundan tepki görmeye devam ediyor. Bu tepkiyi arttıran yeni gelişme ise, Türkiye’deki olaylara bu kadar hassas olan yabancı dış güçlerin Mısır’daki katliamlara karşı sessiz kalışı oldu. Önceki gün Mısır’da ordunun, darbe karşıtı siviller üzerine ateş açarak 200 kişiyi öldürüp 5000’e yakın kişiyi yaralaması olayı Batı medyası ile Türkiye’deki ulusal-sol medyada adeta sessizlikle ya da normal bir olay gibi geçiştirildi.

Gündeme milletin değerlerine yönelik hakaretleri ile sık sık gelen ve hakkında açılmış davalar bulunan Piyanist Fazıl Say’ın da içinde bulunduğu 2’si Türk 28’i İngiliz, ABD ve diğer yabancı ülke vatandaşı sanatçılar, geçtiğimiz günlerde İngiliz gazetesi The Times’a tam sayfa ilan vermiş, Türkiye’deki demokratik yönetime hakaretler savurmuştu. Taksim’i terörize eden grupların saldırılarının barışçıl gösteriler olarak lanse edildiği ilanda, bu saldırılara yönelik tepkiler ise zalimlik olarak değerlendiriliyordu.

Bununla da yetinilmeyen ilanda, AK Parti’nin Milli İradeye Saygı Mitinleri, Almanya’daki Nazi Partisi’nin Nürnberg’deki yıllık toplantılarına benzetiliyor bu mitinglere katılan yüzbinlere, Nazi taraftarı olarak hakaret ediliyordu. Taksim’i savaş alanına çevirenler için ise “Türkiye’nin kurucusu Kemal Atatürk’ün öngördüğü şekilde laik bir cumhuriyet olarak kalmasını isteyen gençlerdi” denilen ilanda, olaylarda ölen 5 kişinin ölüm emrini verdiği iddiasıyla Başbakan Erdoğan’ın Strasburgda yargılanacağı da iddia ediliyordu.

Gezi olaylarıyla aynı günlerde İngiltere’de gerçekleşen polis şiddeti ile daha önce ABD’de 17 kişinin polis tarafından öldürüldüğü Wall Street olaylarına hiç değinilmeyen ilanda inanılmaz cümleler kullanılıyordu. Kendi ülkelerinde; ırkçılık, sorgusuz infaz, katliam, ve benzer bir çok insanlık suçu oluşturan eyleme imza atan ülkelerin sanatçı ve aydınlarının Türk hükümetine terbiye vermeye kalkışır tarzda ilan vermesi, hükümeti seçen halk kesimlerine hakaret etmesi, Gezi eylemcilerinin Türk halkından ne kadar kopuk olduklarının çarpıcı bir ispatı olacak gibi görünüyor.

Hatırlanacağı gibi bir kaç hafta süren Gezi olayları sürecinde bir çok yabancı medya kuruluşu ve ülkeler yalan haber ve skandal açıklamalar yapmış, Başbakan Erdoğan’a açık hakaretlerin edildiği haberlerde hükümet polis şiddeti uygulamakla ve barışcıl gösterileri provoke etmekle itham edilmişti. Bu güçler, AK Parti’nin 1 milyon katılımlı hükümete destek mitingini dahi hükümeti protesto gösterisi olarak gösterebilmişlerdi.

Gezi olaylarına çok sayıda yabancı uyruklu şahısların katıldığı da ortaya çıkmıştı. Yine, olaylara katılan göstericilere yabancı vakıfların maddi destek verdiği iddia edilmiş, buna dair bir raporun Başbakan Erdoğan’a sunulduğu basına yansımıştı. Bunlarla ilgili ilerleyen günlerde iki çarpıcı gelişme yaşandı. İlki, Gezi olaylarına dair İstanbul’da düzenlenen ilk iddianame idi. 19 Temmuz’da İstanbul Cumhuriyet Savcısı Nazmi Okumuş tarafından tamamlanan dar kapsamlı iddianamede yer alan 20 şüpheliden biri İtalyan uyruklu fotoğrafçı Mattia Cacciatori oldu. ‘Toplantı ve gösteri kanununa muhalefet’ ve ‘Görev yaptırmamak için direnme’ suçlarından, yani Gezi olaylarına aktif şekilde katılmak ve polise direnmek suçlamasıyla 7 yıla kadar hapsi istendi. 5 Temmuz 2013’te basına bir başka gelişme yansıdı. Buna göre, Hatay’da Gezi Parkı eylemcilerine para dağıtılarak provokasyon yapıldığı ihbarı üzerine ‘casus evlerine’ ikiz baskın düzenlendi. Eski Bakan Zekeriya Temizel’in kızı Selin Temizel’in de aralarında bulunduğu Alman Arche Nova ve İngiliz MapAction üyesi 8 kişi gözaltına alındı. 6 yabancı ajanlık suçlamasıyla sınır dışı edildi. Olaylarda yabancıların yer aldığı iddiaları, halen devam eden çeşitli illerdeki Gezi olayları soruşturmalarında mercek altına alınan iddialardan biri durumunda.

Bu bulgular, yani özellikle Gezi olaylarında çarpıcı şekilde ortaya çıktığı gibi, yabancı emperyalist güçlerin Türkiye’de fiilen olaylara katılması, sol ve ulusal kesimlerle ortak hareket etmesi, Gezi eylemcilerinin Türk halkından ne kadar kopuk olduklarının çarpıcı bir ispatı olacak gibi görünüyor. Yabancılarla işbirliği içindeki bu kesimlerin cami kapısını tekmelemeleri, içeriye ayakkabılarla girmeleri, orada içki içip öpüşmeleri, sırtında haç işaretli bir kızılhaç doktorunun camide ortalıkta dolanması, Anadolu’nun işgal yıllarında yaşanan manzaraları hatırlatıyor. Bu manzara ise geriye bir tek söz bırakıyor: Kahrolsun emperyalizm ve onların çapulcu işbirlikçileri!… (Kaynak)


Gezi’ye 2. dava Adana’dan

Adana’da Gezi Parkı eylemine destek vermek amacıyla düzenlenen gösterilerde 22 polis memurunu yaralayıp, valilik konutuna taşlı ve sopalı saldırıda bulundukları iddia edilen 11 kişi hakkında 6 ila 28’er yıl hapis cezası istendi. Gezi olaylarıyla ilk iddianame İstanbul’da hazırlanmıştı.

02.08.2013 11:20 Adana’da Gezi Parkı eylemine destek vermek amacıyla düzenlenen gösterilerde 22 polis memurunu yaralayıp, valilik konutuna taşlı ve sopalı saldırıda bulundukları iddia edilen 11 kişi hakkında 6 yıldan 28 yıla kadar olmak üzere toplam 174 yıl hapis cezası istendi.

Taksim Gezi Parkı’ndaki eyleme müdahale edilmesini protesto etmek için 1 Haziran 2013 tarihinde izinsiz olarak Atatürk Parkı’nda toplanan bin 800 kişi, Atatürk Caddesi ile Gazipaşa Bulvarı’ndan AK Parti Adana İl Başkanlığı’na yürüyüşe geçti. Yürüyüşe izin vermeyen polislere taş, sopa, şişe, bilye, kiremit gibi malzemeler atıldı. Yüzleri bezlerle kapalı halde başka bir grup da valilik konutuna taşla ve sopalarla saldırarak zarar vermek istedi. Polisin müdahalesi sonucu göstericiler dağılırken, atılan taş ve bilyelerden 2’si ağır 22 polis memuru yaralandı. Valilik konutuna zarar vermek istediği iddia edilen M.B., Ö.Ö., C.G., E.E., V.B., B.Ö., M.D. ile H.K., ME.K., E.E.D. ve O.Ş. yakalandı. Sevk edildikleri adliyede adli kontrolle tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan 11 gösterici hakkında Adana 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘2911 Sayılı yasaya muhalefet, görevi yaptırmamak için direnme, kamu malına zarar vermeye teşebbüs’ suçlarından dava açıldı. Önümüzdeki günlerde yargılanmaya başlanacak olan 11 göstericiden H.K., M.E.K. ve E.E.D.’nin 28’er yıl, M.B., Ö.Ö., C.G., E.E., V.B., B.Ö. ve M.D.’un 12’şer yıl, O.Ş.’nin de 6 yıl hapis cezası ile cezalandırılması istendi. Toplam 174 yıl hapisleri istenen 11 kişi tutuksuz yargılanacak. (İHA)

İLK İDDİANAME İSTANBUL’DA HAZIRLANDI

Gezi olayları hakkında ilk iddianame İstanbul’dan gelmişti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 20 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame 19 Temmuz’da İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilmişti. 15 günlük inceleme süresi yarın dolacak olan bu iddianame hakkında kabul ya da ret kararının bugün içinde çıkması bekleniyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Taksim Gezi Parkı olaylarına ilişkin, aralarında bayrak satıcısı Ali Sarıçiçek’in de bulunduğu 20 şüpheli hakkında iddianame hazırlamıştı. Sarıçiçek hakkında 7 yıla kadar hapis cezası istenen iddianamede, 19 şüpheli hakkında ise “görevi yaptırmamak için direnme”, “2911 sayılı kanuna muhalefet”, “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” ve “ulaşım aracının hareket etmesini engellemek” suçlarından hapis cezası isteniyor. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Nazmi Okumuş tarafından hazırlanan 7 sayfalık iddianamede, şüpheli bayrak satıcısı Ali Sarıçiçek ile İtalyan uyruklu fotoğrafçı Mattia Cacciatori hakkında “görevi yaptırmamak için direnme” ve “2911 sayılı kanuna muhalefet” suçlarından 1 yıl 2 aydan 7 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları da talep ediliyor. (Kaynak)


Gezici CHP’lilere soruşturma

Ankara’daki Gezi Parkı eylemleri sırasında TOMA’ların önünde oturma eylemi yaparak polis müdahalesine engel olan 5 CHP’li vekil hakkında soruşturma açıldı.

11.08.2013 11:20 Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün hazırladığı fezleke doğrultusunda, Gezi Parkı eylemleri sırasında TOMA’ların önünde oturma eylemi yaparak polis müdahalesine engel olan CHP’li milletvekilleri Emine Ülker Tarhan, Nur Serter, Aylin Nazlıaka, İdris Yıldız ve İzzet Çetin ile Yargı-Sen Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu hakkında soruşturma açtı.

NTV’nin haberine göre, Fezlekede CHP’li vekiller ve Eminağaoğlu’nun sayıları 600’ü bulan göstericiler arasında yer aldığı ve caddeyi araç trafiğine kapattığı belirtildi.

Tahrik edici konuşmalar yapılması, eylemcilerin engellenmeyerek desteklenmesi ve gösteri sırasında atılan sloganlar da suç olarak sıralandı.

Başsavcılık önümüzdeki günlerde vekillerin dokunulmazlığının kaldırılması istemiyle fezleke hazırlayacak. Hakim, Eminağaoğlu’nu ise ifade vermesi için adliyeye çağırdı. (Kaynak)


Cemaat, Gezi iddialarını yalanladı

Fethullah Gülen cemaati, son dönemde haklarında sık sık gündeme gelen iddialara Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı aracılığıyla cevap verdi. 11 iddiaya 11 cevabın verildiği açıklamada iddialar yalanlandı. İddialardan biri, cemaatin Gezi parkı eylemlerine çeşitli şekillerde destek verdiği idi. Açıklamada; Gezi parkı eylemlerinin arkasında Hizmet Hareketinin olduğu, Gezi Eylemcilerini Hizmet’e yakın savcı ve hakimlerin tutuklamayıp salıverdiği, Hizmetle bağlantılı polislerin, eylemcilerin çadırlarını yakarak ve sert müdahale ederek eylemlerin büyümesini sağladığı gibi iddialar cevaplandı.

14.08.2013 10:45 Fethullah Gülen cemaati, son dönemde haklarında sık sık gündeme gelen iddialara Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı aracılığıyla cevap verdi. Fethullah Gülen’in onursal başkanlığını yaptığı Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, başta sosyal medyada olmak üzere, cemaate yönelik iddialara cevap verdi. 11 iddiaya 11 cevabın verildiği açıklamada iddialar yalanlandı. İddialardan biri, cemaatin Gezi parkı eylemlerine çeşitli şekillerde destek verdiği idi.

Her bir iddianın başlık yapılarak cevabının dile getirildiği açıklamada özetle şu bilgilere yer verildi:

1. “Gezi parkı eylemlerinin arkasında Hizmet Hareketi vardı”

Gerek Fethullah Gülen Hocaefendi’nin açıklamaları, gerekse Hizmet Hareketi’nin tavrı dikkate alındığında bu iddianın asılsız olduğu görülecek. Hizmet Hareketi, insanların şiddete başvurmayan protesto hakkına demokrasiye saygının gereği karşı değildir. Ancak, kendisine gönül vermiş olanların bu tür protestolara katılmalarını istismara açık olması sebebiyle teşvik etmez. Protestoların çevreci duyarlılıkla ve barışçıl olduğu ilk günlerde, Hükümete yakın çevrelerden insanların da katıldığı bu protestoya, Hizmet’e sempati duyan bazı kimselerin olumlu bakmış olmaları, Hizmet Hareketi’nin komplo içinde olduğu anlamına gelmez. Nitekim eylemcilere çapulcu denmemesi gerektiğini belirttiği konuşmasında Onursal Başkanımız Sayın Fethullah Gülen, masum taleplerle başlayan eylemin art niyetli çevreler tarafından istismar edildiğinin ve bazı uluslararası medyanın da olumsuz algılanacak tavır içine girdiğinin altını çizdi.

Gezi eylemlerinin en başındaki çevre duyarlılığına hak veren açıklamalar olmuştur. Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “sandık her şey değildir”, Başbakan Vekili Bülent Arınç’ın “özür dileriz”, Kültür Bakanı Ömer Çelik‘in “mesaj alındı”, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın “bütün muhalefeti birleştirdik”, AB Bakanı Egemen Bağış’ın “Gezi Parkı eylemleri çoğulculuğun ve demokrasinin bir yansıması” ve son olarak AK Parti Milletvekili İdris Bal’ın raporundaki ‘Hükümetin Gezi olayında stratejik hata yaptığı’ tespiti Hizmet’in yaklaşımından farklı değil. Başbakan Erdoğan da, olaylar hâlâ devam ediyorken tepki olarak düzenlediği Kazlıçeşme mitinginin hemen arkasından Türkçe Olimpiyatları’nın kapanış törenine gelmiş ve Hizmet Hareketi’ni övmüştür. Pozisyonu itibarı ile her türlü istihbarata sahip olan Sayın Başbakan, ‘Gezi komplosu’nun arkasında Hizmet Hareketi’nin olduğunu düşünseydi bu övgüleri hiç şüphesiz yapmazdı.

2. “Gezi Eylemcilerini Hizmet’e yakın savcı ve hâkimler tutuklamayıp salıvermiştir”

Bütün savcı ve hâkimler kamu görevlisi olup HSYK’nın yetkilendirme ve denetimine tabidir. Şayet yapılan görevin ifası konusunda yanlışlıklar varsa sorumluluk Adalet Bakanlığı ve HSYK’ya aittir. Son dönemde medyada yer alan bazı haber ve yazılar sayesinde Hizmet’e yakın olduğu iddia edilen yargı mensuplarının zaten tasfiye edildiği de kamuoyunun bilgisi dâhilindedir. Üstelik uzun zamandır tutuklu yargılamaları problem olarak gören çevrelerin, şimdi “yargı neden tutuklamıyor” diye şikâyetçi olmaları büyük bir tutarsızlıktır. Ergenekon davalarını gayrimeşru hale getirmek için vesayetçi çevrelerin dillerine doladığı “Cemaatçi yargı” ithamının şimdi başka çevreler tarafından gündeme getirilmesi ve bunların tepki görmemesi düşündürücüdür.

3. “Hizmetle bağlantılı polisler, eylemcilerin çadırlarını yakarak ve sert müdahale ederek eylemlerin büyümesini sağladı”

Kolluk güçleri kamu görevlisi olup İçişleri Bakanlığı’nın yetkilendirme ve denetimine tabidir. Hükümetin emrindeki kolluk kuvvetlerinin yaptıklarının sorumluluğunu bir sivil toplum hareketine mal etmek mantık dışıdır. Nitekim olayların ilk başladığı andan itibaren bütün müdahale talimatlarının Hükümetten geldiği ve çadırları belediye zabıtasının yaktığı daha sonra ortaya çıkmıştır. Sayın Başbakan da, emniyet güçlerine talimatları kendisinin verdiğini ifade etmiş, emniyet güçlerine destek çıkan açıklamalar yapmış ve nihayet onları olaylardaki performanslarından dolayı ödüllendirmiştir.

Açıklamada, “Darbe tehdidi konusunu gündemde tuttuğu için eleştirilen Hizmet Hareketi’nin darbelere sıcak bakması asla mümkün değildir.” denildi. (Kaynak)


Gezi’ye 3. dava İzmir’den

Taksim Gezi Parkı eylemlerine destek verip, İzmir’de gösterilere katıldıkları iddiasıyla ilk operasyonda tutuklanan 8 kişi hakkında 17’şer yıl hapis cezası istemiyle İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Gezi olaylarıyla daha önce İstanbul ve Adana’da iki dava açılmıştı.

29.08.2013 11:07 Taksim Gezi Parkı eylemlerine destek verip, İzmir’de gösterilere katıldıkları iddiasıyla ilk operasyonda tutuklanan 8 kişi hakkında, ‘2911 Sayılı Yasaya Muhallefet. Görevi Yaptırmamak İçin Direnme ve Terör Örgütü Üyesi Olmamakla Birlikte Terör Örgütü Adına Suç İşlemek’ iddiasıyla 17’şer yıl hapis cezası istemiyle, 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün dava açıldı. Bu Gezi eylemleri hakkında açılan 3. dava oldu.

Olayı soruşturan Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Zafer Kılınç, 40 sayfadan oluşan iddianamesinde, tutuklu sanıklar Vedat Y., İbrahim K., Elif K., Kubilay İ., Ozan A., Erhan İ., Orhan Ö. ve İzzet U’nun, örgüt adına eylemlerde neler yaptıklarını anlattı. Savcı Kılınç, iddianamede şunları belirtti:

-Olayları marjinal sol gruplar başlattı-

“Olayların başlangıcında ve gelişiminde marjinal sol grupların öncülük yaptığı, marjinal sol gruplarca sürdürülen protesto eylemlerine polis ile çatışma ortamının oluşması üzerine, eylem yapmak için fırsat kollayan terör örgütlerinin de katıldıkları ve grupları yönlendirmeye çalıştıkları gözlenmiştir.

Süreç içerisinde katılımcı sayısında artış meydana gelmiştir. Eylemlere katılan şahısların çoğunluğunun örgütsel bir yapı içerisinde olmamasından dolayı, Hükümet karşıtı basın-yayın kuruluşları (Partizan-Kaldıraç-DHF gibi), gazeteciler, sivil toplum örgütleri, taraftar grupları ile sanat camiası mensupları ve marjinal gruplar tarafından eyleme katılan şahıslar kışkırtılmış ve yönlendirilmiştir.

-CNN, BBC ve diğer basın kuruluşları olayları çarpıttı-

CNN, BBC, The Economist, El Cezire, Reuters gibi uluslararası basın kuruluşlarının, eylemleri abartarak ve çarpıtarak dünyaya servis ettikleri, Türkiye’de halk ayaklanması çıktığına dair oldukça taraflı ve yanlış haberlere yer verdikleri ve dezenformasyonda bulundukları izlenmiştir.

31.05.2013 tarihinde başlayarak kesintisiz olarak ilerleyen tarihlerde de artarak olaylar devam etmiştir. Dağıtılan grupların kısa zamanda organize olarak tekrar toplanması, grupların saldırı ve şiddet eylemlerini artırarak devam etmesi ve eylemlerinde ısrarcı tutum izlemesi, kamu kurum ve kuruluşlarına, bankalara, dershanelere, araçlara ve kişilere ait işyerlerine zarar verilmesi ve yağmalanması, güvenlik güçlerine yönelik taş, sopa, sapan ve sert cisimler kullanılarak yapılan saldırı eylemlerinin artması, ana cadde ve sokaklarda barikat kurma, ateş yakma ve yol kapama eylemleri artarak devam etmiştir. Gerçekleştirilen eylem ve saldırılar neticesinde halk üzerinde korku, panik ve endişe oluşmuştur. Sosyal medyada olaylarla ilgili yalan bilgi verilmesi ve olayların abartılarak sunulması suretiyle halkın tahrik edilmesi, eylem yapmaya müzahir grupların yoğun şekilde ajite edilmiştir. Terör örgütlerinin propagandasına dönüştürülen toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde, kimliklerin gizlenmesi amacıyla yüzün tamamen veya kısmen kapatmıştır.”

İddianamede eylemler bütün olarak değerlendirildiğinde protestoların masum bir demokratik hak kullanımı eylemi olarak kalmadığı, yasadışı gösterilerde şiddet kullanılarak kamu düzeninin bozulduğu, eylemlerin ifade özgürlüğü ile yasal protesto ve gösteri sınırlarının dışına çıktığı, kamu düzeninin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi ve toplum huzurunun temini için güvenlik güçlerinin müdahalesinin kaçınılmaz olduğu, amacını çoktan aşan bu eylemlerin başka türlü önlenmesinin de mümkün olmadığı açıkça ortaya çıktığı belirtildi.

İddianamede terör örgütlerinin, legal zırha bürünmüş açık alan faaliyetlerini bir vitrin olarak kullandığı belirtilirken şu ifadeler yeraldı: “Söz konusu eylemlerde başta TKP/ML-KONFERANS, MKP ve DSİH terör örgütleri olmak üzere birçok terör örgütünün açık alan yapılanmalarında faaliyet gösteren şahısların ön saflarda yer alarak şiddeti körükledikleri belirlenmiştir. Şehirlerimizde protestocuların Güvenlik Güçlerine karşı cebir ve şiddet kullanmak suretiyle direndikleri, molotof kokteyli, taş, sopa, demir bilye vb. kullanarak yaralanmalarına sebep oldukları, 1’i ağır olmak üzere 64 polisin yaralanmıştır.”

İzmir’de bugüne kadar yapılan operasyonlarda 50 kişi tutuklanmış, 13 kişi geçtiğimiz gün yapılan tutukluluk incelemesi sonucu tahliye edilmişti. Olaylarla ilgili halen 37 tutuklu bulunuyor. (Kaynak)

Yalancı ve gururlu: TTB

Taksim Gezi Parkı olayları sırasında 12 kişinin gözünü kaybettiği yönünde rapor hazırlayarak kamuoyuna duyuran Türk Tabipler Birliği’ne (TTB) bir yazı yazan Emniyet, soruşturma için isimleri istedi ancak ilginç bir cevap aldı. TTB, ‘Bilgiler anonim. Elimizde olsaydı bile vermezdik’ dedi.

16.09.2013 10:23 Gezi Parkı olayları sırasında 12 kişinin gözünü kaybettiği yönünde rapor hazırlayan ve kamuoyuna duyuran Türk Tabipler Birliği’ne (TTB) bir yazı yazan Emniyet Genel Müdürlüğü ilginç bir cevap aldı. Konuyla ilgili soruşturma başlatmak için isim listesini isteyen Emniyet’e TTB tarafından gönderilen cevabi yazıda, “Bilgiler anonim. Elimizde olsaydı bile vermezdik” denildi.

9 kişinin ismine ulaşılamadı

Emniyet (EGM) basında çıkan “Gezi olaylarında polis müdahalesi sonucu12 kişi gözünü kaybetti” şeklindeki haberler üzerine konuyu incelemeye aldı. TTB yetkilileri ile irtibata geçen EGM, gözünü kaybettiği ileri sürülen şahıslara ilişkin bilgi talep etti. EGM söz konusu talep öncesi yaptığı araştırmalarda çıkan olaylarda 3 kişinin gözünü kaybettiği saptadı, 9 kişinin ismine ise ulaşılamadı.

Arındırılmış anonim bilgiler

Emniyetin talebi üzerine TTB’nin yazdığı cevapta, “Birliğimize iletilen bilgilere göre 6 kişi İstanbul’da, 4 kişi Ankara’da 1 kişi de Antalya’da gözünü kaybetmiştir. Birliğimize iletilen bilgiler büyük oranda kişisel bilgilerden arındırılmış anonim bilgilerdir. Hastaların kişisel bilgilerine ilişkin bilgiler birliğimiz kayıtlarında olsaydı bile, özel hayatın gizliliğine ilişkin uluslararası düzenlemeler uyarınca paylaşılması mümkün olmazdı” denidi.Soruşturma bu nedenle 3 kişiyle sınırlı kaldı. (Kaynak)

İşleri yalana kaldı

Yalan bilgilerle kamuoyunu kışkırtmaya çabalayan, yalanı ortaya çıktıktan sonra da özür dilemek yerine gururlu davranmaya çalışan Türk Tabipler Birliği kamuoyundan büyük tepki çekti. Benzer yalanlar Gezi olayları sürecinde sık sık yaşandı. Bu açık yalanların bir çok örneğini deşifre eden haberleri bu sayfamızda (1) bulabilirsiniz.

TTB gibi yalan ve kaostan medet uman bir başka kuruluş Mimarlar Odası olmuştu. Oda’nın, Topçu Kışlası için açtığı davada verilen iptal kararını kamuoyundan 1 ay sakladığı, kararı gizleyerek olayların yaşanmasına zemin hazırladığı, olaylar çıktıktan sonra da sessizliğini sürdürdüğü ortaya çıkmıştı. ‘3. köprü yapılmasın’, ‘3. havaalanı yapılmasın’ gibi yapıcı değil hep yıkıcı davranan, topluma söyleyecekleri olumlu hiç bir görüşleri olmayan bu marjinal grupların, yalan haberlerden medet umarak kamuoyunu kendi yanlarına çekme çabasından vazgeçmediği görülüyor.

Yalanların son örneği Hatay’da yaşanmıştı. Gezi ile bağlantılı ODTÜ eylemleri sırasında Hatay’da Ahmet Atakan isimli bir genç hayatını kaybetti. Atakan’ı polislerin vurduğu iddia edildi ve olaylar tırmandırılmaya çalışıldı. Ancak Atakan’ın yüksekten düşerek hayatını kaybettiğini net şekilde gösteren görüntüler ortaya çıktı. Buna rağmen bu çevrelerin hala Atakan’ı polislerin öldürdüğü yalanını sürdürmekten vazgeçmediği görülüyor. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

(1) Kontrgerilla.com/yazilar/gezi_belgeseli.asp


Çapulcu öğretmenlere soruşturma

Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü, kentte değişik tarihlerde yapılan Gezi Parkı eylemlerine katılan 13 öğretmen hakkında idari soruşturma başlattı. Müfettişler soruşturma başlatılan öğretmenlere, eylemlerde çekilen fotoğraflarını göstererek, ‘Adana’da düzenlenen eylemlere katıldınız mı?’ ve ‘Kitleyi yönlendirdiniz mi?’ sorularını yöneltti. Eylemlere katılıp kitleleri yönlendirmekle suçlanan öğretmenler, ‘gözdağı amacı taşıdığını’ söyledikleri soruşturmaya tepki gösterdi.

16.09.2013 15:36 Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü, kentte değişik tarihlerde yapılan Gezi Parkı eylemlerine katılan 13 öğretmen hakkında idari soruşturma başlattı. Açılan soruşturma kapsamında Adana Milli Eğitim Müdürlüğü’nün görevlendirdiği müfettişler, kentte 4-19 Haziran 2013 tarihleri arasında yapılan Gezi Parkı eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Adana Şubesi Başkanı Kamuran Karaca, yönetim kurulu üyeleri Orhan Alıcı, Ahmet Karagöz, Esra Aslan Kösele, Yalçın Alçiçek, Abdullah Yalçın ve Halil Kara ile üyeler Mehmet Akarsubaşı, Kenan Kalkan, Mehmet Rüştü Şatır, Münir Korkmaz, Ayhan Topal ve Birol Satar’dan savunmalarını istedi. Müfettişler soruşturma başlatılan öğretmenlere, eylemlerde çekilen fotoğraflarını göstererek, ‘Adana’da düzenlenen eylemlere katıldınız mı?’ ve ‘Kitleyi yönlendirdiniz mi?’ sorularını yöneltti.

Açılan soruşturma kapsamında savunmasını yapan 58 yaşındaki 36 yıllık sınıf öğretmeni Orhan Alıcı, demokratik haklarını kullanıp Gezi Parkı eylemlerine katıldığını anlattı. Açılan soruşturmanın gözdağı amacını taşıdığını kaydeden Alıcı, “Bu yöntemlerle bizleri yıldırmaya çalışıyorlar. Anayasal hakkımızı kullandığımız için bizleri cezalandırmak istiyorlar. Bu durum bile Türkiye’de demokratik düzenin nasıl olduğunu ortaya koyuyor” dedi.

Demokratik ve barışçıl eylemlerin içinde bulunduklarını belirten 46 yaşındaki 25 yıllık sınıf öğretmeni Mehmet Akarsubaşı da, eylemler nedeniyle gözaltına alınmadıklarını ve haklarında herhangi bir dava açılmadığını vurguladı. Buna karşın idari soruşturma başlatılmasının kendilerine ‘gözdağı verme’ amacı taşıdığını iddia eden Akarsubaşı, “İçişleri Bakanlığı Türkiye’nin her yerinde 2 milyon 500 bin, Adana Emniyet Müdürlüğü de kentte 100 bin kişinin sokağa çıktığını açıkladı. Keyfi olarak hakkımızda soruşturma başlatıldı. Bu yöntemlerle geri adım attırmak istiyorlar ama başarılı olamayacaklar” diye konuştu. (Kaynak)


Koç: Gezi’dekiler sizin benim gibi

Taksim Gezi olaylarına destek vermekle itham edilen Koç Holding Başkanı Mustafa Koç, Gezi Parkı eylemlerine katılanları savunarak, ‘Sizin benim gibi insanlar. Kusura bakmayın. 70 yaşında teyze de gördüm ben, 18 yaşında çocuk da. Bunlar mı ülkeye zarar verecek’ dedi.

18.09.2013 13:11 Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Gezi Parkı olaylarında Koç Grubu’na yöneltilen eleştirilere ilişkin ilk kez konuştu. Mustafa Koç’un açıklamaları ile kendisine yöneltilen bazı sorular ve cevapları şu şekildeydi:

“Maalesef Koç Holding olarak hiç istemediğimiz bir şekilde kendimizi olayların ortasında bulduk. Divan Otelimiz, gayet insani bir yaklaşım sergilerken hadise başka mecralar tarafından çok çarpıtıldı. Korkunç bir bilgi kirliliği, bir dezenformasyon ve teröristlere yardım ediyormuşuz gibi bir hava estirildi. Biz de bundan fevkalade üzüntü duyduk.”

Gezi sürecinde Başbakan ile görüşme imkanınız oldu mu? Randevu bekliyormuşsunuz gibi iddialar ortaya atıldı? – Yok olmadı. Zaten kendisi çok yoğundu o dönemde. Kuzey Afrika’ya gitti. Çok sayıda iddia ortaya atıldı.

-3 ay sonra açıklama yapılması-

Olaylar çok insaniydi ama açıklama çok sonra geldi. Neden sizin ağzınızdan olmadı? – Olaylar çok tazeydi ve bence bizim o aralar sessizliğimizi korumamız çok yerinde oldu. Sosyal medyanın hem çok iyi tarafları var ama diğer taraftan hadise başka yerlere saptırılabiliyor. Ben kendi ağzımdan fabrikaları kapatacağımızı iddia eden bir haber okudum. Büyük oyunlar oynandığı, bizim de sanki bu oyunların bir parçası olduğumuz vb. iddialar ortaya atılıyor. İç huzurun, ekonomik ve sosyal istikrarın ülkemiz için ne kadar önemli olduğunu, her fırsatta vurguluyoruz. Hal böyleyken Türkiye’de istikrarı bozacak herhangi bir hareketin içinde topluluğumuzun yakıştırılmasına müsaade etmeyiz.

-Ekim’de sokak gösterileri: Demokrasilerde gösteri hakkı var-

Ekimde sokak gösterileri bekleniyor. Sizin olaylara bakış açınız nedir? – İleri demokrasilerdeki gösteri hakkı nasıl mevcutsa Türkiyede dünyanın parçası olacaksa ki ona oynadığımızı biliyorum. Doğal olması lazım. Şiddet kullanılmadığı müddetçe.

-Taksim’de 300 aracın yakılması: 70 yaşındaki teyze mi ülkeye zarar verecek?-

Sizce Taksim’de yaşanan olaylar 300 aracın yakılması şiddet içermeyen olaylar mıydı? – Siz oraya gelen insanları gördünüz mü? Sizin benim gibi insanlar. Ellerinde molotofkokteyli olanlardan bahsetmiyorum. Ama hepsinin aynı kefeye konmasını ben kabul etmiyorum. Kusura bakmayın. 70 yaşındaki teyze de gördüm ben, 18 yaşında çocuk da. Bunlar mı ülkeye zarar verecek. Bundan vazife çıkartan insanlar tabii ki olmuştur. Biz şeylerde aynı yere varamayacağız.

Ardından Tüpraş’ta denetimler yapıldı. Bir gelişme var mı? – Vergi incelemesini yürütecek ekip daha yeni belirlendi. Bu sebeple vergi denetimi daha tam başlamış değil. EPDK her zaman marker incelemesi yapıyor. Karayolundan sonra RMK’nın da Milgem ihalesinin iptal durumu oldu. Sanıyorum bir tersane sürece dahil olmak istediğini belirterek itiraz etmiş. Ona istinaden böyle bir konu oluştu. Gezi süreci ile ilgisi yok. Her değişiklik ya da iptal durumunda ortaya çıkan spekülasyonlara elbette üzülüyoruz. Ama kaçınılmaz bir şey.

-‘Ne paylaşılamıyor anlayabilmiş değilim’-

İstikrar çok önemli dediniz, istikrarın sağlanması için ne yapılmalı? – İç çekişmeleri bırakıp herkesin işine bakması lazım. Sonunda ne paylaşılamıyor anlayabilmiş değilim. Beni en çok kutuplaşma endişelendiriyor. Bertaraf edilmesi lazım.

-28 Şubat suç duyurusu-

28 Şubat süreci soruşturma konusu yapıldı. Sizin hakkınızda da suç duyurusu var. Ne düşünüyorsunuz? – Suç duyurusunda bulunmak herkesin anayasal hakkı. (Kaynak)

Yabancı vakıflara dava açılacak mı?

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, 3 Ağustos 2013’te Galatasaray Lisesi önünde başlayan ve gün boyu süren olaylarla ilgili 3’ü yabancı 35 kişi hakkında iddianame hazırladı. Yabancılardan ikisi Alman, diğeri ABD vatandaşı. Yine İstanbul’da açılan ilk davada da bir İtalyan fotoğrafçı sanık olarak yer alıyor. Gezi’deki yabancı bağlantısı somut başka olaylarla da ortaya çıkmıştı. Hatay’da eylemcilere para dağıttığı ihbarı üzerine iki yabancı vakfa baskın yapılmış, üyeleri gözaltına alınmıştı. Yabancı vakıfların yasak olmasına rağmen Türkiye’deki siyasete etki etmeye çalıştığı şüphesi, Prof. Dr. Necip Hablemitoğlu suikasti ile Ergenekon davası sürecinde de somut bulgularla ortaya çıkmıştı. Mısır’da da benzer şüpheler ortaya çıkmış, 2011’de açılan ve geçtiğimiz aylarda sonuçlanan davada ABD ve Alman vakıflarında yönetici ve üye 43 kişi suçlu bulunarak hapis cezaları almışlardı.

24.09.2013 14:10 İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, 3 Ağustos 2013’te Galatasaray Lisesi önünde başlayan ve gün boyu süren olaylarla ilgili 3’ü yabancı 35 kişi hakkında iddianame hazırladı. Gezi Parkı eylemleri kapsamındaki iddianamede “Her yer Taksim her yer direniş” ve “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” şeklinde slogan atan yaklaşık 120 kişilik grubun, dağılın uyarısı yapan emniyet güçlerine taş ve şişe attığı belirtildi. Polisin tazyikli su ve biber gazı kullanarak dağıttığı grubun bir süre sonra tekrar toplandığının kaydedildiği iddianamede, aralarında Alman vatandaşları Marc Klaus Jörg Sander ve Denis Schmick ile ABD vatandaşı Jeff Allen Crane’ın da bulunduğu 35 kişinin gözaltına alındığı vurgulandı.

Sanıklardan Sander’in üzerinden iki adet baret ve bir gaz maskesi, Schmick’in üzerinden ise gazlı bez çıktığı ifade edildi. Diğer sanıkların da eyleme hazırlıklı geldikleri, üzerlerinde baret, puşi ve maket bıçaklarının çıktığı ifade edildi. Savcılık, sanıkların yasa dışı toplantı kapsamında dağılmaları konusunda uyarıda bulunulmasına rağmen dağılmayarak cebir ve şiddet ile mukavemet suçunu işledikleri sonucuna ulaşıldığını belirtti.

DAHA ÖNCE 3 DAVA AÇILDI

İSTANBUL: Gezi olayları hakkında ilk dava İstanbul’da açıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 20 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame 19 Temmuz’da İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Kabul edilen iddianame ile dava açıldı. “Görevi yaptırmamak için direnme”, “2911 sayılı kanuna muhalefet”, “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” ve “ulaşım aracının hareket etmesini engellemek” suçlarından 20 şüpheli hakkında 1 ila 7 yıl arasında hapis cezası talep ediliyor.

-İtalyan fotoğrafçı da sanık-

Yine İstanbul’da açılan bu ilk davanın sanıkları arasında İtalyan uyruklu fotoğrafçı Mattia Cacciatori de yer alıyor. Cacciatori, “görevi yaptırmamak için direnme” ve “2911 sayılı kanuna muhalefet” ile suçlanıyor.

ADANA: Gezi hakkındaki 2. dava Adana’da açıldı. Gezi Parkı eylemine destek vermek amacıyla düzenlenen gösterilerde 22 polis memurunu yaralayıp, valilik konutuna taşlı ve sopalı saldırıda bulundukları iddia edilen 11 kişi hakkında Adana 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada şüpheliler hakkında 6 ila 28’er yıl hapis cezası istendi. Şüpheliler ‘2911 Sayılı yasaya muhalefet, görevi yaptırmamak için direnme, kamu malına zarar vermeye teşebbüs’ ile suçlanıyor.

İZMİR: Gezi hakkındaki 3. dava İzmir’de açıldı. Taksim Gezi Parkı eylemlerine destek için İzmir’de gösterilere katıldıkları iddiasıyla ilk operasyonda tutuklanan 8 kişi hakkında, ‘2911 Sayılı Yasaya Muhalefet, Görevi Yaptırmamak İçin Direnme ve Terör Örgütü Üyesi Olmamakla Birlikte Terör Örgütü Adına Suç İşlemek’ iddiasıyla 17’şer yıl hapis cezası istemiyle, İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

GEZİ’NİN DIŞ BAĞLANTILARI

Gezi olaylarına aktif olarak katılan, polise direnen yabancılar bunlarla sınırlı değil. Alman milletvekili Claudia Roth ve yabancı ülke diplomatları ile diğer yabancı uyruklu kişilerin de olaylara katıldıkları basında yer aldı.

Gezi olaylarına katılan göstericilere yabancı vakıfların maddi destek verdiği de o günlerde iddia edilmiş, buna dair bir raporun Başbakan Erdoğan’a sunulduğu basına yansımıştı.

Bunlarla ilgili ilerleyen günlerde iki çarpıcı gelişme yaşandı. İlki, Gezi’ye dair İstanbul’da düzenlenen ilk iddianamede İtalyan uyruklu fotoğrafçı Mattia Cacciatori’nin sanık olarak yer alması oldu. Gezi olaylarına aktif şekilde katılan ve polise direnen Cacciatori’nin 7 yıla kadar hapsi isteniyor.

Ancak 5 Temmuz 2013’te basına çok çarpıcı bir başka gelişme yansıdı. Buna göre, Hatay’da Gezi Parkı eylemcilerine para dağıtılarak provokasyon yapıldığı ihbarı üzerine ‘casus evlerine’ ikiz baskın düzenlendi. Eski Bakan Zekeriya Temizel’in kızı Selin Temizel’in de aralarında bulunduğu Alman Arche Nova ve İngiliz MapAction üyesi 8 kişi gözaltına alındı. 6 yabancı ajanlık suçlamasıyla sınır dışı edildi.

Batılıların Gezi olaylarına ilgisi skandal gelişmelerle ortaya çıkmıştı. Batı medyasında Gezi olayları şaşırtıcı büyüklükte yalan haberlerle yansıtıldı. Ana sayfa başlıklarında Başbakan Erdoğan’a ağır hakaretlere yer verildi. ABD ve Avrupa’lı sözde aydınlar, o günlerde Londra ve Washington’da yaşanmış benzer kitlesel olaylarda polisin uyguladığı ve çok sayıda kişinin öldüğü şiddetten hiç bahsetmeyerek Başbakan Erdoğan’ı ve partisini eleştirdiler. Diktatör olarak niteleyerek hakaret ettiler. Hatta insanlığa karşı suç işlediği gerekçesiyle Erdoğan’ın Strasbourg’ta yargılanabileceği tehdidini ileri sürecek kadar ileri gittiler.

Yabancılarla işbirliği içine giren Gezi eylemcilerinin Dolmabahçe cami kapısını tekmelemeleri, içeriye ayakkabılarla girmeleri, orada içki içip öpüşmeleri, sırtında haç işaretli bir kızılhaç doktorunun camide ortalıkta dolanması kamuoyunda şok etkisi yaptı.

Gezi olaylarına dair çeşitli illerde halen yürütülen soruşturmalarda olayların dış bağlantılarının da inceleme kapsamına alınıp alınmadığı bilinmiyor. Belki Hatay’daki yabancı vakıf baskını ardından başlatılan soruşturma bu şüphenin izini sürüyor olabilir. Öyle bile olsa soruşturmanın Hatay’la sınırlı ve dar kapsamlı olacağı söylenebilir.

Hatay’da yabancı vakıfların Gezi olaylarına aktif destek verdiğinin ortaya çıkması çok önemli. Çünkü yabancı vakıfların yasak olduğu halde Türkiye’deki siyasete müdahale ettiği iddiaları Ergenekon davası sürecinde de gündeme gelmiş ancak üzerine gidilmemişti. Bu şüpheler, Gezi olaylarıyla birlikte bir kez daha gündemde. Alman vakıflarından Ergenekon sanıklarına gönderilen parasal destek belgelerle ortaya çıkmış ancak bu konuda ayrı bir soruşturma açılmamıştı. Yine konuyla doğrudan bağlantılı olarak gündeme gelen Prof. Dr. Necip Hablemitoğlu’nun suikastle öldürülmesinde de, Hablemitoğlu’nun yabancı vakıfların Türkiye’deki bu siyasi etkilerini araştırması nedeniyle öldürüldüğü ileri sürülmüş, bu konuyla ilgili somut bulgular ortaya çıkmıştı. Ancak dediğimiz gibi, yabancı vakıfların siyasi nüfuz çabaları hakkında ayrı bir soruşturma başlatılmış değil.

Bu konuyu yakından ilgilendiren ilginç bir gelişme Mısır’da yaşandı. Mısır’da Mübarek’in 2011’de devrilmesinden sonraki yeni süreçte yabancı vakıflara baskınlar yapıldı. ABD, Alman ve İngiliz vakıflarının 43 yöneticisi gözaltına alındı. Bu vakıfların yasak olmasına rağmen Mısır’da siyasi faaliyetlerde bulunduğu kanıtlandı. Dava sonuçlandığında ABD ve Avrupalı 43 sanığın tümü hapis cezası aldı. ABD Ulaştırma Bakanının oğlu da bu sanıklardan biri idi. Davanın bu şekilde sonuçlanması ABD ve Mısır arasında diplomatik kriz çıkardı. Dava Avrupa ülkelerinde de tepkilere yol açtı. Ve davanın sonuçlanmasından sadece 1 ay sonra Mursi askeri darbe ile devrildi.

Yasak olmasına karşın yabancı vakıfların Türkiye’de siyasete nüfuz çabalarında bulunduklarına dair somut bulgular Ergenekon davasından sonra Gezi olayları sürecinde de çoğaldı. Kendi ülkelerindeki katliam ve polis şiddetine ses çıkarmayan ve o ülkelerin istihbarat ofisi gibi Türkiye’de faaliyet gösterdiklerini gösteren somut şüphelerden sonra bu vakıflara karşı bir an önce ayrı bir soruşturma başlatılması gerekiyor. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)


Almanlardan Koç’lu Gezi mesajı

Gezi Parkı eylemleri sırasında göstericilere kapılarını açan Divan Otel sahibi Ali Koç ve Semahat Arsel, bir Alman kuruluşu tarafından ödüllendirildi. Ödülün gerekçesinde Divan’ın Gezi Parkı protestolarında ‘sivil dayanışma ve cesaretin önemli bir örneğini’ ve ‘misafirperverliğin kriz anlarında da ne kadar gerekli olduğunu’ gösterdiği vurgulandı. Ödül, Batı ve özellikle Alman vakıf ve siyasilerinin Gezi olaylarına yakın ilgisine yeni bir delil teşkil ediyor. Hatay´da Gezi eylemcilerine para dağıttığı ihbarı üzerine biri Alman iki yabancı vakfa baskın yapılmış, üyeleri gözaltına alınmıştı.

08.10.2013 13:00 Gezi Parkı eylemleri sırasında göstericilere kapılarını açan Divan Otel ödüllendirildi.’Hospitality Innovation Award’a bu yıl Divan Otelleri’nin sahipleri Ali Koç ile Semahat Arsel layık görüldü. Ödülün gerekçesinde Divan’ın Gezi Parkı protestolarında “sivil dayanışma ve cesaretin önemli bir örneğini” ve “misafirperverliğin kriz anlarında da ne kadar gerekli olduğunu” gösterdiği vurgulandı. Merkezi Münih’te bulunan PKF hotelexperts isimli kuruluş tarafından verilen ödülün çarşamba akşamı Münih’te yapılacak bir törenle sahiplerine takdim edileceği duyuruldu.

Batı ve özellikle Alman vakıf ve siyasilerinin Gezi olaylarına yakın ilgisi çok sayıda somut delille ortaya çıkmıştı. Gezi olayları sürecinde Alman medyasında Türk hükümeti ve başbakanına ağır hakaretler edilmiş, Alman Başbakanı Merkel Gezi olaylarına yönelik polis müdahalesinin G-8 toplantısında gündeme getirilebileceğini dile getirdiği ileri sürülmüş, Alman milletvekili Caludia Roth da Gezi olaylarına bizzat katılarak destek vermişti. Alman vakıf ve kuruluşlarının yasak olmasına rağmen Türkiye’de siyasi faaliyetlerde bulunduğu çok sayıda somut delille ortaya çıkmış bulunuyor. Hatay´da Gezi eylemcilerine para dağıttığı ihbarı üzerine biri Alman iki yabancı vakfa baskın yapılmış, üyeleri gözaltına alınmıştı. Alman vakıflarının Türkiye’de siyasi faaliyetlerde bulunduğu iddiaları giderek çoğalırken buna yönelik henüz bir soruşturma başlatılmış değil.

Hatay´da yabancı vakıfların Gezi olaylarına aktif destek verdiğinin ortaya çıkması çok önemli. Çünkü yabancı vakıfların yasak olduğu halde Türkiye´deki siyasete müdahale ettiği iddiaları Ergenekon davası sürecinde de gündeme gelmiş ancak üzerine gidilmemişti. Bu şüpheler, Gezi olaylarıyla birlikte bir kez daha gündemde. Alman vakıflarından Ergenekon sanıklarına gönderilen parasal destek belgelerle ortaya çıkmış ancak bu konuda ayrı bir soruşturma açılmamıştı. Yine konuyla doğrudan bağlantılı olarak gündeme gelen Prof. Dr. Necip Hablemitoğlu´nun suikastle öldürülmesine de, yabancı vakıfların Türkiye´deki siyasi etkilerini araştırmasının neden olduğu ileri sürülmüş, bu konuyla ilgili somut bulgular ortaya çıkmıştı.

Bu konuyu çok yakından ilgilendiren ilginç bir gelişme Mısır´da yaşandı. Mübarek´in 2011´de devrilmesinden sonraki yeni süreçte Mısır´da yabancı vakıflara baskınlar yapıldı. ABD, Alman ve İngiliz vakıflarının 43 yöneticisi gözaltına alındı. Bu vakıfların yasak olmasına rağmen Mısır´da siyasi faaliyetlerde bulunduğu kanıtlandı. Dava sonuçlandığında ABD ve Avrupalı 43 sanığın tümü hapis cezası aldı. ABD Ulaştırma Bakanının oğlu da bu sanıklardan biri idi. Davanın bu şekilde sonuçlanması ABD ve Mısır arasında diplomatik kriz çıkardı. Dava Avrupa ülkelerinde de tepkilere yol açtı. Ve davanın sonuçlanmasından sadece 1 ay sonra Mursi askeri darbe ile devrildi.

İkiyüzlülük ödülü verilmeli

Batı ülkelerinin vakıf ve kuruluşları aracılığıyla başka ülkelerin iç siyasetine nasıl etki etmeye çalıştığı Mısır’da net şekilde görüldü. Ve halen görülmeye de devam ediyor. ABD Berkeley Ünivesitesi öğrencileri bilgi edinme yasası kapsamında ABD’nin çeşitli dernek ve kuruluşlar aracılığıyla Mısır’da Cumhurbaşkanı Mursi karşıtı göstericilere parasal yardım yaptığını kanıtladılar. Benzer bir durum şüphesiz Türkiye’deki Gezi olaylarında da mevcut. Hatay’da bunun somut bir örneği tespit edildi. Askeri darbelere hep karşı olduklarını açıklamalarına rağmen Batılıların ve Almanların Mısır’da farklı davranmalarının bir izahı yok. Ama aslında var. Darbeye darbe dememeleri, geçen bir kaç ayda darbeciler tarafından bir çok katliamlar yapılmasına ve demokrasi isteyen kitlelerin öldürülmesine karşın buna tepkisiz kalmaları, insanlık suçu işlenmesine karşın darbecilere yardıma devam etmeleri insanlık suçuna yardım teşkil ediyor. Ülkelerinin iştirak ettiği bu suçu eleştirmek ve bu konuda ödüller vermek yerine, başka ülkelerin iç siyasetine ödül maskesi altında müdahale etmek, çağdaş Batı demokrasisinin, ‘ikiyüzlülük ödülü’nü hakettiği anlamına geliyor.

Bir ödül de soruşturma başlatmayanlara

İşin tuhaf bir yönü de Türkiye ile ilgili.. Yasak olmasına karşın yabancı vakıfların Türkiye´de siyasete nüfuz çabalarında bulunduğunu gösteren somut bulgular Ergenekon davasından sonra Gezi olayları sürecinde de çoğaldı. Ancak bu konuda henüz bir soruşturma başlatılmış değil. Kendi ülkelerindeki katliam ve polis şiddetine ses çıkarmayan ve o ülkelerin istihbarat ofisi gibi Türkiye´de faaliyet gösteren bu vakıflara, Türkiye’nin iç siyasetiyle ilgili bir konuda ödül veren Alman ‘PKF hotelexperts’ kuruluşu da katılmış oldu. Ancak bundan daha somut bulgular da var. Bir örneği Hatay’da ortaya çıktı. Savcılıkların ne zaman harekete geçeceği ve Türk siyasetine vakıf ve kuruluşları yollarıyla dış müdahale çabalarının ne zaman soruşturma konusu olacağı merak ediliyor. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)


Gezi’de yeni iddianame

Taksim Gezi Parkı eylemlerine destek vermek amacıyla Kadıköy’de düzenlenen gösterilere katıldıkları gerekçesiyle biri ABD vatandaşı 16 kişi hakkında 7 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı. Bu, Gezi olaylarıyla ilgili hazırlanan beş ya da altıncı iddianame oldu. Bu iddianamelerdeki sanık yabancı eylemci sayısı da 5’e yükselmiş oldu.

14.10.2013 13:16 Taksim Gezi Parkı eylemlerine destek vermek amacıyla Kadıköy’de düzenlenen gösterilere katıldıkları gerekçesiyle biri ABD vatandaşı 16 kişi hakkında 7 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı. Anadolu Cumhuriyet savcılığınca hazırlanan iddianamede, Taksim Gezi Parkı olayları kapsamında düzenlenen eylemlere destek vermek amacıyla sosyal medya üzerinden Kadıköy Altıyol Boğa heykeli önü ve Söğütlüçeşme metrobüs durağında toplanılacağı, tüm yapıların buna davet edildiği anlatıldı.

İddianamede, toplanan grupların AK Parti Kadıköy İlçe Başkanlığı’nın binası önüne yürüyeceği ve ilerleyen günlerde Kadıköy İskele Polis Merkezi’nin yanında bulunan bir parkta çadır kurulacağının planlandığı duyumunun alınması üzerine ilçe emniyet birimlerinin tedbir aldığı kaydedildi.

İddianamede, 400 kişilik bir grubun 12 Eylül günü Kadıköy Boğa heykeli civarında toplandığı ve “her yer Taksim, her yer direniş”, “Ahmet Atakan ölümsüzdür”, “katil devlet hesap verecek”, “direne direne kazanacağız, “bu daha başlangıç”, “mücadeleye devam”, “katil polis Kadıköy”den defol” şeklinde slogan attıkları belirtildi.

Grupların Kuş Dili ve Söğütlüçeşme caddeleri üzerinde oturma eylemi yaparak, caddeyi trafiğe kapattıkları kaydedilen iddianamede, aynı grubun bir süre sonra başka grupların da katılmasıyla 1500 kişi kadar oldukları, tedbir alan güvenlik güçlerine karşı taş ve havai fişekle karşılık verdikleri, grup üyelerinin emniyet görevlilerinin eylemin kanunsuz olduğu ve dağılmaları gerektiği yönündeki anonslarına rağmen eylemlerine devam ederek dağılmadıkları anlatıldı.

İddianamede, çevik kuvvet ekiplerinin direnci kıracak şekilde kademeli olarak zor kullandığı ve grubun ihtar ve zor kullanmaya rağmen kolluk görevlilerine karşı direndikleri ve cebir kullandıkları, ayrıca yüzlerini örtmek suretiyle de kendilerini tanınmayacak bir hale koyarak, güvenlik güçlerine karşı görevlerini yaptırmamak için direndikleri kaydedildi.

İddianamede, biri ABD vatandaşı 16 kişi hakkında Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” ve “görevi yaptırmamak için direnme” suçlarından 7 yıla kadar hapis cezası istendi.

DAHA ÖNCE 3 DAVA AÇILDI

İSTANBUL: Gezi olayları hakkında ilk dava İstanbul´da açıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 20 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame 19 Temmuz´da İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi´ne gönderildi. Kabul edilen iddianame ile dava açıldı. Görevi yaptırmamak için direnme, 2911 sayılı kanuna muhalefet, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma ve ulaşım aracının hareket etmesini engellemek suçlarından 20 şüpheli hakkında 1 ila 7 yıl arasında hapis cezası talep ediliyor.

-İtalyan fotoğrafçı da sanık-

Yine İstanbul´da açılan bu ilk davanın sanıkları arasında İtalyan uyruklu fotoğrafçı Mattia Cacciatori de yer alıyor. Cacciatori, görevi yaptırmamak için direnme ve 2911 sayılı kanuna muhalefet ile suçlanıyor.

ADANA: Gezi hakkındaki 2. dava Adana´da açıldı. Gezi Parkı eylemine destek vermek amacıyla düzenlenen gösterilerde 22 polis memurunu yaralayıp, valilik konutuna taşlı ve sopalı saldırıda bulundukları iddia edilen 11 kişi hakkında Adana 8. Asliye Ceza Mahkemesi´nde açılan davada şüpheliler hakkında 6 ila 28´er yıl hapis cezası istendi. Şüpheliler ´2911 Sayılı yasaya muhalefet, görevi yaptırmamak için direnme, kamu malına zarar vermeye teşebbüs´ ile suçlanıyor.

İZMİR: Gezi hakkındaki 3. dava İzmir´de açıldı. Taksim Gezi Parkı eylemlerine destek için İzmir´de gösterilere katıldıkları iddiasıyla ilk operasyonda tutuklanan 8 kişi hakkında, ´2911 Sayılı Yasaya Muhalefet, Görevi Yaptırmamak İçin Direnme ve Terör Örgütü Üyesi Olmamakla Birlikte Terör Örgütü Adına Suç İşlemek´ iddiasıyla 17´şer yıl hapis cezası istemiyle, İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi´nde dava açıldı.

BİR İDDİANAME DAHA HAZIRLANDI

Gezi olaylarına dair hazırlanan 4’üncü bir iddianameden bahsedilebilir. Bir de savcılığa iade edilen iddianame olayı var. Hemen hemen aynı günlerde basında yer alan bu iki haber eğer aynı iddianameden bahsediyorsa 4. iddianamenin savcılığa geri iade edildiği anlaşılıyor. Yok eğer aynı iddianame söz konusu değilse şu halde 5’inci bir iddianamenin daha hazırlandığı, dolayısıyla bu habere konu olan iddianamenin de 6’ıncı iddianame olduğu söylenebilir. Ayrıntılara gelince;

-2 Alman 1 ABD vatandaşı sanık-

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, 3 Ağustos 2013´te Galatasaray Lisesi önünde başlayan ve gün boyu süren olaylarla ilgili 3´ü yabancı 35 kişi hakkında iddianame hazırladı. 24 Eylül’de basına yansıyan haberlere göre, Gezi Parkı eylemleri kapsamındaki iddianamede “Her yer Taksim her yer direniş” ve “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” şeklinde slogan atan yaklaşık 120 kişilik grubun, dağılın uyarısı yapan emniyet güçlerine taş ve şişe attığı belirtildi. Polisin tazyikli su ve biber gazı kullanarak dağıttığı grubun bir süre sonra tekrar toplandığının kaydedildiği iddianamede, aralarında Alman vatandaşları Marc Klaus Jörg Sander ve Denis Schmick ile ABD vatandaşı Jeff Allen Crane´ın da bulunduğu 35 kişinin gözaltına alındığı vurgulandı. İddianamede sanıklardan Sander´in üzerinden iki adet baret ve bir gaz maskesi, Schmick´in üzerinden ise gazlı bez çıktığı ifade edildi. Diğer sanıkların da eyleme hazırlıklı geldikleri, üzerlerinde baret, puşi ve maket bıçaklarının çıktığı ifade edildi. Savcılık, sanıkların yasa dışı toplantı kapsamında dağılmaları konusunda uyarıda bulunulmasına rağmen dağılmayarak cebir ve şiddet ile mukavemet suçunu işledikleri sonucuna ulaşıldığını belirtti.

BİR İDDİANAME İADE EDİLDİ

Bu olaydan üç gün sonra basına yansıyan bir başka haberde ise 23 sanıklı bir iddianamenin savcılığa iade edildiği belirtiliyor. Sanık sayıları farklı olan bu iki iddianamenin aynı iddianame olma olasılığı bulunuyor. Gezi parkı eylemlerinde gözaltına alınan 23 kişi hakkında İstanbul’da hazırlanan bu son iddianame, suç delili olarak gösterilen maske, baret, deniz gözlüğü, motorcu kaskı, flama, sirke, solüsyon ve sargı bezinin, yasada belirtilen silahlardan olmadığı gerekçesiyle 27 Eylül 2013 tarihinde savcılığa iade edildi. Gezi parkı eylemlerinde gözaltına alınan 23 kişi hakkında 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na Muhalefet etmek ve görevi yaptırmamak için direnme suçlarından hazırlanan iddianame, İstanbul 50’inci Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. İddianameyi inceleyen İstanbul 50’inci Asliye Ceza Mahkemesi, hangi şüphelinin, hangi suçu ne şekilde, nasıl işlediğinin, atılı suçların unsurlarının nasıl oluştuğunun somut olarak belirtilmediği gerekçesi ile iddianameyi iade etti.

YABANCI VAKIFLAR HATAY’DA GEZİ EYLEMCİLERİNE PARA DAĞITTI

5 Temmuz 2013´te ilginç bir gelişme yaşandı. Buna göre, Hatay´da Gezi Parkı eylemcilerine para dağıtılarak provokasyon yapıldığı ihbarı üzerine ´casus evlerine´ ikiz baskın düzenlendi. Eski Bakan Zekeriya Temizel´in kızı Selin Temizel´in de aralarında bulunduğu Alman Arche Nova ve İngiliz MapAction üyesi 8 kişi gözaltına alındı. 6 yabancı ajanlık suçlamasıyla sınır dışı edildi. Bu konuyla ilgili soruşturma halen devam ediyor. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)


Kuzu: 7-8 devlet Gezi’de

Anayasa Komisyonu Başkanı ve Ak Parti Milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu, Gezi olaylarının milletlerarası bir organizasyon olduğunu belirtti: ‘Bilgiler devlette var. Adım gibi biliyorum ki 7-8 devlet bu işin içinde. Aylar önce otelde yer ayırtıyorlar. Ajansları gelip yerleştirmişler. Devlette bunların listesi var. Hala burada olanları var, içeride yatanlar var. Bu organizasyon milletler arası.’

10.11.2013 09:42 Anayasa Komisyonu Başkanı ve Ak Parti Milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu, İstanbul Aydın Üniversitesi Siyaset Akademisi İzmir ‘2014 seçimlerine Doğru Türkiye Siyaseti’ konulu konferansa katıldı. Kuzu, konuşmasının sonunda Gezi olaylarıyla ilgili gelen bir soruya çarpıcı cevap verdi. Kuzu, Gezi olaylarının milletlerarası bir organizasyon olduğunu belirterek, “Gezi olaylarının başındaki tabloda Başbakan, çocukların çıkışı ve çevre duyarlılığına katıldığını söyledi. Sizde olmayan bilgiler devlette var. Adım gibi biliyorum ki 7-8 devlet bu işin içinde. Aylar önce otelde yer ayırtıyorlar. Ajansları gelip yerleştirmişler. Devlette bunların listesi var. Hala burada olanları var, içeride yatanlar var. Bu organizasyon milletler arası. Sonra olay çığırından çıktı. Hepimizin kabullendiği masumiyet orada kalmadı” diye konuştu. (Kaynak)


Ulusal Kanal´a Gezi davası

Ulusal Kanal Sorumlu Müdürü Naci Eriş hakkında, Gezi Parkı odaklı olaylar sırasında yapılan yayınlar nedeniyle, ‘suç işlemeye alenen tahrik’ suçundan 1 yıldan 13 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. 4 aylık soruşturma sonucu hazırlanan iddianame mahkemece kabul edildi. Ulusal Kanal’ın Ergenekon Terör Örgütü bağlantısı mahkemece tespit ve tescil edilmiş, kanal yöneticileri Ergenekon örgütü adına kışkırtıcı yayın faaliyetlerinde bulunmak suçlamasıyla yargılanıp hapis cezası almışlardı.

14.11.2013 14:12 Ulusal Kanal Sorumlu Müdürü Naci Eriş hakkında, Gezi Parkı odaklı olaylar sırasında yapılan yayınlar nedeniyle, “suç işlemeye alenen tahrik” suçundan 1 yıldan 13 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

4 aylık bir soruşturma sonucunda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan ve İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, şikayetçi Kenan Beyazıt’ın Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığıyla Temmuz ayında gönderdiği dilekçesine yer verildi.

Dilekçede, “30 Mayıs 2013’ten itibaren devam eden ‘Gezi Parkı Olayları’ olarak bilinen eylemlerin toplumun huzurunu bozduğu ve asıl amacının hükümeti devirmek olduğu, eylemlerin Ulusal TV tarafından toplanma yeri, eylem saati yazılarak iletişim araçları ile koordine edildiği, halkın kin ve galeyana teşvik edildiği ve yardım çağrılarının yapıldığı” savunuldu.

Şikayetçinin dilekçesi üzerine soruşturma başlatıldığı ifade edilen iddianamede, 30 Mayıs-23 Haziran 2013 tarihleri arasında Ulusal TV isimli televizyon kanalında yayınlanan haber ve programlarda, eylem alanından çatışma ve kargaşa görüntüleri eşliğinde, eylemlerin artması ve yayılması için taraftar toplamaya yönelik kışkırtıcı nitelikte ifadelere başvurulduğu, eylemlerin farklı illere sıçramasına zemin hazırladığı düşünülen anonsların yapıldığı kaydedildi.

Demokratik toplumlarda yurttaşların haber alma, bilgilenme ihtiyaçlarına cevap verecek, kamu elitlerini kritik ederek toplum adına eleştirecek ve kamuoyunun oluşmasını sağlayacak işlevleri üstlenen medyanın, doğru, tarafsız haber verme ilkeleri çerçevesinde hareket etmesi gerektiği vurgulanan iddianamede, söz konusu kanalda, olaylar doğrulanmaksızın, abartılı, infiale sevk edici, son derece sert ve şiddet içeren bir anlatım dili kullanıldığı aktarıldı.

Yayınlarda, “Devrim yapıyoruz, hükümeti yıkıyoruz, herkes sokağa, isyan ediyoruz, halkı isyana çağırıyoruz, isyan ceza yasasında yasak olsa da o yasağı deliyoruz” türünden, kamuoyunu açıkça sokağa inmeye teşvik eden, kontrolsüz bir kitle hareketinin oluşmasına zemin hazırlayıcı ifadelerin kullanıldığı anlatılan iddianamede, şunlar belirtildi:

“(Bugün sokağa çıkılmayacaksa ne zaman çıkılacak) türünden ifade, alt yazı, yorum ve yorum aktarımlarının sıklıkla ekrana getirilerek şiddet eylemlerinin desteklendiği, özendirildiği, halkın şiddet ve isyana teşvik edildiği, suç işlemeye alenen tahrik edildiği kanaatine varılmıştır.”

İddianamede, yapılan yayınlarda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile kızına karşı küçük düşürücü ifadeler kullanıldığı iddiası yönünden ise Taksim yayalaştırma projesinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce yürütülen bir proje oluşu ve hakaretin görevle ilgili olmayıp, şahsi şikayeti gerektirmesi nedeniyle suç duyurusunda bulunan Kemal Beyazıt’ın şikayet hakkının bulunmadığı bilgisi verildi.

RTÜK’ün görev kapsamında

İddianamede, yayınlardaki yardım çağrısı hakkında ise RTÜK’ün görev kapsamında olup, 8. madde gereğince idari para cezasına karar verildiğinden ve suç oluşturmadığından, bu konularda savcılıkça herhangi bir işlem yapılmadığı kaydedildi.

Şüpheli Naci Eriş’in ifadesine yer verilen iddianamede, Eriş’in “Olayları canlı olarak, hiçbir yorum katmadan kamuoyuna ulaştırdık. Zaten görüntüler incelendiğinde, hiçbir yoruma gerek kalmadı. Emniyet görevlilerinin uyguladığı şiddet, bu sırada göstericilerin yaşadıkları aktarıldı. Uluslararası camiada dahi bu olaylar, demokratik bir tepki olarak kabul gördü. Günlerce kamuoyunu meşgul eden, tüm dünya tarafından yakından izlenen olayların aynen yansıtılması dışında, halkı suç işlemeye teşvik ve tahrik niteliğinde, yasalara karşı gelinmesine yönelik hiçbir yayınında bulunmadım” şeklinde beyanda bulunduğu anlatıldı.

İddianamede, Eriş’in basın yayın yoluyla ve zincirleme şekilde “suç işlemeye alenen tahrik” suçundan 1 yıldan 13 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Eriş, önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

ULUSAL KANAL BAŞKA SORUŞTURMALARDA DA ZANLI KONUMUNDA

Ulusal Kanal’ın Gezi olaylarında sık sık adı geçiyor. Gezi Parkı olaylarına ilişkin bir çok ilde soruşturma yürütülüyor. Bu soruşturmalarda mahkemeye sevkedilen, bir kısmı tutuklanan bir kısmı da tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan sanıklara hükümeti devirmeye çalışma, darbe girişimi suçlamaları yöneltiliyor. Bu soruşturmalarda Ulusal Kanal´ın adı da geçiyor. Örneğin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı´nın soruşturma dosyasında yer alan fezlekede çarpıcı tespitler yer alıyor. Fezlekede olaylara katılan yasadışı terör örgütleri sayıldıktan sonra, her biri farklı yapıya sahip olduğu halde bu terör örgütlerinin kitlesel hareketleri fırsat bilerek hareket ettiklerinin görüldüğü vurgulanıyor. Fezlekede ayrıca İşçi Partisi, Türk Gençlik Birliği (TGB) ve Ulusal Kanal´ın olaylara öncülük ettiği ve kara propaganda yaptığı da belirtiliyor.

YÖNETİCİLERİ ERGENEKON DAVASINDA CEZA ALDI

Diğer yandan Ulusal Kanal´ın adı Ergenekon davasında da geçti. Genel Yayın Yönetmeni Turhan Özlü ile Haber Müdürü Ufuk Akkaya gibi Ulusal Kanal´ın üst düzey yöneticileri Ergenekon davası kapsamında darbe suçlamasıyla yargılandı. Ulusal Kanal’ın Ergenekon Terör Örgütü bağlantısı mahkemece tespit ve tescil edildi. Kanal yöneticileri Ergenekon davasında örgüt adına kışkırtıcı yayın faaliyetlerinde bulunmak suçlamasıyla yargılanıp hapis cezası aldı. Davada savcılık tarafından mahkemeye sunulan esas hakkındaki mütalaanın örneğin 1094. sayfasında, diğer bazı yayın organlarıyla birlikte Ulusal Kanal´ın da Ergenekon Terör Örgütü yöneticisi tutuklu sanık Doğu Perinçek tarafından darbe çalışmalarında istihdam edildiği belirtiliyordu. Ergenekon davasında karar 5 Ağustos´ta açıklandı. Ulusal Kanal yöneticisi sanıklar, haklarındaki suçlamalar sabit görülüp hapis cezası aldılar. Örneğin İP Genel Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni de olan Turan Özlü 9 yıl, Ulusal Kanal Haber Müdürü Ufuk Akkaya 8 yıl 5 ay 20 gün, Ulusal Kanal’la aynı grupta yer alan Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Serhan Bolluk 7 yıl 6 ay ve hepsinin patronu olan İP Genel Başkanı Doğu Perinçek ise ağırlaştırılmış müebbet ve ek olarak 34 yıl 4 ay hapis cezası aldı. (Kaynak)


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s