Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Sudan Devlet Başkanı ile ortak açıklamaCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral el-Burhan, anlaşmaların imza töreni ve ortak basın toplantısına katıldı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Sudan Devlet Başkanı ile ortak açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah El-Burhan’ı bir araya geldi.

İkili görüşmenin ardından heyetler arası toplantıya geçildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan imza töreninde açıklamalarda bulundu.

“BÜYÜK BİR BAHTİYARLIK DUYUYORUM”

“Bir ilki teşkil eden bu tarihi ziyaretinden büyük bir bahtiyarlık duyuyorum. Sizlerin huzunda bir kez daha ülkemize hoş geldin diyorum. Sudan, tarihi beşeri, kültüren bağlarımızın olduğu kardeş bir ülkedir. Haksız şekilde yaptırımlara uygulandığı dönemde bile Sudan’ın yanında olduk.

“SUDAN’IN HAK ETTİĞİ KONUMA GELECEĞİNE İNANIYORUZ”

Sudan’dan kapsamlı ve önemli bir geçiş dönemi yaşanıyor. Bu meşakatli süreci kardeş Sudan halkının yanında olarak kolaylaştırmaya kararlıyız. Sudan önemli başarılara imza attı. Uzun yıllar ciddi sıkıntılar yaşayan Sudan’ın inşallah hak ettiği konuma geleceğine inanıyoruz. Sudan halkı karşılaştığı sorunların üstesinden gelecek güce sahiptir.

“YAKALADIĞIMIZ İVMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Ziraat Katılım Bankamız geçtiğimiz yıl Hartum’da kurumsal şube açmıştı. İkili ilişkilerimizde ve üst düzey temaslarımızda son zamanlarda yakaladığımız ivmeyi sürdüreceğiz.

“TÜRKİYE-SUDAN DAYANIŞMASI GÜÇLENEREK YOLUNA DEVAM EDECEKTİR”

Sudan’ın kalkınmasına yönelik desteğimizi sürdüreceğiz. Bugünkü toplantımızda ikili konuların yanı sıra bölgesel meselelere yönelik fikir alışverişinde bulundu. Türkiye önümüzdeki dönemde Sudan’ın yanında olmayı sürdürecektir. Türkiye Sudan dayanışması güçlenerek yoluna devam edecektir. Görüşmelerimizin ülkelerimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan dan Sudan Devlet Başkanı ile ortak açıklama #1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir