Jeff Bezos’un şirketi Blue Origin, NASA davasını kaybettiABD’li iş insanı Jeff Bezos’un sahibi olduğu havacılık ve uzay şirketi Blue Origin’in, Ağustosta Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansına (NASA) açtığı davayı kazanamadığı açıklandı.


Jeff Bezos’un şirketi Blue Origin, NASA davasını kaybetti

Blue Origin, Artemis programı kapsamında Space X ile imzaladığı 2,9 milyar dolarlık Ay’a iniş aracı sözleşmesi dolayısıyla NASA’ya açtığı davada haksız bulundu.

“NASA, REKABETİ TEŞVİK ETMELİ”

Şirketin sözcüsü yaptığı açıklamada “Astronotların Ay’a yeniden güvenle gidişi için NASA’nın kamu-özel ortaklığı modelinin önyargısız bir satın alma sürecine ve rekabeti teşvik eden sağlam politikalara ihtiyacı bulunmaktadır. NASA’nın Ay’a iniş aracı satın alma sürecinin sonraki adımlarını bekliyoruz.” dedi.

Jeff Bezos’un şirketi Blue Origin, NASA davasını kaybetti #1

BEZOS’TAN AÇIKLAMA

Jeff Bezos da Twitter üzerinden, “İstediğimiz sonuç bu değildi ancak mahkemenin kararına saygı duyuyoruz ve NASA ile SpaceX’e başarılar diliyoruz” mesajını gönderdi.

GEREKÇELİ KARAR 18 KASIM’DA

Gizlilik kararı nedeniyle ayrıntıları bilinmeyen davanın gerekçeli kararının 18 Kasım’da açıklanması bekleniyor.

Jeff Bezos’un şirketi Blue Origin, NASA davasını kaybetti #2

NASA, SPACE X İLE ANLAŞMIŞTI

NASA, 16 Nisan’da, “Artemis” adlı program çerçevesinde Ay’a gidecek astronotların iniş kapsülünün inşası için SpaceX’in 2,9 milyar dolarlık iniş sistemi projesini seçtiğini duyurmuştu.

Jeff Bezos’un şirketi Blue Origin, NASA davasını kaybetti #3

JEFF BEZOS İLE ELON MUSK ARASINDA UZAY YARIŞI

Dünyanın en zengin iki insanı Bezos ile SpaceX’in CEO’su Elon Musk arasında uzun süredir devam eden rekabeti kızıştıran bu karar üzerine, Blue Origin, ABD Hükümeti Hesap Verebilirlik Ofisi’ne (GAO) itiraz başvurusu yapmış ancak sonuç alamayınca ağustosta NASA’ya federal mahkemede dava açmıştı.

Jeff Bezos’un şirketi Blue Origin, NASA davasını kaybetti #4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir