Yunanistan, Afgan göçmenlere karşı önlemleri artırdıYeni göç dalgasıyla karşılaşmak istemeyen Yunanistan’da tedbirler sıklaştırıldı. Göç Bakanı Mitarakis, “Afgan göçmenlerin Avrupa’ya giriş kapısı olmayacağız. Onlar için Türkiye güvenli” dedi.


Yunanistan, Afgan göçmenlere karşı önlemleri artırdı

Atina yönetimi, yasa dışı geçişlere karşı sınırda ördüğü çelik duvarın ardından aldığı ek önlemler kapsamında sınır hattındaki denetimlerini yoğunlaştırdı.

2015’te Avrupa’nın göç krizinde öne çıkan ülkelerden olan Yunanistan, muhtemel Afgan göçmen akınına karşı alarm durumuna geçti. Türkiye, sığınmacılar için adres gösterilmeye çalışıldı.

MİÇOTAKİS’TEN OLAĞANÜSTÜ GÖÇ TOPLANTISI

Yunan Haber Ajansı ANA-MPA, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis başkanlığında gerçekleştirilen Olağanüstü Dışişleri ve Savunma Konseyi (KYSEA) Toplantısı’nda, Afganistan’daki son gelişmelerin değerlendirildiği ve ülke sınırlarının korunması için planlamaların ele alındığını duyurdu.

GÜNDEM SINIRLARIN KORUNMASI

Toplantının ardından yapılan açıklamada, Afganistan’daki Yunan birlikleriyle iş birliği yapmış Afganların ve ailelerinin kurtarılmasının ve güvenli şekilde getirilmesinin, hükümetin önceliği olduğunun vurgulandığını aktardı.

Haberde, “Ayrıca yeni bir insani krizden kaçınılması için Avrupa düzeyinde olduğu kadar ikili ve ulusal düzeyde sınırların korunması ihtiyacının planlanmasının konuşulduğu aktarıldı.” ifadelerine yer verildi.

Yunanistan, Afgan göçmenlere karşı önlemleri artırdı #1

“TÜRKİYE AFGANLAR İÇİN GÜVENLİ”

Yunanistan Göç Bakanı Notis Mitarakis, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın Afgan göçmenleri kabul etmeyeceğini belirterek, “Ülkemiz yasa dışı Afgan göçmenler için Avrupa’ya giriş kapısı olmayacak.” dedi.

Yunanistan’ın Afganistan’a sınırı olmamasını gerekçe gösteren Mitarakis, Türkiye’nin ise “Afgan göçmenler için güvenli ülke olduğunu” söyledi.

Yunanistan, Afgan göçmenlere karşı önlemleri artırdı #2

ATİNA’YA TEPKİ: ZULME UĞRAYANLARI KORUMAK YERİNE…

Öte yandan hükümetin Afganistan konusundaki tutumu ve KYSEA Toplantısı’nda alınan kararlar, Yunan basınında çeşitli eleştirilere neden oldu.

Atina’da yayınlanan Efimerida ton Sintakton gazetesinin internet sitesindeki haberde, Miçotakis başkanlığındaki Dışişleri ve Savunma Konseyi Toplantısı’nda alınan kararlar eleştirilerek, “Hükümet, uluslararası hukukun gerektirdiği şekilde zulme uğrayan insanları korumak yerine onları önleme konusunda katı bir çizgide ısrar ediyor.” denildi.

Yunanistan’dan Türkiye sınırına çelik duvar ViDEO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir