Faiz oranlarının gelecek yıl yükselme olasılığı düşükAvrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde, faiz oranlarının gelecek yıl yükseltilmesinin olasılığının düşük olduğunu belirtti.


Christine Lagarde: Faiz oranlarının gelecek yıl yükselme olasılığı düşük

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Portekiz’in başkenti Lizbon’da düzenlenen bir etkinlikte, mevcut enflasyon artışına rağmen orta vadeli enflasyon görünümünün ılımlı olmaya devam ettiğini aktardı.

FAİZ ORANLARININ ARTIRILMASI İÇİN AÇIKÇA 3 ŞART ORTAYA KONULDU

Avrupa’da ekonomik toparlanma ve dayanıklılığına ilişkin değerlendirmelerde bulunam Lagarde, Euro Bölgesi’nde faiz oranlarının artırılması için açıkça 3 şart ortaya koyduklarını anlatarak, “Önümüzdeki yıl 3 ön koşulun da karşılanması çok muhtemel değil.” dedi.

“ACİL VARLIK ALIM PROGRAMI’NA DEVAM EDİYORUZ”

Lagarde, Pandemi Acil Varlık Alım Programı’nı (PEPP) ekonomileri desteklemek için devam ettirdiklerini hatırlatırken, PEPP’ten sonra da para politikasının toparlanmayı ve ECB’nin enflasyonun hedefine doğru sürdürülebilir şekilde dönmesini desteklemesinin önemli olmaya devam edeceğini vurguladı.

ECM

“ENFLASYON TAHMİNİYLE İLGİLİ ARTAN PİYASA BELİRSİZLİĞİYLE FAİZ ORANLARI YÜKSELDİ”

Satın alma gücünün artan enerji fiyatları tarafından daraltıldığı bir zamanda kredi koşullarının aşırı sıkılaştırılmasının ekonomik toparlanma için “ters rüzgar” oluşturacağı uyarısında bulunan Lagarde, enflasyon tahminiyle ilgili artan piyasa belirsizliği, yurt dışı politika faiz oranı beklentilerinin Euro Bölgesi’ndeki politika faizi beklentilerine etkileri nedeniyle piyasa faiz oranlarının son haftalarda yükseldiğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir