Taliban ile değişik kanallardan iletişimimiz varTaliban ile Kabil ve Doha üzerinden temasta olduklarını belirten Bakan Çavuşoğlu, hükümetin kurulması için görüşmelerin başladığını söyledi. Çavuşoğlu, Türk vatandaşlarının tahliyesine değindi.


Mevlüt Çavuşoğlu: Taliban ile değişik kanallardan iletişimimiz var

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afganistan’daki duruma ilişkin konuştu.

Çavuşoğlu, kurulacak hükümetin tanınmasına dair, “Gerçekten kapsayıcı bir hükümet kurulacak mı kurulmayacak mı bunu görmemiz lazım. Uluslararası toplumla birlikte hareket edeceğiz.” dedi.

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed ile düzenlediği ortak basın toplantısı öncesinde gazetecilerin Afganistan’daki duruma ilişkin sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, son durumu aktardı.

TALİBAN İLE TEMAS KONUSU

“Taliban ile temas nasıl sağlanıyor, Taliban temsilcileri ile görüşme söz konusu mu?” sorusu üzerine Çavuşoğlu, Kabil’e girmeden önce Taliban’ın siyasi kanadını Türkiye’ye davet ettiklerini bildirdi.

“DEĞİŞİK KANALLARDAN İLETİŞİMİMİZ VAR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın televizyon programında, Taliban temsilcileriyle görüşebileceğini söylediğini anımsatan Çavuşoğlu, “Değişik kanallardan iletişimimiz var. Gerek Kabil gerek Doha üzerinden temaslarımız var, olması da lazım. Şu anda Dr. Abdullah, Hikmetyar ve eski Devlet Başkan Karzai ile diğerlerinin içinde olduğu komisyon hükümet kurmak için görüşmeye başladı. Esas öncelikleri o şimdi.” bilgisini verdi.

Mevlüt Çavuşoğlu: Taliban ile değişik kanallardan iletişimimiz var #1

HÜKÜMET KURMA ÇABALARI

Afganistan’daki hükümet kurma çabaları ve kurulacak hükümetin tanınması konusunda görüşleri sorulan Çavuşoğlu, önce hükümetin nasıl kurulacağını görmelerinin gerektiğini vurguladı.

Bu konuda gösterilecek tutumlar ve verilecek mesajlar aynı olsun diye tüm ülkelerle görüştüklerine dikkati çeken Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“ÖNCEDEN BİR KARAR VERMEK DOĞRU OLMAZ”

“‘Kapsayıcı bir hükümet kuracağız’ diyorlar. Gerçekten kapsayıcı bir hükümet kurulacak mı kurulmayacak mı bunu görmemiz lazım. Uluslararası toplumla birlikte hareket edeceğiz. Vereceğimiz mesajlar da atacağımız adımlar da koordine edilecek. Cuma günü NATO Dışişleri Bakanları toplantısı olacak. Uluslararası toplumla birlikte koordine edip birlikte hareket etmemiz lazım. Şu anda önceden bir karar vermek doğru olmaz.”

Mevlüt Çavuşoğlu: Taliban ile değişik kanallardan iletişimimiz var #2

TÜRK VATANDAŞLARININ TAHLİYESİ

Afganistan’daki Türk vatandaşlarına telefonla tek tek ulaştıklarını da ifade eden Çavuşoğlu, koordinasyon ve destek merkezi vasıtasıyla salgın döneminde olduğu gibi vatandaşlardan talep edenleri ülkeye getirmeye çalıştıklarını söyledi.

Afganistan’da kalmak isteyen vatandaşların da olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“1500’ÜN ÜZERİNDE TÜRK VATANDAŞI VAR”

“‘Ben gitmek istiyorum’ diyen vatandaşlar da var. Ayrılmak isteyenler havaalanına gidiyor. Orada askerlerimiz ve Dışişleri Bakanlığı’ndan arkadaşlarımızla vatandaşlarımızın Türkiye’ye gelmesini sağlıyoruz. Afganistan’da aşağı yukarı 1500’ün üzerinde Türk vatandaşı var. Hepsi gelmiyor, dönmek isteyenlerin rakamı değişiyor. Başka ülkelerin de tahliyesine yardım ediyoruz. Çok sayıda ülke bize başvuruyor. Türkiye’nin oradaki rolü bakımından askerlerimize de teşekkür ediyoruz.”

Afganistan’dan tahliye edilen 22 Türk vatandaşı İstanbul’a getirildi ViDEO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir