Fransa, Afrika’yı sömürge için kullandıFransa’nın yıllardır Afrika’yı sömürdüğünü, bu sömürü sistemi altında da binlerce insanın canına kıyıldığını belirten Erdoğan, bu düzeni bitirmek için ‘birlikte çalışalım’ mesajı verdi.

Türkiye’nin Afrika ülkeleriyle olan ilişkileri son yıllarda önemli gelişmeler ışığında ilerlerken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 4 gün sürecek bir ziyaret çerçevesinde Afrika turuna başladı.

İlk olaral Angola’ya giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada Angola Cumhurbaşkanı Joao Manuel Gonçalves Lourenço ile ortak basın toplantısı düzenleyerek kameraların karşısına geçti.

İki ülke arasındaki ilişkilere değinen Erdoğan, Afrika kıtasını yıllardır sömürü merkezi olarak kullanan ülkelerden Fransa’ya sert eleştirilerde bulundu.

Sömürü düzeni altında binlerce insanın canına kıyıldığını vurgulayan Erdoğan, konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı;

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Fransa, Afrika’yı sömürge için kullandı VİDEO

“BU İNSANLAR ÖLDÜRÜLÜRKEN KİMSENİN SESİ ÇIKTI MI”

“Afrika kıtası yıllar yılı sömürülmüştür. Angola 400 yılı aşkın maalesef Portekiz tarafından sömürülmüş bir ülke konumundadır. Afrika’nın ülkelerinin birçoğunun yer altı kaynakları maalesef Batı tarafından sömürülmüştür. Bunların en önemlisi Fransa’dır. Fransa, Afrika’yı adeta bir sömürge kıtası olarak kullanmıştır. Yüz binlerce insan buralarda öldürülmüştür. Başta Cezayir, Ruanda olmak üzere, bu insanlar öldürülürken kimsenin sesi çıktı mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Fransa, Afrika yı sömürge için kullandı #1

“BEN BUNLARI KİTABIMDA ANLATTIM”

Bunları ben bu kitabımda dile getiriyorum; çünkü adil bir dünya talebimiz var, el ele vermemiz lazım. Korkmamak gerekiyor, korktukça bu zulüm tüm Afrika’yı saracaktır. Haklarımıza sahip çıkmamız gerekiyor, adil bir yapıya sahip çıkmamız gerekiyor. Bunun için konuştum, anlattım, şu anda da hala Libya’da olanları görüyorsunuz,

“BERABER ÇALIŞMALIYIZ”

Somali’de olanları görüyorsunuz. Zulüm hala devam ediyor, bitmiş değil. Daha adil bir dünyayı hep beraber inşa etmemiz gerekiyor. Beraber çalışmamız lazım.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Fransa, Afrika yı sömürge için kullandı #2

ANGOLA MECLİSİ’NDE KONUŞTU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Angola Ulusal Meclisi’nde de bir konuşma gerçekleştirdi.

Yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan, coğrafi bakımdan Türkiye ve Angola arasında yaklaşık 6 bin kilometre mesafe olsa da kalplere sınır çizilemeyeceğini, ayrı kıtalarda yer alsalar da aynı gönül dilini konuşan, aynı idealleri savunan, yönünü geçmişe değil, geleceğe dönen dost bir ülkenin Cumhurbaşkanı olarak burada bulunduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Fransa, Afrika yı sömürge için kullandı #3

“KAYBEDİLEN ZAMANI TELAFİ EDECEĞİZ”

Ziyaretinin, Türkiye’den Angola‘ya Cumhurbaşkanı düzeyinde bir ilk olması sebebiyle, tarihi bir nitelik taşıdığını ifade eden Erdoğan, kısa süre önce Angola Devlet Başkanı Manuel Gonçalves Lourenço ve heyetini, yine bir ilki teşkil eden ziyaret çerçevesinde, Türkiye’de misafir ettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Fransa, Afrika yı sömürge için kullandı #4

Erdoğan, son üç ay içerisinde gerçekleşen karşılıklı ziyaretlerin, Türkiye-Angola ilişkilerinde yeni bir dönemin müjdecisi olduğunu belirterek, “Türkiye olarak bu hususta güçlü bir iradeye sahibiz. Önümüzdeki süreçte, hem kaybedilen zamanı telafi edecek, hem de her alanda iş birliğimizi geliştirmenin yollarını arayacağız. Angola‘ya gelişimizden itibaren şahsıma ve heyetimize gösterilen teveccüh, Angola makamlarının da aynı hissiyatı taşıdığını gösteriyor.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Fransa, Afrika yı sömürge için kullandı #5

Misafirperverliklerinden ötürü Angola Devlet Başkanı Lourenço’ya teşekkür eden Erdoğan, Angola‘yla ilişkilerimizi geliştirmeye verdiğimiz önemin bir nişanesi olan ziyaretimin, her iki ülke açısından da hayırlı olmasını diliyorum.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Fransa, Afrika yı sömürge için kullandı #6

“MECLİS’İMİZ ÖNEMLİ ROL OYNAMIŞTIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, meclislerin millet iradesinin vücut bulduğu ve hayata geçtiği yerler olarak demokratik hayatın vazgeçilemez unsurları olduğunu, milletin Kurtuluş Savaşı’nın sevk ve idaresini yapan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin, kurulduğu 1920 yılından bugüne, karşı karşıya kaldığı zorluklar karşısında yılmadan, fedakarca çalışmalarına devam ettiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Fransa, Afrika yı sömürge için kullandı #7

Milli iradenin temsilcisi olma vasfına, önüne çıkan tüm engellere rağmen sıkı sıkıya sahip çıkan Meclisin, demokrasinin de teminatı olmayı hep sürdürdüğünü vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Son olarak 15 Temmuz 2016 tarihinde demokrasimize kasteden FETÖ terör örgütünün darbe teşebbüsünün boşa çıkarılmasında Meclisimiz önemli rol oynamıştır. Meclisimiz, üzerine yağan bombalara rağmen çalışmalarını sürdürmüş, Türk demokrasisinin güvencesi olduğunu bir kez daha göstermiştir. Kendi Meclisimiz gibi, milli birliğin ve millet iradesinin vücut bulduğu Angola Ulusal Meclisini de ülke demokrasisinin teminatı olarak görüyorum. Cumhurbaşkanı Lourenço liderliğinde sürdürülmekte olan reform sürecine Ulusal Meclisin vereceği katkılar çok önemlidir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Fransa, Afrika yı sömürge için kullandı #8

“TÜM TARAFLAR İÇİN VERİMLİ VE KAZANÇLI OLACAKTIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Angola Ulusal Meclisi’nin 220 üyesinin, Angola‘nın ekonomik ve insani kalkınmasında oynadığı yapıcı rolü yakından takip ettiklerini belirterek, bağımsızlığını elde ettiği 11 Kasım 1975’ten bu yana pek çok zorluğun üstesinden gelen Angola halkının, birlik ve beraberlik içinde aydınlık yarınlarını da inşa edeceğine inandıklarını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Fransa, Afrika yı sömürge için kullandı #9

Türkiye olarak, kalkınma yolculuğunda dost Angola‘nın yanında olmayı sürdüreceklerine dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti:

“Sahraaltı Afrika’nın önde gelen ülkesi Angola ile Avrupa ve Asya kıtalarını birbirine bağlayan köprü durumundaki Türkiye’nin iş birliğinin oluşturacağı sinerjinin etkisi, hiç şüphesiz çok geniş bir coğrafyada hissedilecektir. Dünyanın yeni bir siyasi ve ekonomik sistemin kuruluşunun eşiğinde olduğu şu dönemde, böyle bir iş birliği tüm taraflar için verimli ve kazançlı olacaktır. Bu kritik süreçte, geçmişteki demokratik ve ekonomik sancıları tekrar yaşamamak için potansiyellerimizi bir araya getirmenin tam zamanıdır. Biz, sizlerle bu yolda birlikte yürümeye hazırız. Buradaki temsilcileri başta olmak üzere tüm Angolalı kardeşlerimizin de aynı hissiyat içinde olduğundan şüphe duymuyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Fransa, Afrika yı sömürge için kullandı #10

Afrika kıtası, bin yıllık tarihi bağlarımızın bulunduğu, ülkemizin en köklü ilişkilere sahip olduğu coğrafyalardan biridir. Milletimizin, Afrika halklarıyla münasebetlerinin geçmişi 10. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Bu ortak tarihimizin en önemli özelliği ise karşılıklı saygıya, samimiyete, iş birliğine ve kardeşliğe dayanmasıdır. Tarihinde sömürgecilik lekesi bulunmayan, kolonyalizm utancı olmayan bir milletiz. Bunun yanında, bir asır önce zaferle taçlandırdığı İstiklal Harbi’ni dönemin emperyalist güçlerine karşı yürütmüş bir ülkeyiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Fransa, Afrika yı sömürge için kullandı #11

“DÜNYA BEŞTEN BÜYÜKTÜR”

Erdoğan, “Dünya Beş’ten Büyüktür” diyerek, küresel sistemdeki adaletsizliklere karşı mücadele ettiklerini vurgulayarak, “İnsanlığın kaderinin İkinci Dünya Savaşı’nın galibi bir avuç ülkenin insafına bırakılamayacağını, bırakılmaması gerektiğini savunuyoruz. Dünya değişirken, hayatımızın hemen her alanı değişirken, diplomasi, ticaret, uluslararası ilişkiler köklü dönüşümlerden geçerken, küresel güvenlik mimarisinin aynı kalması düşünülemez. Hal böyleyken, değişim ve reform taleplerine kulak tıkamak, İkinci Dünya Savaşı sonrası oluşan statükoyu ısrarla devam ettirmeye çalışmak demektir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Fransa, Afrika yı sömürge için kullandı #12

“ORYANTALİST YAKLAŞIMLARI REDDEDİYORUZ”

Değişim taleplerini görmezden gelmenin, Afrika kıtasına ve kıtanın Angola gibi güçlü ülkelerine de haksızlık olduğunu dile getiren Erdoğan, şu görüşleri paylaştı:

“Bu, adil olmadığı gibi sürdürülebilir de değildir. Aynı tabloya, bazı sömürgeci güçlerin Afrika kıtasına yönelik yaklaşımında da şahitlik ediyoruz. Afrika halklarının uğrunda milyonlarca evladını kurban vererek elde ettikleri bağımsızlık, özgürlük ve eşitlik kazanımlarını halen kabullenemeyenler var. Son dönemde bu hazımsızlığın yeniden nüksettiğine şahit oluyoruz. Bu ülkelerin, kendi kanlı tarihlerinin albenisinden bir an önce sıyrılarak, günümüzün gerçekleriyle yüzleşmeleri gerekiyor. Türkiye olarak, Afrika kıtasına yönelik Batı merkezli oryantalist yaklaşımları reddediyoruz. Afrika kıtasındaki halkları ayrım yapmadan bağrımıza basıyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Fransa, Afrika yı sömürge için kullandı #13

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Fransa, Afrika yı sömürge için kullandı #14

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir