Çinli Evergrande’nin iflas riski finansal piyasaları tedirgin ediyorÇinli gayrimenkul geliştirme şirketi Evergrande’nin muhtemel iflası konusunda Çin hükümeti müdahalede bulunmazken, piyasalarda yaşanacak domino etkisi endişe artıyor.


Çinli Evergrande'nin iflas riski finansal piyasaları tedirgin ediyor

Toplam 300 milyar dolar tutarında ağır borç yükü altındaki Çinli gayrimenkul geliştirme şirketi Evergrande Group’un vadesi gelen borç ödemelerine temerrüt riski artarken, yatırımcılarsa potansiyel küresel domino etkisinin önlenmesi için Çin hükümetinden gelebilecek bir müdahaleyi bekliyor.

ŞİRKETİN İFLAS İHTİMALİ KÜRESEL PİYASALARI ETKİLİYOR

Analistler, her ne kadar Evergrande’nin mali sıkıntılarının 2008 krizinde iflas eden ABD’li yatırım bankası Lehman Brothers’ınkine benzer bir tabloya evrilmesine pek ihtimal vermeseler de Çin’in bir zamanlar en büyük ikinci gayrimenkul geliştirme şirketi olan Evergrande’nin muhtemel iflasının yayılma riski, finansal piyasalardaki tedirginliği artırdı.

Çinli düzenleyici kurumlar, yaklaşık 305 milyar dolar borç ve yükümlülüğü bulunan nakit darboğazındaki Evergrande’nin bankacılık sistemi için tehlike oluşturabileceğini belirterek şirketin, Çinli yatırımcılara sattığı tahvillerin kredi notunu düşürmüştü.

Evergrande, son günlerde gayrimenkul satışlarının düşmeye devam etmesinden dolayı çapraz temerrüte düşebileceği uyarısında bulunmuş ve bankalar şirketin kredi borçlarını ödeyemeyeceğini düşünerek zarar karşılığı ayırmaya başlamışlardı.

Çinli Evergrande nin iflas riski finansal piyasaları tedirgin ediyor #1

YÖNETİM KURULU BAŞKANI ÇALIŞANLARA MEKTUP GÖNDERDİ

Yatırımcıların kaygılarını dindirmek isteyen Evergrande Yönetim Kurulu Başkanı Hui Ka Yuan, şirket çalışanlarına gönderdiği bir mektupta, şirketin içinde bulunduğu “en kara andan çıkacağı” konusunda emin olduklarını ve gayrimenkul projelerini taahhüt edildiği gibi yerine getireceklerini belirtti.

ŞİRKETİN HİSSELERİ DÜŞÜYOR

Çin borsasının resmi tatilden dolayı kapalı olduğu bugün şirketin Hong Kong’daki hisseleri yüzde 7 düştü. Şirket hisseleri dünü yüzde 10 kayıpla kapatmıştı.

Çin’in devlet destekli Global Times gazetesinin baş editörü, Evergrande’nin “batmayacak kadar büyük” olduğu varsayımıyla devletin kurtarma paketine bel bağlamaması gerektiği konusunda uyarmıştı. Ancak Çin hükümeti şu ana kadar Evergrande krizi konusunda sessizliğini koruyor.

Çinli Evergrande nin iflas riski finansal piyasaları tedirgin ediyor #2

PERŞEMBE GÜNÜ TEMERRÜTE DÜŞME TEHLİKESİ VAR

Eğer Evergrande, perşembe günü 83 milyon 500 bin dolarlık kupon taksiti gelecek Mart 2022 vadeli tahvil ödemesini ve 29 Eylül’de 47 milyon 500 bin dolarlık kupon taksiti gelecek Mart 2024 vadeli tahvil ödemesini itfa tarihlerinden itibaren 30 gün içinde yapamazsa bu tahvilleri temerrüte düşmüş olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir